Styl życia

Czy optymizmu można się nauczyć? "To umiejętność podejścia do kłopotów"

Styl życia

Autor:
Justyna
Piąsta
Czy optymizmu można się nauczyć?

Dla optymistów szklanka jest zawsze do połowy pełna. Pozytywne nastawienie do życia, świata i ludzi jest bezcenne, gdy przeżywamy kryzysowe chwile lub tracimy wiarę w lepsze jutro. Czy optymizmu można się nauczyć? Jak walczyć z negatywnymi myślami, które zaprzątają nam głowę? O tym opowiadały piosenkarka Majka Jeżowska, aktorka Alżbeta Lenska oraz psycholog Katarzyna Kucewicz.

Optymizm to umiejętność

Jak nauczyć się bycia optymistą? Zdaniem Majki Jeżowskiej warto patrzeć na świat przez tzw. "różowe okulary". - Szczególnie, że otacza nas tyle złego. Naprawdę czasami nawet największa optymistka może poddać się temu, co słyszy w mediach, co czyta w gazetach. Jest tego bardzo dużo - przyznała wokalistka.

Katarzyna Kucewicz podkreśliła, że nad pozytywnym podejściem można pracować każdego dnia.

- Optymizm to umiejętność podejścia do kłopotów. To nie jest tak, że optymiści mają wspaniałe życie. Mają takie same jak pesymiści, tylko że potrafią inaczej na te kłopoty patrzeć. Optymizmu można się nauczyć nie tylko na psychoterapii. Nad swoim podejściem można pracować również samemu, kwestionując negatywne myśli, bo mamy tendencję do brania myśli jedna po drugiej do swojej głowy, takich rezygnacyjnych, że cały świat jest beznadziejny, że na pewno coś mi się nie uda. Tymczasem dobrze jest któregoś dnia usiąść i zacząć ze sobą polemizować - radziła psycholog.

Jak nad sobą pracować?

Alżbeta Lenska trzy lata temu pokonała ciężką chorobę i jak mówiła w wielu wywiadach, otrzymała wówczas nowe życie. Aktorce podczas spektaklu w teatrze pękł tętniak w głowie. Dzięki udanej operacji oraz ogromnemu wsparciu lekarzy i najbliższych, traumatyczne zdarzenia stały się dla niej motorem napędowym do działania. Z uśmiechem patrzyła w przyszłość, jednak jak się okazuje, nabyty optymizm z czasem potrafi nieco osłabnąć.

- Paradoksalnie, kiedy ustępuje zagrożenie, to wtedy zaczyna się problem. Bo ja przez rok byłam największą optymistką na świecie, ale potem, kiedy już byłam zdrowa i wszystko było dobrze, to niepotrzebnie zaczęłam wracać na tor martwienia się o pracę, o role, o figurę, o castingi, o wszystko, co po operacji mnie nie stresowało - wyznała Alżbeta.

Katarzyna Kucewicz ma sposób, by pracować nad pozytywnym podejściem. - Zawsze, kiedy czegoś nie dostanę, coś mi się nie uda, to mówię sobie: "To nawet lepiej" albo "I nawet dobrze". To nas zmusza do tego, żeby nawet w sytuacjach podbramkowych szukać jakiegoś rozwiązania - stwierdziła psycholog.

Majka Jeżowska zdradziła, że z wiekiem nabrała więcej pewności, a tym samym stała się jeszcze większą optymistką.

- Przestałam się martwić o siebie, bo wiem, kim jestem. To jest chyba też podstawowa sprawa, że dopóki nie odkryjemy, kim jesteśmy, to się wszystkim przejmujemy i myślimy, że wszystkie rzeczy, które straciliśmy, określały nas - podsumowała piosenkarka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Pozostałe wiadomości