Choroba Alzheimera zwykle dotyka osoby po 65. roku życia, jednak może rozwinąć się znacznie wcześniej. W Chinach zdiagnozowano ją u 19-latka, który z uwagi na postępujące objawy musiał zrezygnować z nauki w szkole średniej. - To najmłodszy pacjent, którego przypadek kiedykolwiek były zgłoszony - zapewnia zespół badaczy ze szpitala uniwersyteckiego w Pekinie.
Chiny: U 19-latka zdiagnozowano chorobę Alzheimera
Choroba Alzheimera prowadzi do zaników pamięci i otępienia, pozbawiając cierpiącą na nią osobę zdolności do samodzielnego funkcjonowania. Schorzenie zwykle diagnozuje się u pacjentów po 65. roku życia, jednak wyniki badań chińskich naukowców, opublikowane na łamach czasopisma naukowego "Journal of Alzheimer's Disease", wyraźnie wskazują, że charakterystyczne objawy mogą dotykać także młodych ludzi.
Zdrowie
Zdrowie
Autorzy badania pochylili się nad przypadkiem 19-latka z Chin, który przez pogłębiające się zaburzenia pamięci nieustannie gubił swoje rzeczy, nie potrafił skupić się na odrabianiu prac domowych, ani nawet samodzielnie wrócić ze szkoły do domu. Jak czytamy na tvn24.pl, przez nasilające się objawy licealista musiał zrezygnować z nauki.
- To najmłodszy pacjent, którego przypadek kiedykolwiek były zgłoszony i którego objawy pokrywały się z tymi charakterystycznymi dla Alzheimera, jednocześnie niemający żadnych stwierdzonych mutacji genetycznych - zauważyli badacze.
Najmłodszy przypadek Alzheimera w historii medycyny
Zdaniem badaczy ze szpitala uniwersyteckiego w Pekinie przypadek 19-letniego pacjenta niesie za sobą konieczność zmiany postrzegania Alzheimera jako choroby ludzi starszych. Z tą opinią zgodził się redaktor naczelny magazynu "Journal of Alzheimer’s Disease", prof. George Perry.
- To odkrycie może oddzielić chorobę Alzheimera od złożonego procesu starzenia i otworzyć pole dla nowych koncepcji - ocenił naukowiec.
Więcej na ten temat na tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nowoczesny lek na padaczkę lekooporną będzie już wkrótce refundowany. Od kiedy będzie można go kupić taniej?
- Dlaczego kolejki do lekarzy specjalistów są tak długie? "Wszystko chcemy leczyć w szpitalach"
- Gdzie nacisnąć, żeby przestało boleć? Te proste ruchy przyniosą ulgę
Autor: kgo//mm/tvn24, Magdalena Brzezińska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TEK IMAGE/SCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images