Noland Arbaugh to pierwszy pacjent, któremu wszczepiono implanty do mózgu. Teraz, na nagraniu udostępnionym przez Neuralink, widać jak przesuwa kursor na ekranie swojego laptopa i gra w szachy.
Choć Kuba ma dopiero 15 lat i jest uczeniem szkoły średniej, to już może pochwalić się złotym medalem mistrzostw świata w szachach klasycznych do lat 16. Jak narodziła się jego pasja? Ile kosztowała go wysiłku i wyrzeczeń?
Pomoc w realizacji wyzwania otrzymał m.in. od swojego lekarza, który jest także zawodowym nurkiem.
Pomoc w realizacji wyzwania otrzymał m.in. od swojego lekarza, który jest także zawodowym nurkiem.
Jak wygrać w szachy, aby było to szybkie, efektowne i niewątpliwe zwycięstwo? Z pewnością da się to zrobić szybko, można to zrobić również w wielkim stylu. Przede wszystkim jednak szachy uczą nas cierpliwości i szacunku do nieugiętej logiki, jaką się rządzą.
"Największe wyzwanie to wyziębienie organizmu".
Arcymistrzyni szachowa Alina Kaszlinska zdecydowała się na odważny i bardzo wymowny gest. Porzuciła bowiem rosyjskie barwy i na olimpiadzie w Indiach będzie reprezentowała Polskę.
Szachy to jedna z najstarszych i najpopularniejszych planszowych gier strategicznych. Jej zasady nie należą jednak do najłatwiejszych. Gra wymaga skupienia oraz logistycznego myślenia. Z okazji Międzynarodowego Dnia Szachów dowiedz się, jak prawidłowo grać w szachy.
Szachy do doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Mogą stanowić zarówno rodzinną, jak i towarzyską rozrywkę. Oczywiście należy dobrze poznać zasady gry. Dzięki temu skutecznie unikniesz nieporozumień. Ciekawą sytuacją w rozgrywce szachowej jest remis, zdarza się stosunkowo często i ma kilka różnych przyczyn - sprawdź jakich!
Sprawne poruszanie się po szachownicy nie jest wcale takie proste. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z szachami, to powinieneś uzbroić się w cierpliwość - jest spora dawka wiedzy, którą musisz najpierw przyswoić. Jeśli jednak pojmiesz podstawy, dalsza nauka, najlepiej połączona z praktyką, będzie już tylko przyjemnością!
Szachy to doskonała rozrywka dla dzieci i dorosłych, która pozytywnie wpływa na umysł. Jeśli znasz już podstawy tej skomplikowanej gry, to warto zaznajomić się ze sposobem przeprowadzenia roszady, dzięki której staniesz się naprawdę wprawnym graczem.
Współczesne szachy wywodzą się z Indii, według niektórych źródeł znane były już w VI wieku naszej ery. Gdy gra planszowa dotarła do Europy, ujednolicono zasady poruszania się bierek i wprowadzono nowe elementy, takie jak roszada, mat czy promocja. Początkujący gracze zawsze zadają to samo pytanie - ile pól jest na szachownicy? Odpowiedź jest zawsze taka sama - 64.
Szachy należą do najpopularniejszych i najstarszych gier planszowych świata. Warto więc zdobić umiejętność grania w nie - poprawią Twoją zdolność koncentracji i analitycznego rozumowania. Zasady nie należą do najłatwiejszych, ale gdy już zdobędziesz solidne podstawy, resztę informacji przyswoisz znacznie szybciej.
Szachy to wspaniała rozrywka, która ma bardzo dobry wpływ na umysł. Poprawia zdolność koncentracji i analitycznego myślenia. To także uniwersalny język, dzięki któremu porozumiesz się z ludźmi na całym świecie. Równie dobrze mogą stać się przyjemnym i pożytecznym sposobem na spędzanie czasu z rodziną. Aby to osiągnąć, musisz jednak od czegoś zacząć. Najlepiej od dowiedzenia się, jakie jest prawidłowe ustawienie figur w szachach oraz jakie najprostsze strategie możesz obrać.
Dlaczego rozgrywka jest znacznie trudniejsza od tradycyjnej?
Ze względu na pandemię i wprowadzone obostrzenia hotele nie mogą przyjmować gości. Właściciel ośrodka w województwie pomorskim znalazł sposób, aby obejść obowiązujące przepisy. Mężczyzna zorganizował bowiem turniej szachowy i ugościł u siebie 300 osób.
Agnieszka Brustman przez prawie 20 lat była liderką polskiej reprezentacji. Arcymistrzyni szachowa rozegrała w naszym studiu seans symultaniczny i opowiedziała o wspomnieniach z turniejów.
Klaudia Kulon to polska szachistka, która na swoim koncie ma już prawie wszystkie możliwe tytuły. Zawodniczka poszczycić się może medalem z olimpiady i tytułami szachowej Mistrzyni Polski Kobiet. Jakie były początki jej kariery? Kulisy świata rozgrywek Klaudia Kulon przybliżyła w naszym programie.
Po wygranej Igi Świątek w Rolanda Garrosa, do Polski dotarła kolejna świetna wiadomość - Jan-Krzysztof Duda pokonał mistrza świata Magnusa Carlsena w piątej rundzie turnieju Altibox Norway Chess w Stavanger z udziałem czołowych szachistów globu. Polak przerwał na 125 serię partii klasycznych Norwega bez porażki.
Nasz dzisiejszy gość, Garri Kasparow, przez wiele lat był szachowym mistrzem świata. Teraz, gdy nie gra już profesjonalnie, skupił się na działalności opozycyjnej i promowaniu walki o prawa człowieka na świecie! Dlatego właśnie, jako przeciwnik polityczny Kremla, musiał opuścić Rosję. Jak odebrał śmierć innego znanego rosyjskiego opozycjonisty, a zarazem jego przyjaciela, Borysa Niemcowa? Co sprowadza mistrza do Polski?
Jan Pułtorak to nastoletni szachista. Gra w szachy wielogodzinne i błyskawiczne. Ma na swoim koncie niemiędzynarodowe sukcesy. W studiu Dzień Dobry TVN towarzyszył mu Marcin Tobała, trener szachowy oraz tata Janka - Tomasz. Jak osiąga się sukces w szachach? Ile godzin dziennie trenuje Jan? Czy szachy to gra tylko dla ludzi ponadprzeciętnie inteligentnych?