4 lata temu wybuchła pandemia
Wszystko zaczęło się w chińskim mieście Wuhan. - Na forach dla profesjonalistów huczało o nowej chorobie w Chinach. Toczyła się dyskusja na temat groźnych zapaleń płuc, na które umierają masowo Chińczycy - powiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. epidemiologicznych. Specjalista dodał, że gdy zobaczył budowę szpitali w Chinach dla 1-2 tysięcy pacjentów, zdał sobie sprawę, że sytuacja nie jest łatwa.
Pierwszy przypadek koronawirusa wykryto w Polsce 4 marca. - Nie wiedzieliśmy, co będzie dalej. Nie można było przewidzieć, jak to się rozwinie, czym mamy leczyć tych pacjentów. Nasi koledzy zakaźnicy twierdzili, że wszystkim, co mamy - tłumaczył dr Jacek Smykał, szef kliniki chorób zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. - Nie do końca wiedzieliśmy, z czym się mierzymy, wiedzieliśmy tylko, że ludzie umierają, wiedzieliśmy tylko, że ludzie cierpią. Nie do końca byliśmy pewni, czy nas to nie dotknie - dodał Bartłomiej Matyszewski, ratownik medyczny.
Jak pandemia zmieniła nasze życie?
20 marca premier Mateusz Morawieckie wprowadził stan epidemii. Zamknięto wszystkie szkoły, wprowadzono ograniczenia zgromadzeń, zakaz przemieszczania się, czy aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Aby zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, Polacy całymi rodzinami wzięli udział w akcji "Zostań w domu". - Ludzie nagle zniknęli z ulic. Samochody nie jeździły, samoloty nie latały. Jakby Ziemia dostała taki reset, zwierzęta zaczęły wychodzić na ulice - wspominała Aleksandra Król, uczestniczka akcji "Zostań w domu".
- Zaczęliśmy nagrywać filmiki, żeby dodawać pozytywnej energii ludziom. Motywowaliśmy po prostu troszkę ludzi, żeby w tych trudnych czasach trochę wyluzowali i mimo że byliśmy zamknięci, jednoczyliśmy, nie było dnia, że nie miałem pomysłu na nagrywki - stwierdził Tomasz Król, uczestnik akcji "Zostań w domu".
Jak jeszcze wspominamy tamten czas? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Coraz więcej zakażeń koronawirusem w Polsce. Czy wrócą obowiązkowe maseczki?
- Rusza Tydzień Zdrowia Kobiet. Ministerstwo zachęca do badań profilaktycznych
- 11-letnia Emilia ma chorobę moyamoya. "Nieleczona prowadzi do kalectwa"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Szymon Brózda
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN