Samoobrona głosem ratuje kobiety. "Nie jesteśmy same"

Aleksandra Magryta, Joanna i Laura Prusik
Źródło: Dzień Dobry TVN
WenDo, czyli “Droga Kobiet” (napisy)
WenDo, czyli “Droga Kobiet” (napisy)
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci

Czasem, gdy odczuwamy zagrożenie, trudno zachować zimną krew. Uczestniczki zajęć z samoobrony w duchu WenDo uczą się, jak reagować, gdy nasze granice zostają przekroczone. O tym, jak wyglądają takie zajęcia, opowiedziały w Dzień Dobry TVN: Aleksandra Magryta, prowadząca warsztaty, oraz uczestniczki spotkań WenDo - nauczycielka Joanna Prusik oraz jej nastoletnia córka Laura Prusik.

Czym jest samoobrona WenDo?

Samoobrona pozwala nauczyć się odpowiednich reakcji, gdy znajdziemy się w sytuacji zagrożenia. By wiedzieć, jak zachować się w niekomfortowych okolicznościach warto wypracować zachowania, które dodadzą nam pewności siebie. Zajęcia WenDo mają za zadanie przygotować kobiety do reakcji fizycznej i psychicznej, a także pozwalają na wypracowanie asertywności oraz poznania własnych granic. Jak tłumaczyła w studiu prowadząca warsztatów WenDo Aleksandra Magryta - samoobrona w tej formie praktykowana jest już od kilku dekad na całym świecie. - Kobiety były autorkami tej metody, która zaczęła powstawać w latach 70. w Kanadzie przez migrantki, które wracały wieczorami z fabryk i nie czuły się bezpiecznie. Zaczęły tworzyć różne ciosy i kopnięcia, żeby poczuć się bezpieczniej - tłumaczyła gościni programu.

Samoobrona dla kobiet - fizyczna i psychiczna

Według pani Aleksandry samoobrona fizyczna czasem może nie być wystarczająca. Dlatego kobiety na warsztatach WenDo uczą się też reakcji psychicznej i pracują m.in. z własnym głosem. Jak podkreśliła uczestniczka tego typu spotkań Joanna Prusik - kobiety przez lata edukacji nie są uczone asertywności, przez co mogą mieć trudność ze stawianiem granic. - Wiele lat pracuje z młodymi ludźmi, więc zauważam, co nam jest potrzebne. Między innymi wyście ze strefy komfortu oraz to, jak mogę powiedzieć "stop", jak coś mi nie odpowiada. [...] To jest niesamowite, jak dużo trzeba odwagi, by wydobyć swój własny głos. [...] By najpierw go usłyszeć, a potem - by inni zaczęli się go bać - dodała nauczycielka.

Jak podkreśliła instruktorka samoobrony, napastnik zwykle nie spodziewa się, że ofiara zareaguje. Reakcja powinna być stopniowa - najpierw można zdezorientować atakującego poprzez krzyk i stanowcze słowa, dopiero później - jeśli czujemy zagrożenie - należy przejść do reakcji fizycznej. Najmłodsza z gościń programu - Laura Prusik zapytana o to, czy dzięki zajęciom WenDo czuje się pewnie stwierdziła, że warsztaty pozwoliły jej zaznać kobiecej solidarności oraz siły.

- Dały takie poczucie, że jesteśmy w grupie, że nie jesteśmy same, że mamy moc i możemy od siebie się jej uczyć - podsumowała nastolatka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości