Stalking - co to jest?
Stalking to powtarzające się, uporczywe prześladowanie, nękanie drugiej osoby, uprzykrzanie jej życia i wywoływanie strachu. Za to przestępstwo w roku 2022 skazano łącznie 1719 osób.
Obecna w naszym studiu Lidia Piechota miała stalkera. Mężczyzna pojawił się w jej życiu w 2006 roku i nękał ją przez kolejną dekadę.
- To, od czego zacznę, to to, że ja nigdy nie byłam ofiarą. I myślę, że dlatego nie zwariowałam w tym wszystkim, mimo że były momenty, że mówiłam, że się boję, to tak naprawdę nie byłam nigdy tą ofiarą, wiecie, siedzącą z twarzą w rękach, płaczącą itd. Zawsze o tym mówiłam - podkreśliła dziennikarka.
Historia ze stalkerem zaczęła się, kiedy kobieta pracowała w regionalnej olsztyńskiej telewizji. Na służbowego maila otrzymała uprzejmą wiadomość, na którą odpisała, dziękując za sympatię i dobre słowa. Na tym się jednak nie skończyło.
- Przy drugiej, trzeciej wiadomości (...) napisałam jasno: "proszę o zaprzestanie kontaktów", bo mnie coś tam zaalarmowało. I teraz - dlaczego ja byłam taka mądra i taka odważna, oprócz tego, że po prostu tak mam? Bo miałam wokół siebie dobrych ludzi. I miałam taką swoją siostrę redakcyjną, która siadła do kompa i napisała tego maila w moim imieniu - opowiadała nasza gościni.
Jak rozpoznać stalking?
Kiedy zaczyna się stalking? - Przejawia się tym, że ktoś robi coś, na co nie masz ochoty lub co powoduje w tobie poczucie zagrożenia. Bo to jest najważniejsze, że ty tego nie chcesz - tłumaczyła dziennikarka, po czym odwołała się do zachowań swojego stalkera. - Przesyłał mi prezenty. Powiadomiłam policję po 2 latach, kiedy dostałam kajdanki.
Stalking był wtedy traktowany jak wykroczenie, a nie przestępstwo. - Traktowano mnie jak głupią gwiazdeczkę. Nikt nie wiedział, co z tym zrobić. Natomiast w sądzie grodzkim posiedzenie wykazało, że człowiek ten ma urojenia, jest chory psychicznie, było napisane jasno, ja to czytałam, że nie umie ocenić swojego zachowania - przywołała Lidia Piechota. Okazało się, że jej stalker zdążył już wówczas wejść w zatarg ze swoimi sąsiadami.
- Ten człowiek oświadczył mi się w sądzie i kiedy sędzina powiedziała: "Panie Piotrze, proszę się tak nie zachowywać, zostanie pan ukarany", to on mówił "będę grabił telewizyjny ogródek". (...) To była osoba, która potrzebowała pomocy - zaznaczyła dziennikarka.
Kim jest stalker?
Obecny w studiu psycholog śledczy podkreślał, że stalker nie musi przejawiać zaburzeń psychicznych.
- To nie musi zawsze być narcyz, to nie musi zawsze być osoba chora czy zaburzona psychicznie (...). Mówimy, że często to są ludzie "normalni". Ja ze swojej perspektywy, perspektywy psychologa kryminalnego, lubię to powtarzać: jeśli stalker ma problem, niech idzie do psychiatry i porozmawia o swojej motywacji. My tak naprawdę nie musimy tego wiedzieć - zaznaczył Adam Straszewicz.
Jak jego zdaniem powinniśmy się zachowywać, kiedy ktoś zacznie zawłaszczać naszą przestrzeń?
- Takie niepopadanie w rolę ofiary jest bardzo dobre. Bo to daje taką pewność siebie, która pozwala walczyć z tą osobą - wyjaśnił.
W jaki sposób zgłaszać stalking i jak obecnie patrzy na niego prawo? Tego dowiecie się z materiału wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Iwona Węgrowska o stalkingu. Była prześladowana. "Zaczął za tobą ktoś jeździć, grozić śmiercią"
- Uznana lekkoatletka walczy ze stalkingiem. Ma 40 lat i wciąż jest dziewicą
- Były mąż nęka ją od dwóch lat. "Wywiózł mnie do lasu pokazać mi mój grób"
Autor: Michalina Kobla
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News