Iwona Węgrowska była prześladowana przez psychofanów
Wokalistka miała wielokrotnie do czynienia ze stalkerami.
- W moim życiu było bardzo dużo takich sytuacji. Taka największa, którą mną wstrząsnęła, była w 2008-2009 roku, kiedy byłam u szczytu swojej największej popularności. [...] Jak ktoś dzwonił, wystawał pod domem, to jeszcze było do zniesienia. Natomiast momenty takie, kiedy zaczął za tobą ktoś jeździć, grozić śmiercią, to już było niefajne. Zgłosiłam to oczywiście do prokuratury. To trwało 7-8 miesięcy. [...] Sprawę umorzyłam, bo się fizycznie tego wystraszyłam. Mój tato świętej pamięci, jak jeszcze żył, mówił: "Iwona, może rzeczywiście dajmy sobie z tym spokój, bo jeszcze, nie daj Boże, coś się stanie" - mówiła wokalistka w Dzień Dobry TVN.
Jak dodała, bardzo to przeżyła. Do dzisiaj ma oczy dookoła głowy. - Powiem szczerze, że cały czas, gdzieś, ktoś się pojawia. Teraz jestem bardzo ostrożna. Jeśli chodzi o jakiekolwiek spotkania, wyjścia, życie towarzyskie -totalnie jestem z tego wyłączona. Jeśli chcę gdzieś wyjść, to wychodzę ze swoim partnerem, by czuć się bezpiecznie - przyznała.
Stalker zabił Miss Polski
Z kolei Magdalena Majcher przypomniała w Dzień Dobry TVN historię zabójstwa Agnieszki Kotlarskiej, która zginęła 27 sierpnia 1996 od ugodzenia nożem. To jedna z głośniejszych spraw kryminalnych w naszym kraju.
- Jest to historia tragiczna. Pierwszej Polki, która wygrała Miss International. W wieku zaledwie 24 lat zginęła z rąk swojego psychofana, który wcześniej przez 5 lat za nią chodził, wydzwaniał, wysyłał do niej listy, bajki, które pisał dla dzieci. [...] Natomiast wtedy pojęcie stalkingu nie istniało. Rozmawiałam z przyjaciółką Agnieszki, która z kolei spotkała się z nią na kilka tygodni przed tragiczną śmiercią. Agnieszka nie bała się. To był raczej dyskomfort - mówiła autorka książki "Finalistka" inspirowanej morderstwem sprzed lat.
Jak rozpoznać stalking?
Ściganie przestępstwa stalkingu odbywa się na wniosek pokrzywdzonego.
- To sytuacja dość skomplikowana z pierwszego punktu widzenia, ponieważ stalker może działać w sposób, mówiąc kolokwialnie, legalny. Zachowywać się w taki sposób, który nie budzi wątpliwości na pierwszy rzut oka. [...] Musi być w odczuciu naszym subiektywnym, że my czujemy się zagrożeni. Jest naruszona nasza prywatność, boimy się, że idąc do pracy, może nas ktoś słownie zaatakować. Otwieramy maila, a tam szereg wiadomości, które też nas w jakiś sposób atakują - tłumaczył Przemysław Ligęzowski, radca prawny.
Stalking możemy podzielić na dwa rodzaje:
- uporczywe nękanie innego człowieka,
- podszywanie się pod inną osobę, wykorzystywanie jej wizerunku.
Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy pracownica socjalna przelała 60 tys. schorowanej staruszki na swoje konto? "Zachowanie niemoralne"
- Strażnicy miejscy mają ich dosyć. "Mistrzowie parkowania" uprzykrzają życie mieszkańcom
- Niebieskie dzieci z Miasta Umarłych. Policja chce je wszystkie wyłapać
Źródło zdjęcia głównego: Bartosz Krupa/East News