Samoobrona głosem ratuje kobiety. "Nie jesteśmy same"

Aleksandra Magryta, Joanna i Laura Prusik
Źródło: Dzień Dobry TVN
WenDo, czyli “Droga Kobiet” (napisy)
WenDo, czyli “Droga Kobiet” (napisy)
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci

Czasem, gdy odczuwamy zagrożenie, trudno zachować zimną krew. Uczestniczki zajęć z samoobrony w duchu WenDo uczą się, jak reagować, gdy nasze granice zostają przekroczone. O tym, jak wyglądają takie zajęcia, opowiedziały w Dzień Dobry TVN: Aleksandra Magryta, prowadząca warsztaty, oraz uczestniczki spotkań WenDo - nauczycielka Joanna Prusik oraz jej nastoletnia córka Laura Prusik.

Czym jest samoobrona WenDo?

Samoobrona pozwala nauczyć się odpowiednich reakcji, gdy znajdziemy się w sytuacji zagrożenia. By wiedzieć, jak zachować się w niekomfortowych okolicznościach warto wypracować zachowania, które dodadzą nam pewności siebie. Zajęcia WenDo mają za zadanie przygotować kobiety do reakcji fizycznej i psychicznej, a także pozwalają na wypracowanie asertywności oraz poznania własnych granic. Jak tłumaczyła w studiu prowadząca warsztatów WenDo Aleksandra Magryta - samoobrona w tej formie praktykowana jest już od kilku dekad na całym świecie. - Kobiety były autorkami tej metody, która zaczęła powstawać w latach 70. w Kanadzie przez migrantki, które wracały wieczorami z fabryk i nie czuły się bezpiecznie. Zaczęły tworzyć różne ciosy i kopnięcia, żeby poczuć się bezpieczniej - tłumaczyła gościni programu.

Samoobrona dla kobiet - fizyczna i psychiczna

Według pani Aleksandry samoobrona fizyczna czasem może nie być wystarczająca. Dlatego kobiety na warsztatach WenDo uczą się też reakcji psychicznej i pracują m.in. z własnym głosem. Jak podkreśliła uczestniczka tego typu spotkań Joanna Prusik - kobiety przez lata edukacji nie są uczone asertywności, przez co mogą mieć trudność ze stawianiem granic. - Wiele lat pracuje z młodymi ludźmi, więc zauważam, co nam jest potrzebne. Między innymi wyście ze strefy komfortu oraz to, jak mogę powiedzieć "stop", jak coś mi nie odpowiada. [...] To jest niesamowite, jak dużo trzeba odwagi, by wydobyć swój własny głos. [...] By najpierw go usłyszeć, a potem - by inni zaczęli się go bać - dodała nauczycielka.

Jak podkreśliła instruktorka samoobrony, napastnik zwykle nie spodziewa się, że ofiara zareaguje. Reakcja powinna być stopniowa - najpierw można zdezorientować atakującego poprzez krzyk i stanowcze słowa, dopiero później - jeśli czujemy zagrożenie - należy przejść do reakcji fizycznej. Najmłodsza z gościń programu - Laura Prusik zapytana o to, czy dzięki zajęciom WenDo czuje się pewnie stwierdziła, że warsztaty pozwoliły jej zaznać kobiecej solidarności oraz siły.

- Dały takie poczucie, że jesteśmy w grupie, że nie jesteśmy same, że mamy moc i możemy od siebie się jej uczyć - podsumowała nastolatka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości