Dokumenty FBI i CIA możesz przeczytać w domu. "Dowiadujemy się, co się działo w Polsce"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dokumenty FBI i CIA, które przeczytasz w domu
Dokumenty FBI i CIA, które przeczytasz w domu
Świat w pigułce, czyli biblioteka Kongresu USA
Świat w pigułce, czyli biblioteka Kongresu USA
Zakochany w USA
Zakochany w USA
Młoda Polka robi karierę filmową w USA
Młoda Polka robi karierę filmową w USA
Qczaj w USA
Qczaj w USA
Młoda harfistka robi karierę w USA
Młoda harfistka robi karierę w USA
Jak dwie krople wody?
Jak dwie krople wody?
Biblioteki CIA i FBI udostępniają w sieci odtajnione akta spraw i dokumenty. Każdy z nas może przeglądać internetowe zbiory, by znaleźć interesujące informacje, protokoły, transkrypcje przesłuchań, a nawet notatki agentów. Więcej na ten temat opowiedział w Dzień Dobry TVN Piotr Iskra, badacz i twórca internetowy.

Dokumenty CIA i FBI dla każdego

CIA, czyli Centralna Agencja Wywiadowcza oraz FBI - Federalne Biuro Śledcze to dwie amerykańskie agencje rządowe, które udostępniają w Internecie odtajnione dokumenty.

- Jeśli chodzi o bibliotekę CIA to mamy bardzo duży zasób dokumentów, które zostały ucyfrowione i udostępnione dla wszystkich. Istnieje w Stanach Zjednoczonych specjalna ustawa, która zapewnia dostęp do takich informacji. Wchodząc na stronę CIA możemy wyszukać różne odtajnione dokumenty. One są od mniej więcej 1940 roku dostępne - powiedział Piotr Iskra.

Co możemy tam znaleźć? - Wyszukałem np. Stocznię Gdańską, żeby zobaczyć, co robili pierwsi agenci, którzy tam byli. To są dokumenty, które były wysyłane do centrali CIA przez agentów w Polsce. Jest to trochę przerażające, ilu ich było i ilu ich pewnie w dalszym ciągu jest - stwierdził nasz gość. - Szczególnie jeśli chodzi o czasy PRL-u, powojenne, to wiemy, że w Polsce była bardzo duża cenzura. Przepływ informacji był utrudniony. Często dopiero z tych notatek służbowych CIA dowiadujemy się, co się działo w Polsce. To informacje takie, jak ruchy wojsk radzieckich w całej Europie, ale też np. ile kosztowała kiełbasa na rynku w mieście Dzierżoniów w 1947 roku - dodał badacz.

Jak dużo jest dokumentów o Polsce?

- Nie znam dokładnej liczy, natomiast praktycznie każdą miejscowość, jaką wpiszemy, to coś znajdziemy. Jest tego bardzo, bardzo dużo. Jeśli byliby państwo zainteresowani, to warto wpisać nazwę swojej miejscowości czy swoich dziadków i na pewno coś tam jest. Wpisywałem wiele różnych miejscowości i rzadko kiedy się zdarzało, żebym nie trafił. Oczywiście, tam wszystko jest po angielsku, więc lepiej wpisywać nazwy po angielsku, ale też używać starszych nazw miejscowości - wyjaśnił Piotr Iskra.

Ze zbiorów biblioteki FBI również można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji.

- Są tam głównie dokumenty, które dotyczą największych, najgłośniejszych spraw, które się odbywały w Stanach Zjednoczonych. Trzeba wiedzieć, że te dane są publikowane po tym, jak ktoś poprosi, żeby je dostać. Wtedy są odtajnione i mogą być opublikowane - przekazał twórca internetowy.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w materiale wideo.

Sekrety najsłynniejszej biblioteki w USA

Waszyngton DC, nazywany też Dystryktem Kolumbii, to stolica Stanów Zjednoczonych, a swoją nazwę zawdzięcza pierwszemu prezydentowi USA Georgowi Waszyngtonowi. To właśnie tam znajdują się największe ośrodki władzy i większość placówek dyplomatycznych Stanów Zjednoczonych.

Szczególnymi atrakcjami Waszyngtonu są bez wątpienia Biały Dom, siedziba amerykańskiego Kongresu - Kapitol czy Monument Waszyngtona. Większość historycznych budynków znajduje się przy kompleksie parków National Mall. Wśród nich znajdziemy również skarb narodowy - Bibliotekę Kongresu, której zbiory należą do największych na świecie. Posiada około 172 mln przedmiotów, z czego 40 mln to książki, a reszta to czasopisma, zdjęcia, manuskrypty oraz inne dokumenty. To wszystko w 470 językach świata.

Pani Regina Frąckowiak jest bibliotekarką w Bibliotece Kongresu. Pracuje tam już 22 lata. Oprowadziła widzów Dzień Dobry TVN po zakamarkach tego wyjątkowego miejsca. Zobacz materiał wideo reporterki Katarzyny Chętnik.

Świat w pigułce, czyli biblioteka Kongresu USA
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Katarzyna Chętnik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości