Katarzyna Dacyszyn - działaczka na rzecz bezpieczeństwa kobiet
Katarzyna Dacyszyn została oblana kwasem w sądzie przez mężczyznę, który prześladował ją przez 11 lat. Dziś jest ekspertą ds. stalkingu w Polsce, która walczy o bezpieczeństwo kobiet.
- Z perspektywy czasu oceniam sytuację, która nastąpiła, czyli sam atak w sądzie, pod takim kątem, że gdybym wcześniej przeszła szkolenie związane z bezpieczeństwem, na pewno zwróciłabym uwagę na trzy zasadnicze sprawy - przyznała rozmówczyni Dzień Dobry TVN.
- Pierwsza to jest sprawa, w której my, intuicyjnie wyczuwamy sytuację. Mnie intuicja dużo wcześniej podpowiadała, że być może ta sytuacja będzie niebezpieczna. [...] Znalazłam się w sądzie. W budynku teoretycznie chronionym, bezpiecznym nie powinno dojść do zdarzenia, do którego doszło. Natomiast powinnam zachować zasadę czujności, a ja niestety sprawcę straciłam z oczu. Zresztą świadomie. Opuściłam wzrok i nie kontrolowałam sytuacji. No i podstawowa zasada ograniczonego zaufania [...], która polega na tym, że nawet w teoretycznie bezpiecznym miejscu, może dojść do sytuacji, która zagraża naszemu życiu -dodała.
Jak podkreśliła, gdyby zaufała swojej intuicji, nie przyszłaby tego dnia do sądu. Do słów ofiary odniósł się instruktor bezpieczeństwa. - Dla mnie najistotniejsze jest to, co powiedziała Kasia. Powierzyła swoje bezpieczeństwo innym. Swojego bezpieczeństwa nie można powierzać innym. To jest tak, jak wstając rano, myjemy zęby. Nikt za nas ich nie myje - zaznaczył Mateusz Orczykowski.
"Bezpieczne KobieTY" - cykl szkoleń
Katarzyna Dacyszyn wspólnie z Mateuszem Orczykowskim, Fundacją To Się Uda stworzyli cykl szkoleń "Bezpieczne KobieTY". Kurs uczy, jak wykrywać i unikać zagrożenia, a w ostateczności, jak radzić sobie z konfrontacją fizyczną.
- Najistotniejsze jest wykrywanie, czyli prewencja, bo jak mówimy o samoobronie, każdy myśli o ruchu ręki, nogi, jakiejś technice, a tak naprawdę to jest ostatnia faza tego, co się dzieje. W pierwszej kolejności jest wykrywanie, analiza, obserwacja. Są do tego pewne narzędzia, których uczymy. [...] Intuicja to jest to, na co stawiamy - tłumaczył instruktor bezpieczeństwa.
Szkolenia składają się z części teoretycznej i praktycznej.
Teoretyczna:
- podstawy psychologii agresji i samoobrony, korzystanie z intuicji i unikanie konfliktów, postawy i pozycje ciała w sytuacji zagrożenia,
- negocjacja kryzysowa,
- techniki obrony w pomieszczeniach zamkniętych,
- rozpoznanie stalkingu w oparciu o przepis, zachowanie wobec stalkera.
Praktyczna:
- prewencja napaści,
- ćwiczenia z użyciem gazu pieprzowego, symulacje umiejętności czytania intencji nieznajomych,
- nauka technik obrony przed duszeniem, ćwiczenie ofensywnego zachowania, gdy agresor przewróci nas na ziemię,
- nauka używania przedmiotów codziennego użytku dla bezpieczeństwa osobistego.
Jak bronić się przed napastnikiem? Co zrobić, gdy ktoś ciągnie nas za rękę? Jak postąpić, gdy ktoś łapie nas za szyję? Zobacz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 10-letni Przemek ma spłacić długi matki, która go porzuciła. "Dorośli ludzie próbują ograbić dziecko"
- Porwanie i zabójstwo 10-letniego Olka. "To chyba cechuje dzieciobójców, że nie potrafią przeprosić"
- Pani Sylwia ma 91 lat i pomaga dzieciom. "Dopóki człowiek się rusza, to powinien coś robić dla innych"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News