Magda Łucyan o walce z endometriozą. "Zaczęła się prawdziwa męka dla mnie"

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Magda Łucyan szczerze o walce z ednometriozą
Magda Łucyan szczerze o walce z ednometrioząDzień Dobry TVN
wideo 2/15

Magda Łucyan jest reporterką Faktów TVN i TVN24. W 31. urodziny dziennikarka podzieliła się w sieci osobistym wyznaniem. Opisała w nim swoją historię próby diagnozowania i leczenia endometriozy. Na tę chorobę zapadają nawet 3 mln Polek i jest ona odpowiedzialna za niemal połowę przypadków bezpłodności. Z jakimi problemami mierzą się kobiety cierpiące na endometriozę? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Bagatelizowanie endometriozy

W 2021 Magda Łucyan i Katarzyna Górniak zrealizowały reportaż "Taka twoja uroda" poruszający temat endometriozy. Rozmawiały z kobietami, które tak jak Magda przez wiele lat nie otrzymały odpowiedniej diagnozy. Jakie objawy mogą wskazywać, że cierpimy właśnie na tę przypadłość?

- Ból, który wyklucza z życia codziennego i jest natychmiast przez lekarzy bagatelizowany. "Okres boli, więc o co Pani chodzi", "taka jest dola kobiet" - ja to słyszałam wielokrotnie - tłumaczyła reporterka w Dzień Dobry TVN. - Nie było pomysłu, by to potraktować poważnie, diagnozować dalej, a choroba postępuje dość brutalnie - dodała.

Kobiecy ból, w który wielu nie wierzy

Świadomość występowania tej choroby rośnie, coraz więcej kobiet dowiaduje się o objawach, przebiegu i zagrożeniach z niej wynikających. Dlaczego więc wciąż tak rzadko się ją diagnozuje? Zdaniem Magdy Łucyan jednym z powodów jest czynnik społeczny.

- Kobietom się nie wierzy w ich ból, choć mają znacznie większą zgodę na ten ból niż mężczyźni, mimo to im się nie wierzy. Zdarza się, [...] że kobiety opisywały, że gdy chodziły same do lekarza, to on podważał te objawy. Dopiero gdy przyszedł mąż i powiedział "tak, ją tak boli, że ona praktycznie nie funkcjonuje", to wtedy lekarz pomyślał, że faktycznie warto to sprawdzić - opowiadała.

Drugim problemem utrudniającym diagnozę choroby jest system. - Brak wiedzy lekarzy, procedury diagnozowania. Powinien być zbiór informacji, który dostaje "przeciętny" ginekolog - zaznaczyła reporterka. W razie wątpliwości lekarz mógłby skierować pacjentkę do specjalisty. Dzięki temu zwiększyłaby się szansa na szybsze rozpoznanie i leczenie.

Jakie trudności napotkała Magda Łucyan? - Ja musiałam przejść przez całą listę błędów w procesie leczenia. Zostałam skierowana na pierwszą operację, która nie powinna była mieć miejsca, ona zajęła się oczywistością, całą resztę pięknie zaszyła w środku [...] zaczęła się prawdziwa męka dla mnie, musiałam zmierzyć się z tym, że to nie koniec mojej drogi a początek, dotrzeć do tego, co zrobić, by iść w dobrym kierunku - podsumowała dziennikarka.

Całą rozmowę obejrzysz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl

.Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości