9-letnia Polka mistrzynią świata w karate. "Najpierw to była zabawa"

Karate z 9-letnią mistrzynią świata
Źródło: Dzień Dobry TVN
Marika Basińska to 9-letnia mistrzyni świata w karate w kumite indywidualnym oraz srebrna medalistka w konkurencji drużynowej. Tytuły wywalczyła na Mistrzostwach Świata Karate WUKF, które odbywały się w rumuńskim mieście Cluj-Napoca. O sportowej karierze młodej, zdolnej zawodniczki opowiedzieli jej ojciec, Rafał Basiński i trener Jacek Kruk.

Młoda mistrzyni karate

Marika zaczęła swoją przygodę z karate w przedszkolu w wieku 6 lat. Wtedy jej obecny trener Jacek Kruk prowadził dla dzieci zajęcia ogólnorozwojowe oraz przyjmował młodych adeptów do klubu. Dziewczynka od samego początku zafascynowała się tym sportem. Inne koleżanki wybrały balet, zumbę a ona chciała karate, mimo iż nikt z jej rodziny do tej pory nie trenował tej dyscypliny.

- To mnie zainspirowało - wspominała młoda mistrzyni. - Najpierw to była zabawa, potem zaczęłam się w tym rozwijać - dodała. Jak wyglądają pierwsze zajęcia?

- W przedszkolu prowadzimy zajęcia ogólnorozwojowe z elementami karate i zachęcamy do dalszych treningów, żeby takie dzieci, jak Marika - bo jest prawdziwym talentem - pozyskiwać do nas do klubu - wyjaśniał trener. - To można poznać po ruchu dziecka. Jeśli zada się jakieś ćwiczenie i jest wykonywane z łatwością, to wtedy wiadomo, że będzie można coś z niego ukuć - powiedział.

Marika Basińska i jej sportowe osiągnięcia

Za sukcesem dzieci zawsze stoją rodzice. W przypadku 9-letniej Mariki, która trenuje 4 razy w tygodniu, organizacja życia domowego wymaga niełatwej logistyki.

- Marika dostała taką szansę i udało jej się to wykorzystać - zaznaczył dumny tata. - Ma to coś i czuje karate. Z żoną jesteśmy wiernymi fanami, jeździmy na każde zawody, kibicujemy. To było coś wspaniałego usłyszeć "Mazurka Dąbrowskiego" i zobaczyć Marikę na podium - przyznał Rafał Basiński.  

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: mjagielski / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości