FDA zatwierdziła lek przeciwko wirusowi RSV. Co o nim wiadomo?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Wirus, który atakuje najmłodszych
Wirus, który atakuje najmłodszych
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Wirus RSV to patogen, który szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci i w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Na szczęście, wszystko wskazuje na to, że wirus już niedługo nie będzie stanowił aż tak dużego zagrożenia. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła do użytki lek Beyfortus. Preparat ma chronić dzieci przed infekcjami układu oddechowego, które wywołuje wirus RSV.

Lek przeciwko wirusowi RSV. Co o nim wiadomo?

Beyfortus to przeciwciało monoklonalne, czyli sztuczne białko, które naśladuje umiejętność układu odpornościowego do walki z groźnymi drobnoustrojami. Już jedna dawka szczepionki podana domięśniowo przed lub w trakcie najwyższej aktywności wirusa RSV już zapewnia ochronę przed chorobą. Wysoką skuteczność leku potwierdziły badanie przeprowadzone na grupie 1453 wcześniaków. Maluchy przyszły na świat w trakcie lub przed sezonem RSV. Część dzieci - 969 - otrzymało jedną dawkę leku Beyfortus, reszcie - 484 - podano placebo.

W przypadku dzieci, którym podano szczepionkę, infekcja rozwinęła się u 25 maluchów (2,6 proc.), w grupie malców, którym zaaplikowano placebo - zachorowało 46 niemowląt (9,5 proc.). Tym samym Beyfortus zmniejszył rysko rozwoju aż o 70 proc. w porównaniu z placebo.

Działanie leku sprawdzono również u tzw. późnych wcześniaków oraz dzieci, które przyszły na świat w wyznaczonym terminie. Spośród 1490 noworodków 994 otrzymały lek, a 496 podano placebo. Infekcja wywołana wirusem RSV rozwinęła się u 12 maluchów, które przyjęły szczepionkę i u 25 z grupy placebo. Oznacza to, że w tym przypadku środek zmniejsza ryzyko rozwoju choroby o około 75 proc. w porównaniu z placebo.

Jak skuteczny jest lek?

Kolejne - randomizowane i wieloośrodkowe badanie z podwójnie ślepą próbą i kontrolą aktywnego (paliwizumabu) - wykazało, że lek chroni również dzieci do 24 miesiąca życia, które są bardziej podatne na infekcję wywołaną wirusem RSV.

W badaniu uczestniczyło 925 wcześniaków i niemowląt. Dzieci zmagały się z przewlekłą chorobą płuc wcześniaków lub miały wrodzoną wadą serca. Zebrane dane pokazały, że i w tym przypadku nowy lek jest bardzo skuteczny i zapobiega rozwojowi choroby.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: Puls Medycyny/FDA

Źródło zdjęcia głównego: ArtMarie/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana