Choć Kuba ma dopiero 15 lat i jest uczeniem szkoły średniej, to już może pochwalić się złotym medalem mistrzostw świata w szachach klasycznych do lat 16. Jak narodziła się jego pasja? Ile kosztowała go wysiłku i wyrzeczeń?
W szkole czekało na niego wyjątkowe powitanie.
Jak wygrać w szachy, aby było to szybkie, efektowne i niewątpliwe zwycięstwo? Z pewnością da się to zrobić szybko, można to zrobić również w wielkim stylu. Przede wszystkim jednak szachy uczą nas cierpliwości i szacunku do nieugiętej logiki, jaką się rządzą.
"Największe wyzwanie to wyziębienie organizmu".
Arcymistrzyni szachowa Alina Kaszlinska zdecydowała się na odważny i bardzo wymowny gest. Porzuciła bowiem rosyjskie barwy i na olimpiadzie w Indiach będzie reprezentowała Polskę.
Szachy to jedna z najstarszych i najpopularniejszych planszowych gier strategicznych. Jej zasady nie należą jednak do najłatwiejszych. Gra wymaga skupienia oraz logistycznego myślenia. Z okazji Międzynarodowego Dnia Szachów dowiedz się, jak prawidłowo grać w szachy.
Szachy do doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Mogą stanowić zarówno rodzinną, jak i towarzyską rozrywkę. Oczywiście należy dobrze poznać zasady gry. Dzięki temu skutecznie unikniesz nieporozumień. Ciekawą sytuacją w rozgrywce szachowej jest remis, zdarza się stosunkowo często i ma kilka różnych przyczyn - sprawdź jakich!
Szachy to doskonała rozrywka dla dzieci i dorosłych, która pozytywnie wpływa na umysł. Jeśli znasz już podstawy tej skomplikowanej gry, to warto zaznajomić się ze sposobem przeprowadzenia roszady, dzięki której staniesz się naprawdę wprawnym graczem.
Szachy należą do najpopularniejszych i najstarszych gier planszowych świata. Warto więc zdobić umiejętność grania w nie - poprawią Twoją zdolność koncentracji i analitycznego rozumowania. Zasady nie należą do najłatwiejszych, ale gdy już zdobędziesz solidne podstawy, resztę informacji przyswoisz znacznie szybciej.
Szachy to wspaniała rozrywka, która ma bardzo dobry wpływ na umysł. Poprawia zdolność koncentracji i analitycznego myślenia. To także uniwersalny język, dzięki któremu porozumiesz się z ludźmi na całym świecie. Równie dobrze mogą stać się przyjemnym i pożytecznym sposobem na spędzanie czasu z rodziną. Aby to osiągnąć, musisz jednak od czegoś zacząć. Najlepiej od dowiedzenia się, jakie jest prawidłowe ustawienie figur w szachach oraz jakie najprostsze strategie możesz obrać.
Dlaczego rozgrywka jest znacznie trudniejsza od tradycyjnej?
Agnieszka Brustman przez prawie 20 lat była liderką polskiej reprezentacji. Arcymistrzyni szachowa rozegrała w naszym studiu seans symultaniczny i opowiedziała o wspomnieniach z turniejów.
Jan-Krzysztof Duda zaczął grać w szachy, gdy miał zaledwie 5 lat. Już jako młody chłopiec odnosił pierwsze znaczące sukcesy na arenie krajowej oraz międzynarodowej. Zawodnik na swoim koncie ma już tytuł arcymistrza, a w 2020 pokonał także wybitną postać światowych szachów - Magnusa Carlsena. Jak wyglądała jego droga do kariery?
Po wygranej Igi Świątek w Rolanda Garrosa, do Polski dotarła kolejna świetna wiadomość - Jan-Krzysztof Duda pokonał mistrza świata Magnusa Carlsena w piątej rundzie turnieju Altibox Norway Chess w Stavanger z udziałem czołowych szachistów globu. Polak przerwał na 125 serię partii klasycznych Norwega bez porażki.
Gra w szachy wpływa na wszechstronny rozwój. Uczy strategicznego myślenia, dyscypliny, a także przegrywania. W Polsce w szachy gra dwa miliony ludzi. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Jana Krzysztofa Dudę, mistrza szachów oraz Michała Kanarkiewicza, nauczyciela szachów, który przyznał, że szachy to uniwersytet życia. Dlaczego grając w szachy należy również uprawiać inne sporty? Ile potrzeba nauki, by dojść do mistrzowskiego poziomu? Czy w szachach jest miejsce na fantazję czy kluczem jest zapamiętanie wielu kombinacji?