Fototerapia ratunkiem w pochmurne dni. Ta metoda od lat sprawdza się na północy Europy

Piotr Wojtasik i dr Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
Źródło: Dzień Dobry TVN
Fototerapia w pochmurne dni
Fototerapia w pochmurne dni 
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin
Światło może mieć leczniczy wpływ na nasze zdrowie, szczególnie teraz, gdy za oknem panuje szaruga. O tym, czym jest fototerapia i jak duży ma w sobie potencjał terapeutyczny, opowiedziała Piotrowi Wojtasikowi doktor Ewa Drozdowicz-Jastrzębska, która specjalizuje się w psychiatrii. Jak rozpocząć przygodę z fototerapią?

Czym jest fototerapia?

Nieprzyjemna aura za oknem, krótkie dni i wielogodzinna ekspozycja na niebieskie światło nie działa korzystnie na nasze zdrowie. Z pomocą może przyjść fototerapia, czyli metoda wykorzystywana w leczeniu m.in. niektórych zaburzeń snu.

- To metoda, dzięki której możemy, że tak powiem sterować, o której godzinie chodzimy spać […] Światło jest najważniejszym bodźcem, który reguluje nasz wewnętrzny zegar biologiczny, który steruje pracą całego organizmu, wyznaczając pory najlepsze na aktywność fizyczną i psychiczna – stwierdziła doktor Ewa Drozdowicz-Jastrzębska.

Komu może pomóc fototerapia?

Zaburzenia snu oraz depresja sezonowa, czyli taka, która wynika z niekorzystnej pogody, częściej jest obserwowana u mieszkańców północnej Europy. Fototerapia, która wykorzystuje specjalne lampy, emitujące światło o odpowiednim natężeniu pozwala ukoić nieprzyjemne objawy zimowych miesięcy. Warto zaznaczyć, że fototerapia nie uleczy depresji, jednak może mieć korzystny wpływ na regulację pracy organizmu.

Żeby metoda była skuteczna, muszą być spełnione warunki techniczne: odpowiednia jasność światła, odległość od człowieka wynosząca 30-60 cm na wysokości poziomu wzroku. Naświetlanie powinno trwać od 30 do 120 minut. Zanim zdecydujemy się na fototerapię, warto skonsultować się z lekarzem.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości