Dlaczego kolejki do lekarzy specjalistów są tak długie? "Wszystko chcemy leczyć w szpitalach"

Dlaczego kolejki do lekarzy specjalistów są tak długie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czekamy w kolejkach do lekarzy najdłużej w UE
Czekamy w kolejkach do lekarzy najdłużej w UE
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
By skonsultować się ze specjalistą w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Pacjenci potrafią czekać na wizytę od kilku tygodni do nawet kilku lat. Przez to wiele osób albo rezygnuje ze świadczeń NFZ i płaci za diagnostykę prywatną, albo szuka forteli i umawia się do lekarza "po znajomości". Dlaczego system ochrony zdrowia w Polsce jest niewydolny? Na ten temat w Dzień Dobry TVN wypowiedzieli się lekarz reumatolog Bartosz Fiałek, dr Tomasz Imiela, członek Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, a także dziennikarka Justyna Watoła.

System ochrony zdrowia w Polsce

W Unii Europejskiej to Polacy najdłużej czekają w kolejkach do lekarzy specjalistów. Dlaczego tak się dzieje?

- Podstawowym problemem jest niedofinansowanie - stwierdziła Justyna Watoła, dziennikarka specjalizująca się w kwestiach opieki zdrowotnej i medycyny. - Drugim problemem jest zła dystrybucja pieniędzy. Wydaje się, że można by je podzielić lepiej - dodała.

Z perspektywy Bartosza Fiałka, lekarza reumatologa, kolejną problematyczną kwestią jest brak odpowiedniej wiedzy Polaków na temat zdrowia i chorób.

- Gdyby Polska po przemianie ustrojowej postawiła na edukację, to społeczeństwo o wiele więcej wiedziałoby o swoim zdrowiu. Nie wykorzystywaliby tych świadczeń zdrowotnych, kiedy tego nie potrzebują. Wiedzieliby, kiedy iść do lekarza, a kiedy samemu można się leczyć. Kiedy objawy są na tyle niepokojące, że musimy zgłosić się do specjalisty, a kiedy warto wziąć tabletkę i poczekać, bo może objaw ustąpi - stwierdził Fiałek.

Dr Tomasz Imiela z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie wyjaśnił, w czym tkwi problem długiego czekania na konsultację z lekarzem.

- Nasz system jest bardzo nieprzyjazny dla pacjenta, bo on jest zmieniony w takie ogniska, które nie są ze sobą połączone i nie współpracują. Na pewno trzeba je lepiej koordynować. Takim miejscem, który powinien to robić, i tak też jest w wielu miejscach na świecie, jest podstawowa opieka zdrowotna. Jeśli ona będzie to dobrze koordynowała, chodzi o wykonywanie telefonów, umawianie wizyt, to o wiele prościej będzie pacjentowi, który sam się gubi w systemie - wskazał dr Tomasz Imiela.

Długie kolejki do lekarza

W poradni reumatologicznej, w której pracuje Bartosz Fiałek, kolejka na wizytę sięga już drugiej połowy sierpnia.

- Pacjent, który ma się dostać do mnie, będzie musiał iść do szpitala. Tylko po co leczyć go w szpitalu, kiedy on nie wymaga leczenia w szpitalu, tylko porady ambulatoryjnej - stwierdził reumatolog. - Głównym problemem jest paradygmat, który jest w polskim systemie opieki zdrowotnej, gdzie my wszystko chcemy leczyć w szpitalach. Organizatorami systemu opieki zdrowotnej są politycy. Np. w Polsce około 40 proc. wszystkich procedur medycznych realizowanych jest w szpitalach. 20 proc. poza szpitalami. W Szwecji, Wielkiej Brytanii czy w Czechach jest odwrotnie. Tam szpital jest ostatecznością. Uważam, że szpital jest miejscem, gdzie ratuje się życie i zdrowie, a nie kładzie się człowieka, żeby go zdiagnozować. Diagnozuje się w ambulatoryjnej opiece, czy to specjalistycznej, czy w podstawowej opiece zdrowotnej. Dopóki tego w Polsce nie zmienimy, dopóty będziemy mieli długie kolejki do lekarzy specjalistów - podkreślił Fiałek.

Szybka konsultacja z lekarzem jest możliwa, ale trzeba za nią zapłacić. W wielu przypadkach jest to bardzo duży wydatek. Nie każdy jest w stanie sobie na to pozwolić.

- Osoby lepiej uposażone mogą ominąć kolejkę do specjalisty i udać się prywatnie, co w samo w sobie, nie wiem, czy jest złe, ale fakt, że wiele osób nie może tego zrobić, bo ich na to nie stać, jest niesprawiedliwe. Chcielibyśmy, żeby system był taki, żeby osoby, których na to nie stać albo mieszkają daleko od tych dużych ośrodków jak Warszawa, żeby też miały szansę na to szybkie leczenie. Trzeba postawić nacisk na to, żeby była większa dostępność do lekarza, żeby te kolejki były krótsze - podsumował członek Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Jak długo Polacy czekają w kolejkach do lekarza? Zobacz sondę w materiale wideo.

DD_20230213_Sonda_rep_REP
Czy lekarze powinni przyjmować pacjentów bez kolejek?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!