Ponad 70% ofiar przemocy to kobiety. Jak bronić się przed napastnikiem? "Są różne techniki"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kiedy twój adorator jest zbyt nachalny (napisy)
Kiedy twój adorator jest zbyt nachalny (napisy)
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci
W całej Unii Europejskiej 1 na 20 kobiet została zgwałcona. W Polsce rocznie ofiarami pada nawet 30 tys. pań. Jak bronić się przed napastnikiem? O bezpieczeństwie i sposobach na samoobronę opowiedział nam ppłk. Krzysztof Przepiórka, były dowódca grupy szturmowej jednostki specjalnej "Grom", obecnie instruktor technik antyterrorystycznych.

Sztuka samoobrony – jak bronić się przed napastnikiem?

W Polsce spośród badanych kobiet 87,6 proc. było ofiarą molestowania, 23,1 proc. – próby gwałtu, a aż 22,4 proc. z nich zostało zgwałconych. Spośród ankietowanych, które zostały zgwałcone, trzy czwarte doświadczyło gwałtu więcej niż raz, a co piąta – więcej niż 10 razy. Za sprawcę gwałtu najczęściej wskazywano byłego partnera (63,3 proc.). Na obecnego partnera wskazało 21,4 proc. kobiet. Jedynie 8 proc. respondentek nie znało wcześniej sprawcy gwałtu. Do zdarzenia dochodziło przeważnie w mieszkaniu (55 proc.). Większość przypadków gwałtów nie została zgłoszona (91,8 proc.). Tak przedstawiają się dane w raporcie o przemocy seksualnej "Przełamać Tabu" sporządzonym przez Fundację na Rzecz Równości i Emancypacji STER w 2016 roku. Dlatego tak ważne, aby w sytuacji zagrożenia potrafić się obronić.  

- Każda osoba dbająca o swoje bezpieczeństwo powinna mieć przy sobie gadżety. Napastnik nie będzie czekać, będzie robić swoje. Możemy zminimalizować skutki jego działania. Każda kobieta może mieć u siebie w płaszczu gaz pieprzowy. Musimy mieć go pod ręką. Sprawdzi się także przycisk antynapadowy, pęk kluczy, paralizator, klasyczny gwiazdek. Najważniejszym naszym zadaniem jest przetrwać, żeby to osiągnąć, musimy coś zrobić. Są różne technik. Im jesteśmy głośniejsi, tym lepiej – powiedział ekspert.

A kogo wybiera potencjalny przestępca? Czy ma profil ofiary, na którą poluje? Jak się okazuje, napastnicy częściej dostrzegają osoby rozkojarzone, patrzące w telefon i idące niepewnie. Po mowie ciała analizują, że trafili na słabszego.

- W nauce o ofiarach pokazane jest naukowo, kogo wybiera złoczyńca. Chodzi tu o mowę ciała. Moja wyprostowana sylwetka i wzrok na wprost daje jasne sygnały dla potencjalnego napastnika, że ze mną nie zaczynaj – powiedział ekspert.

Podstawowe ruchy samoobrony

Jeśli zastawiacie się jak obezwładnić napastnika lub zapewnić sobie dodatkowy czas na ucieczkę, zobaczcie kilka ruchów, które zaprezentował nam ekspert.

Przede wszystkim warto zaatakować oczy napastnika, drapać paznokciami, wydrapać oczy. Po drugie uderzenia kierujemy prosto w nos lub w krocze. Jak zrobić to krok po kroku? Zobaczcie wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News.

podziel się:

Pozostałe wiadomości