16-latek z Polski zdobył złoto na mistrzostwach świata w szachach. "Stawka była wysoka"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Mistrz świata w szachach
Mistrz świata w szachach
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Choć Kuba ma dopiero 15 lat i jest uczeniem szkoły średniej, to już może pochwalić się złotym medalem mistrzostw świata w szachach klasycznych do lat 16. Jak narodziła się jego pasja? Ile kosztowała go wysiłku i wyrzeczeń?

15-latek mistrzem świata w szachach

Kuba to młody, pogodny uczeń jednego z polskich liceów. Jak przyznaje, pasją do szachów zaraziły go kuzynki Pola i Lena, gdy miał zaledwie 7 lat. Gdy przyjeżdżał do nich na wakacje, te nauczyły go zasad. Domowe rozgrywki szybko wciągnęły Kubę.

- Szachy od początku sprawiały mi przyjemność. To jest gra na innej płaszczyźnie, bo większość rzeczy dzieje się w głowie. Bardzo mi się to spodobało i mnie wkręciło – dodał.

Wkrótce chłopak zaczął osiągać pierwsze sukcesy. Już po roku grania zdobył tytuł mistrza Polski w szachach szybkich oraz trzecie miejsce w szachach błyskawicznych. - Wygrał wszystkie swoje partie. Nie był faworytem, było to dla nas zaskoczenie i duże wzruszenie - powiedział Rafał Seemann, tata Kuby.

Mistrz szachów zwiedza świat

Dzięki wielu turniejom, w których Kuba brał udział, zawodnik miał także okazje do zwiedzania ciekawych miejsc na świecie. Kilkukrotnie odwiedził Barcelonę, Cannes oraz Budapeszt.

- Byliśmy również w Chinach na mistrzostwach świata. Kawał świata można przy tych szachach zwiedzić - powiedział Marcin Krzyżanowski, trener Kuby.

Niedawno 15-latek zdobył najważniejszy tytuł w swojej karierze – złoty medal w mistrzostwach świata. Jak przyznał, rozgrywka toczyła się dynamicznie, a poziom był naprawdę wygórowany. "Było bardzo ciężko, stawka była wysoka" - wspomina. Kuba. Co pragnie robić dalej? Jakie są jego kolejne marzenia?

- Szachy dają mi uśmiech na twarz, zawsze gdy gram, jestem zadowolony. Największym marzeniem na przyszłość jest zostanie arcymistrzem i na pewno będę chciał to kontynuować i zostać najlepszych szachistą na świecie – podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Sylwia Witas

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości