Minęły 4 lata od wybuchu pandemii. Jak bardzo koronawirus zmienił nasze życie?

Źródło: Dzień Dobry TVN
 4 lata temu wybuchła pandemia
4 lata temu wybuchła pandemia
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Omikron – co o nim wiemy?
Omikron – co o nim wiemy?
4 lata temu świat usłyszał o koronawirusie, a nasze życie zmieniło się o 180 stopni. Wybuchła pandemia i zaczęto wprowadzać kolejne zakazy, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się groźnego wirusa. Jak wspominamy tamten czas?

4 lata temu wybuchła pandemia

Wszystko zaczęło się w chińskim mieście Wuhan. - Na forach dla profesjonalistów huczało o nowej chorobie w Chinach. Toczyła się dyskusja na temat groźnych zapaleń płuc, na które umierają masowo Chińczycy - powiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. epidemiologicznych. Specjalista dodał, że gdy zobaczył budowę szpitali w Chinach dla 1-2 tysięcy pacjentów, zdał sobie sprawę, że sytuacja nie jest łatwa.

Pierwszy przypadek koronawirusa wykryto w Polsce 4 marca. - Nie wiedzieliśmy, co będzie dalej. Nie można było przewidzieć, jak to się rozwinie, czym mamy leczyć tych pacjentów. Nasi koledzy zakaźnicy twierdzili, że wszystkim, co mamy - tłumaczył dr Jacek Smykał, szef kliniki chorób zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. - Nie do końca wiedzieliśmy, z czym się mierzymy, wiedzieliśmy tylko, że ludzie umierają, wiedzieliśmy tylko, że ludzie cierpią. Nie do końca byliśmy pewni, czy nas to nie dotknie - dodał Bartłomiej Matyszewski, ratownik medyczny.

Jak pandemia zmieniła nasze życie?

20 marca premier Mateusz Morawieckie wprowadził stan epidemii. Zamknięto wszystkie szkoły, wprowadzono ograniczenia zgromadzeń, zakaz przemieszczania się, czy aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Aby zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, Polacy całymi rodzinami wzięli udział w akcji "Zostań w domu". - Ludzie nagle zniknęli z ulic. Samochody nie jeździły, samoloty nie latały. Jakby Ziemia dostała taki reset, zwierzęta zaczęły wychodzić na ulice - wspominała Aleksandra Król, uczestniczka akcji "Zostań w domu".

- Zaczęliśmy nagrywać filmiki, żeby dodawać pozytywnej energii ludziom. Motywowaliśmy po prostu troszkę ludzi, żeby w tych trudnych czasach trochę wyluzowali i mimo że byliśmy zamknięci, jednoczyliśmy, nie było dnia, że nie miałem pomysłu na nagrywki - stwierdził Tomasz Król, uczestnik akcji "Zostań w domu".

Jak jeszcze wspominamy tamten czas? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Szymon Brózda

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości