Technologie, które dbają o bezpieczeństwo seniora. Inteligentne opaski to tylko początek

Technologia w świecie seniorów
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak sobie radzą z technologią nowocześni seniorzy?
Jak sobie radzą z technologią nowocześni seniorzy?
Fit Oldboy udowadnia, że seniorzy też mogą być w świetnej formie
Fit Oldboy udowadnia, że seniorzy też mogą być w świetnej formie
Kuchnia babci Krysi
Kuchnia babci Krysi
Silver influencerzy idą jak burza
Silver influencerzy idą jak burza
Do spania i przytulania - seniorzy szyją poduszki dla dzieci z Ukrainy
Do spania i przytulania - seniorzy szyją poduszki dla dzieci z Ukrainy
Jak zachęcić seniorów do tego, by korzystali z udogodnień technologicznych i tym samym zapewnili sobie bezpieczeństwo? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Nell Przybylską z Fundacji Digital Poland oraz ze Sławomirą Pieńkowską, prezeską Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Żoliborzu.

Technologia w świecie seniorów

Messenger, Instagram, WhatsApp czy GPS - to aplikacje, które kojarzą się głównie z młodymi użytkownikami sieci. Okazuje się jednak, że z bogactwa cyfryzacji korzystają również nowocześni seniorzy, którzy pragną być "na czasie" ze wszelkimi nowinkami technologicznymi. Przykładem nieco starszej internautki, która nie rozstaje się ze swoim smartfonem, jest Sławomira Pieńkowska, prezeska Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Żoliborzu.

- Tam [w smartfonie - przyp. red.] mam wszystko, absolutnie. Mogę maile odbierać, wysyłać SMS-y. (...) Dla współczesnych seniorów takich jak ja jest to naprawdę w życiu bardzo potrzebne. (...) Mój syn kończył Technikum Elektroniczne na Żoliborzu i już musiał mieć komputer, kiedy był w pierwszej klasie, w związku z powyższym trzeba było kupić. Jak tam do niego podchodziłam i mówiłam: "Maciuś, pokaż mi, co ty robisz", to było: "Oj, mama". No ale ja mówię: "Naucz mnie czegoś" i on mi tak pokazywał szybko i mówi: "Zobacz, jakie to proste". Więc mówię: "No tak, ale pokaż mi to jeszcze raz, tylko wolniej". No i w ten sposób krok po kroku. Jeszcze mój mąż jest świetnym elektronikiem - wspomina gościni Dzień Dobry TVN, która przekonuje, że nauka korzystania z różnorakich gadżetów i aplikacji nie jest wcale tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać.

Przewodnik "Nowoczesny senior"

Nell Przybylska z Fundacji Digital Poland zapewnia, że seniorzy chcą korzystać z nowoczesnych technologii i nie trzeba ich do tego wcale przekonywać. Problemem jest jednak forma przekazywania osobom starszym wiedzy na temat cyfryzacji.

- To, co seniorów odstrasza od korzystania z nowoczesnej technologii, to jest to, że ta wiedza jest przekazana nie w taki sposób, który im pozwala zrozumieć i skorzystać - wyjaśnia ekspertka. - Jeśli chcemy kupić sobie nowego smartfona, najnowocześniejszego, żeby kontaktować się z wnukiem, wnuczką, córką za granicą, to ten smartfon w sklepie nie ma instrukcji obsługi i ona jest w Internecie. Tu chodzi o to, żeby ktoś (najczęściej rodzina, a jeśli nie mamy rodziny, to są instytucje jak Uniwersytet Trzeciego Wieku) pomógł nam wytłumaczyć krok po kroku - dodaje gościni Dzień Dobry TVN.

Nell Przybylska zachęca więc do zapoznania się z przewodnikiem "Nowoczesny senior", w którym wyjaśniono m.in.: jak tworzy się e-mail, dlaczego wpisujemy takie a nie inne hasło w wyszukiwarce w pasku, na co zwracać uwagę, co oznacza czerwona, a co zielona kłódka. Książka dostępna jest za darmo i można ją pobrać ze strony internetowej.

Przedstawicielka Fundacji Digital Poland rekomenduje również, by uświadomić sobie, jak nowoczesne urządzenia i aplikacje mogą ratować ludzkie życie. Oto technologie, które dbają o bezpieczeństwo seniora:

  • systemy monitorowania zdrowia,
  • lokalizatory GPS,
  • aplikacje i urządzenia mobilne z przyciskiem alarmowym,
  • inteligentne urządzenia w domu,
  • systemy teleopieki,
  • systemy zdalnego dostępu.

O tym, jak z nich korzystać, dowiesz się z naszego materiału wideo zamieszczonego na górze strony.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości