stalking

  stalking

  Monika Janowska, żona Roberta Janowskiego, w rozmowie z dziendobry.tvn.pl potwierdziła informacje, które pojawiły się w prasie. Stalkerka ich rodziny wróciła i wysyła im listy z pogróżkami. "Robercie, wróciłam. Już wkrótce będziemy razem. Tak jak ci obiecywałam, pozbędę się jej" - pisze psychofanka gwiazdora. 

  Szantaż emocjonalny to jedna z technik manipulacji, która stosowana jest zarówno przez agresorów oraz osoby stosujące przemoc, jak i przez jednostki zaburzone, cierpiące np. na zaburzenie borderline. Szantaż emocjonalny uważany jest za jeden z przejawów przemocy emocjonalnej oraz stalkingu, czyli nękania drugiej osoby.

  Ariana Grande, która za sprawą niekwestionowanego talentu zaskarbiła sobie sympatię fanów z całego świata, stanęła w obliczu poważnego zagrożenia. Pod hollywoodzką willą piosenkarki ujęto agresywnego mężczyznę z nożem. Policji udało się ustalić, że nieobliczalny stalker nachodził dom artystki od wielu miesięcy.

    Zazwyczaj zaczyna się dość niewinnie: tajemnicze wiadomości, zaloty i zachowanie przypominające zwykły flirt. Sytuacja zaczyna robić się niebezpieczna, gdy ofiara nie spełnia oczekiwań swojego prześladowcy. O stalkingu w sieci głośno mówi coraz więcej kobiet. Jak bronić się przed natarczywymi osobami? O tym opowiedziała nam Katarzyna Dacyszyn, autorka książki "Kobieta z blizną".  

  Wyzwiska, poniżanie, śledzenie i grożenie śmiercią. Po ośmiu latach koszmaru, który przeżywała Bożena Wołowicz, sąd skazał jej stalkerów na bezwzględne więzienie. - Ta rodzina zdewastowała i zdeptała wszystkie aspekty mojego życia. Dopóki oni faktycznie nie znajdą się w więzieniu, to w dalszym ciągu nie jestem wolna – ocenia pani Bożena.

  Wedle definicji stalking to uporczywe nękanie innej osoby, wzbudza u niej poczucie zagrożenia lub naruszanie jej prywatności. Jak radzić sobie ze stalkerem i do kogo zwrócić się o pomoc? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prawnika Piotra Schramma, Joannę Jerzak, studentkę zaczepianą przez mężczyznę na ulicy oraz Caro Sadowska, pomysłodawczynię akcji "I react".

  Stalking stał się współczesną formą przemocy. Jego ofiarą padła bohaterka naszego reportażu wokalistka Joanna Kondrat oraz projektantka Katarzyna Dacyszyn, która odwiedziła dziś studio Dzień Dobry Wakacje. Obecna rówież w studiu prawniczka Eliza Kuna przyznała, że stalking jest przestępstwem nowym. Niestety polskie organy ścigania traktują go po macoszemu. Dlaczego? Co jest najtrudniejsze w prowadzeniu sprawy przeciwko stalkerowi? Jak pomoć ofierze stalkingu?

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Bożenę Wołowicz, która od lat jest nękana przez sąsiadów. Do pierwszego ataku doszło w 2013 roku. Od tamtej pory stalkerzy złożyli ponad 250 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa przez Panią Bożenę. Wszystkie postępowania zostały umorzone. Stalkujący sąsiedzi mają stwierdzoną niepoczytalność, w związku z czym czują się bezkarni, a ich sposoby na nękanie Pani Bożeny są coraz bardziej brutalne. Dlaczego zawiadomienia, które składa Pani Bożena są lekceważone? Kto jest w stanie jej pomóc?

  W 2016 roku Katarzyna Dacyszyn została oblana przez swojego prześladowcę kwasem. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jak obecnie wygląda jej życie i jak walczy o swój wygląd. Obok Katarzyny na naszych kanapach usiadł lekarz medycyny estetycznej Marek Wasiluk, który podjął się jej leczenia. Jakim zabiegom poddaje swoją pacjentkę?

