Czym jest Punch Needle?
Haft pętelkowy to rzemieślnicza metoda wytwarzania dywanów, która wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Pojawiła się już w XIX wieku, potem na jakiś czas straciła zainteresowanie, by w ostatnim czasie przeżywać renesans. Duża w tym zasługa Rose Pearlman, artystki i nauczycielki punch needle mieszkającej w Nowym Jorku. Łączy ona sztukę i rzemiosło operując w wielu technikach. Bazuje na metodzie z XIX wieku, ale także zakłada wykorzystanie tej techniki do projektów zarówno artystycznych, jak i użytkowych (np. poduszek, obrazów tekstylnych, naszywek, pledów, koszy czy elementów odzieży). 23 lutego 2022 roku miała premierę polska wersja jej książki pt. "Haft Punch Needle. Poznaj nową technikę haftowania".
- To jest dużo szybsze niż klasyczny haft. Właśnie to daje naprawdę szybką gratyfikację, że spędzamy 2-3 godziny i mamy bardzo duży obszar wyszyty. (...) Technika sama w sobie jest bardzo prosta. (...) To jest bardzo odstresowujące. Punch needle i w ogóle rękodzieło ja uważam za takie terapeutyczne zajęcie, które pozwala się oderwać od tego zgiełku, wyciszyć myśli. Teraz, w tym czasie, ja myślę, że to jest szczególnie ważne, żeby karmić ten swój dobrostan psychiczny, żeby potem móc z tego korzystać - mówiła ambasadorka tej książki, Monika Danowska, w Dzień Dobry TVN.
Pasja do haftowania
Monika Danowska dowiedziała się o punch needle w 2019 roku. Wtedy algorytm Instagrama po raz pierwszy podsunął jej prace Rose Pearlman. Wówczas zamówiła pospiesznie podstawowe materiały i zaczęła tworzyć. Na początku była to wyłącznie jej pasja, a dziś haftuje na pełen etat. Dziś ciągnie ją przede wszystkim w stronę abstrakcji, co nazywa "malowaniem włóczką". Stara się nie ograniczać swojego procesu twórczego żadnymi ramami. Niektóre prace zabierają jej kilkadziesiąt godzin, natomiast na duży format zwykle daje sobie 2-3 tygodnie.
- Ja mam bardzo dużo szczęścia, że udało mi się taką moją prawdziwą pasję przekuć w pracę. Nie wierzyłam, że takie coś można zrobić i tak szybko to zrealizować. Ale rzeczywiście ludzie to widzą i wyczuwają, kiedy człowiek ma do czegoś prawdziwą pasję i dlatego mi się udało to po prostu zrobić. (...) Robię swoje personalne projekty, ale głównie opieram się na tym, że realizuję projekty klientów i ich zamówienia, w które oczywiście wkładam swój własny twist. Ja działam w ten sposób, że nie lubię ograniczeń i zwykle całość jest improwizowana - tłumaczyła Monika Danowska w naszym programie.
Również Filip Chajzer złożył zamówienie u artystki Punch Needle. Jakie? Sprawdźcie:
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Putin nie chciał ujawniać prawdy o swoim dzieciństwie. Jakie tajemnice odkryli dziennikarze?
- Od komika do męża stanu, czyli bohaterska postawa prezydenta Ukrainy. "To zapisze go na kartach historii"
- Giorgio Armani zdobył się na wymowny gest. Ze względu na wojnę jego pokaz odbył się w ciszy
Autor: Sabina Zięba
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News