Taekwondo to jedna z najbardziej znanych koreańskich sztuk walki, która ma swoich zwolenników na całym świecie. Również w Polsce coraz więcej szkół oferuje właśnie takie zajęcia dodatkowe dla uczniów. Na czym polega fenomen tego sportu?
Co to jest taekwondo?
Taekwondo to tradycyjna sztuka walki z Korei, uważana tam za sport narodowy. Polega przede wszystkim na silnym i dokładnym uderzaniu - nogą lub ręką - w wybrany punkt ciała przeciwnika.
W samym sporcie ważna jest nie tylko siła i technika, ale też zasady zachowania. Każdy adept musi przestrzegać 5 fundamentalnych zasad i wartości: grzeczność, uczciwość, wytrwałość, samokontrola i niezłomny duch.
System taekwondo składa się z precyzyjnie określonych ruchów oraz postaw. Do fundamentów tej sztuki należą:
- kyorugi (walka) – dzieli się na walkę wolną oraz sterowaną. Walka sterowana ma na celu opanowanie podstaw walki z przeciwnikiem, trzymając się z góry określonych technik ataku i obrony. Z kolei walka wolna, utożsamiana z dyscypliną sportową, pozwala pokazać wszystko to, na czym opiera się teakwondo, czyli także m.in. szybkość czy wytrzymałość zawodnika oraz zdolność właściwego ocenienia dystansu,
- poomse (sztuka ruchu) – ćwiczenia formalne, nieodzownie związane z właściwym treningiem taekwondo. Każda ze składających się na poomse technik ma swoją symbolikę. Opracowane zostało przez mistrzów tej sztuki, a adeptom ma służyć za źródło wiedzy o niej,
- hosinsul (samoobrona) – polega nie tylko na odpieraniu ataków, lecz także na opanowaniu umiejętności skutecznego obezwładnienia przeciwnika, głównie poprzez zdolność zaatakowania jego punktów witalnych. Aby ją opanować, należy też nauczyć się oceniania warunków fizycznych przeciwnika w porównaniu z własnymi i zastosowania odpowiednich kroków na tej podstawie,
- kyokpa (sztuka rozbić) – najbardziej spektakularna, choć najrzadziej praktykowana. Kyokpa to znana sztuka rozbijania twardych przedmiotów, jak cegły czy deski. Jej praktykowanie służy nauce kumulowania siły w jednym punkcie.
Historia taekwonodo
Historia taekwondo zaczęła się ok. 2000 lat p.n.e., choć współczesne zasady określone zostały dopiero w 1957 roku. Pierwsze mistrzostwa świata zorganizowano w 1973 roku. Wkrótce taekwondo zostało włączone do dyscyplin olimpijskich – od 1988 roku jako dyscyplina pokazowa, a od roku 2000 już jako dyscyplina pełnoprawna.
W taekwondo istnieje wyraźna hierarchia ze względu na stopnie zaawansowania. Wyróżnić można 10 tytułów uczniowskich (kup) oraz 9 poziomów mistrzowskich (dan). Każdy ze stopni uczniowskich ma przydzielony inny kolor pasa.
Największą popularność dla adepta tej sztuki niesie czarny pas taekwondo to duża odpowiedzialność dla adepta tej sztuki, jednak nie czyni go od razu mistrzem. Zbyt wczesne zaliczenie siebie samego w poczet najlepszych może być zgubne i zahamować rozwój w tej dziedzinie.
Warto pamiętać również, że nawet na pierwszy stopień 10 kup należy się odpowiednio przygotować, a następnie zdać egzamin na biały pas w taekwondo .
U nas w studiu mogliśmy zobaczyć krótki pokaz Teakwondo w wykonaniu 6 sportowców.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Spektakl i zapasy. Kim są ludzie zakochani w wrestlingu?
- Wielki sukces Natalii Kaczmarek. "To jest historyczne wydarzenie"
- Większy biust zniechęca do ćwiczeń? Specjaliści doszli do ciekawych wniosków
Anna Gondecka
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News