szachy

  szachy

  Szachy do doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Mogą stanowić zarówno rodzinną, jak i towarzyską rozrywkę. Oczywiście należy dobrze poznać zasady gry. Dzięki temu skutecznie unikniesz nieporozumień. Ciekawą sytuacją w rozgrywce szachowej jest remis, zdarza się stosunkowo często i ma kilka różnych przyczyn - sprawdź jakich!

  Sprawne poruszanie się po szachownicy nie jest wcale takie proste. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z szachami, to powinieneś uzbroić się w cierpliwość - jest spora dawka wiedzy, którą musisz najpierw przyswoić. Jeśli jednak pojmiesz podstawy, dalsza nauka, najlepiej połączona z praktyką, będzie już tylko przyjemnością!

  Szachy to doskonała rozrywka dla dzieci i dorosłych, która pozytywnie wpływa na umysł. Jeśli znasz już podstawy tej skomplikowanej gry, to warto zaznajomić się ze sposobem przeprowadzenia roszady, dzięki której staniesz się naprawdę wprawnym graczem.

  Współczesne szachy wywodzą się z Indii, według niektórych źródeł znane były już w VI wieku naszej ery. Gdy gra planszowa dotarła do Europy, ujednolicono zasady poruszania się bierek i wprowadzono nowe elementy, takie jak roszada, mat czy promocja. Początkujący gracze zawsze zadają to samo pytanie - ile pól jest na szachownicy? Odpowiedź jest zawsze taka sama - 64.

  Szachy należą do najpopularniejszych i najstarszych gier planszowych świata. Warto więc zdobić umiejętność grania w nie - poprawią Twoją zdolność koncentracji i analitycznego rozumowania. Zasady nie należą do najłatwiejszych, ale gdy już zdobędziesz solidne podstawy, resztę informacji przyswoisz znacznie szybciej.

  Szachy to wspaniała rozrywka, która ma bardzo dobry wpływ na umysł. Poprawia zdolność koncentracji i analitycznego myślenia. To także uniwersalny język, dzięki któremu porozumiesz się z ludźmi na całym świecie. Równie dobrze mogą stać się przyjemnym i pożytecznym sposobem na spędzanie czasu z rodziną. Aby to osiągnąć, musisz jednak od czegoś zacząć. Najlepiej od dowiedzenia się, jakie jest prawidłowe ustawienie figur w szachach oraz jakie najprostsze strategie możesz obrać.

  Nasz dzisiejszy gość, Garri Kasparow, przez wiele lat był szachowym mistrzem świata. Teraz, gdy nie gra już profesjonalnie, skupił się na działalności opozycyjnej i promowaniu walki o prawa człowieka na świecie! Dlatego właśnie, jako przeciwnik polityczny Kremla, musiał opuścić Rosję. Jak odebrał śmierć innego znanego rosyjskiego opozycjonisty, a zarazem jego przyjaciela, Borysa Niemcowa? Co sprowadza mistrza do Polski?

  Jan Pułtorak to nastoletni szachista. Gra w szachy wielogodzinne i błyskawiczne. Ma na swoim koncie niemiędzynarodowe sukcesy. W studiu Dzień Dobry TVN towarzyszył mu Marcin Tobała, trener szachowy oraz tata Janka - Tomasz. Jak osiąga się sukces w szachach? Ile godzin dziennie trenuje Jan? Czy szachy to gra tylko dla ludzi ponadprzeciętnie inteligentnych?