Szachy od jakiegoś czasu cieszą się ogromną popularnością. Coraz więcej osób, w szczególności młodzież, zaczyna interesować się tym sportem. Choć może kojarzyć się z monotonną grą przy stoliku, to uczniowie z liceum w Andrychowie udowadniają, że wcale tak nie jest, ponieważ oni prowadzą rozgrywki pod wodą.
Szachy w wodzie
Magdalena Kubalka-Pluta, trenerka kółka szachowego w Andrychowie, w czasie pandemii szukała sposobu, by zaktywizować uczniów. Młodzież, która przez wiele miesięcy spędzała bardzo dużo czasu w domu, ucząc się zdalnie, wreszcie miała okazję, aby wytężyć nie tylko umysł, ale i mięśnie. Pomysł, by przenieść szachownicę do wody, okazał się strzałem w dziesiątkę.
- Gramy też w zwykłe szachy, ale to taka alternatywa, która została wymuszona pandemią. Nie mogliśmy spotykać się tradycyjnie, a był taki moment, że można było chodzić na basen, więc tak to się zaczęło. Głównie chodziło o to, żeby rozruszać uczniów. W trakcie nauki zdalnej wszyscy mieliśmy dość siedzenia przed komputerem. Stąd pomysł, żeby połączyć wysiłek fizyczny z wysiłkiem umysłowym - powiedziała w Dzień Dobry TVN Magdalena Kubalka-Pluta.
Jak wygląda gra w podwodne szachy?
W szachach pod wodą ważne są zarówno umiejętności pływackie, jak i znajomość reguł poruszania się po szachownicy i przesuwania pionków.
- Zasady szachów są tradycyjne. Plansza i pionki są takie same. Inne jest to, że zawodnik nie widzi cały czas sytuacji na szachownicy. Widzi ją znad wody, ale obraz jest lekko rozmyty. W momencie, kiedy się zanurzy, wykonuje ruch, wynurza się i przeciwnik wtedy powinien pójść pod wodę. Ma tyle czasu na myślenie, ile pozwala mu jego wydolność płuc - zauważa trenerka kółka.
Prowadzenie gry pod wodą, może być bardzo męczące. - Niektóre partie trwają nawet do 40 minut. Cały czas zawodnicy na zmianę zanurzają się, robią to wahadłowo. Trzeba być czujnym, uważnym i skupionym na grze - podkreśla Magdalena Kubalka-Pluta.
Jak to jest możliwe, że plansza trzyma się na dnie pod wodą? - Szachowania ma specjalne metalowe części, a pionki są podklejone magnesami, dzięki temu utrzymują się na niej - wyjaśnia trenerka.
Zobacz także:
- "Podnieś głowę! Warto żyć!". Jak zachęcić młodych do odkładania telefonu przed przejściem dla pieszych?
- Sonia Szklanowska z "Hotelu Paradise 2" prezentuje nową piosenkę. "Wyśpiewałam cały swój ból"
- Przeciętny Polak w ciągu roku zjada ponad 40 kilogramów cukru. W których produktach jest go najwięcej?
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN