Zdrowie
W 2023 roku odnotowano spory wzrost zachorowań na odrę. WHO podało liczbę przypadków i zwróciło uwagę na zagrożenia, jakie niesie ta sytuacja. Co wiemy o odrze i szczepieniach przeciwko niej?
WHO ostrzega przed odrą - rośnie liczba przypadków
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że zagrożenie odrą w ostatnim czasie niepokojąco wzrosło. Według danych podanych przez dyrektora regionalnego WHO na Europę dr Hansa Henri P. Kluge, w roku 2023 zakażeniu uległo około 42 200 osób. Jest to bardzo duży wzrost zachorowań, gdyż w 2022 roku odnotowano jedynie 941 przypadków.
WHO podała, że najwięcej przypadków odnotowano w następujących państwach:
- Kazachstan- 13 667,
- Rosja - 10 710,
- Kirgistan - 5 452,
- Turcja - 4 584.
W Europie Zachodniej rekord należał do Wielkiej Brytanii, gdzie zdiagnozowano 183 przypadki. W Polsce odnotowano natomiast 36 potwierdzonych przypadków odry w 2023 troku. W styczniu 2024 roku było ich już 9.
Zdaniem specjalistów z WHO, wzrost ten wynika z mniejszej niż zwykle liczby dzieci zaszczepionych podczas pandemii COVID-19. Co ciekawe, w zeszłym roku odra dotknęła wszystkie grupy wiekowe, nie tylko dzieci.
Odra - co to za choroba i jakie ma objawy?
Odra to choroba zakaźna wirusowa. Rozprzestrzenia się drogą powietrzno-kropelkową i prawdopodobieństwo zakażenia, jeśli jest się osobą niezaszczepioną na tę chorobę oraz wcześniej się na nią nie chorowało, wynosi blisko 100 proc.
Objawy odry to przede wszystkim gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Jest to choroba, która bardzo często daje powikłania - do tych lżejszych należą na przykład zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, natomiast cięższe to m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Jedynym skutecznym sposobem ochrony przed odrą jest szczepienie.
Szczepienie przeciwko odrze - kiedy należy zaszczepić dziecko?
Szczepienia przeciwko odrze wykonywane są w wieku dziecięcym. Powszechnie podawana szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce podawana jest w dwóch dawkach. Pierwszą dawkę podaje się dziecku w wieku 13-15 miesięcy, natomiast drugą około szóstego roku życia.
Główny Inspektorat Sanitarny, w związku ze wzrostem zachorowań na odrę, apeluje do rodziców, by szczepili swoje dzieci. Tylko w ten sposób można uchronić je przed odrą i innymi chorobami.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kary dla rodziców za brak szczepienia dzieci. "Skuteczna formuła mandatowa"
- Które szczepienia trzeba przeprowadzić w pierwszych 24 godzinach życia noworodka? NFZ przypomina
- Rodzice nie chcą szczepić dzieci. Lekarze ostrzegają przed powracającymi chorobami
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: rynekzdrowia.pl
Źródło zdjęcia głównego: Karl Tapales/GettyImages