  W Dzień Dobry TVN poznaliśmy dziś historię Katarzyny Dacyszyn - projektantki oblanej kwasem przez stalkera: "Pamiętam przepotworny ból, kwas zaczął dostawać się do oczu. Przestałam widzieć, strasznie krzyczałam, z bólu i przerażenia (...) Potwornie bolało." O tym, czym jest stalking, kogo dotyczy, kim najczęściej są prześladowcy i jak się przed nimi bronić, rozmawialiśmy z Jagną Piwowarską, prawniczką pomagającą ofiarom stalkingu.

  Wiele osób zetknęło się ze zjawiskiem stalkingu. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: kryminolog dr Joanną Stojer-Polańską i twórcę internetowego Rafała Jarząbka, aby zapytać, jaki jest profil stalkera i jego ofiary oraz jak niewłaściwe korzystanie z mediów społecznościowych może zachęcać stalkerów do działania.

  Jak już informowaliśmy w Dzień Dobry TVN, rodzina Małyszów padła ofiarą stalkingu. Tylko u nas Izabela i Adam Małyszowie opowiedzieli o szczegółach tej sprawy. Kiedy zaczęło się nękanie? Kto jest stalkerem? Czy osoba ta została ukarana? I wreszcie, dlaczego rodzina zdecydowała się na upublicznienie danych stalkera?

  Od 4 lat rodzina Małyszów jest nękana przez pewną nastolatkę. Po interwencjach, które okazywały się mało skuteczne Iza Małysz postanowiła ujawnić personalia stalkerki. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prawnika Jagnę Piwowarską, aby zapytać o definicję stalkingu i przepisy prawne, które go regulują. Dlaczego w Polsce ofiary nękania mają problemy ze skutecznym dochodzeniem swoich praw? Natomiast od dziennikarki show-biznesowej Barbary Pasek dowiedzieliśmy się, którzy z polskich celebrytów byli stalkowani przez swoich psychofanów.

  Pani Bożena jest od trzech lat nękana przez swoich sąsiadów. Jak utrzymuje, zupełnie bezpodstawnie. Dlaczego sąsiedzi uprzykrzają życie Pani Bożeny? Przepis o stalkingu do kodeksu karnego został wprowadzony w 2011 roku. Dlaczego Pani Bożenie nikt do tej pory nie udzielił pomocy? Czy sądy mają problem z interpretacją przepisu? Gośćmi Dzień dobry TVN byli: Anna Barańska, dziennikarka „Superwizjera" i Zbigniew Roman, adwokat.

  Niedawno warszawska policja zatrzymała mężczyznę, który zaczepiał w centrum miasta kobiety, by się z nimi umówić. Kiedy te odmawiały, zaczynał je stalkować. Okazało się, że mężczyzna należał do środowiska PUA, czyli samozwańczych „artystów uwodzenia”. Grupa ta ma swojego guru, slang, zamknięte fora i zjazdy. Czy tego typu kursy uwodzenia są niebezpieczne? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: psycholog i socjolog dr Joannę Heidtman oraz trenera relacji damsko-męskich Roberta Marchela.

  Pierwszy raz zadzwonił do niego na plan programu Mam Talent. Potem były dalsze uporczywe telefony. W grudniu sąd wydał wyrok na stalkera Roberta Kozyry. Skazano go na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Sąd wydał również zakaz zbliżania się na odległość 10 metrów. W studiu Dzień Dobry TV Robert Kozyra opowiedział, jak wygląda walka z psychofanem. Towarzyszył mu Piotr Kaszewiak, adwokat i rzecznik prasowy Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi. Jak potraktowała go polska policja? Kim okazał się jego stalker?

  Aktorka Dominika Ostałowska była ofiarą stalkingu. Przez rok prześladował ją psychopata. Jak jej prześladowca dotarł do niej? Czy ofiara prześladowcy jest pozostawiona sama sobie? O tym Dominika Ostałowska opowiedziała Jolancie Pieńkowskiej w Dzień Dobry TVN.