Czy bibliotekarze rzeczywiście muszą borykać się z wpędzająca w stres i frustracje rutyną?
Magdalena Musiał w wolnych chwilach kreuje magiczne światy.
Niepozorny budynek w Kraśniku kryje w sobie nietuzinkowe wnętrze.
12-letni Franek Majewski został zwycięzcą konkursu "Łasuch Biblioteczny".
Biblioteki CIA i FBI udostępniają w sieci odtajnione akta spraw, protokoły, transkrypcje przesłuchań, a nawet notatki agentów.
Z biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego skradzione zostały drogocenne księgi z XIX w. Informację przekazał Łukasz Jedliński z TVN24. Dziennikarz opowiedział także o halloweenowej tradycji w Gdańsku i poinformował o sytuacji na cmentarzach.
Sprawdź, kto otrzymał kwietniową Pozytywkę.
Filia nr 6 biblioteki miejskiej w Kaliszu istnieje od trzech lat. Oprócz książek, ważne miejsce zajmują w niej także koty. Zwierzaki przychodzą do wypożyczalni nie tylko po jedzenie, ale także po pieszczoty.
Beata K. przez dwa lata zaciągała kredyty na dane osób, które wypożyczały książki w bibliotece, gdzie pracowała. Tym sposobem kobieta pokrzywdziła 96 czytelników i uzyskała kilkaset tysięcy złotych. Po kilku latach zapadł wyrok w jej sprawie.
8 maja przypada dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Kilkanaście lat temu psychologowie opracowali badanie, według którego praca w bibliotece jest jedną z najbardziej stresujących profesji spośród wszystkich zawodów świata. Czy bibliotekarze rzeczywiście muszą borykać się z wpędzająca w stres i frustracje rutyną?
Wisława Szymborska została zapamiętana jako jedna z najważniejszych polskich poetek. Zdobywczyni Nagrody Nobla nawet 9 lat po swojej śmierci jest nieustannie doceniana na całym świecie. Teraz jej twórczość trafi do Światowego Archiwum Arktycznego.
Bookcrossing nazywa się "uwalnianiem książek". To przekazywanie przeczytanych pozycji dalej, najczęściej polega na pozostawianiu ich w miejscach publicznych, skąd każdy zainteresowany może je zabrać. Bookcrossing ma sprawić, że książki staną się bardziej dostępne, a liczba osób czytających wzrośnie.
Czytanie książek często świadczy o inteligencji i mądrości. Osoba, która fascynuje się literaturą, uważana jest za bardziej światłą i wykształconą. Czy według sennika książki to również symbol szerokiej wiedzy?
Studentka biologii na Uniwersytecie Wrocławskim w książce z biblioteki szukała wiedzy, a znalazła list dziadka do wnuczki. Przeleżał on między stronicami prawie ćwierć wieku. W mediach społecznościowych natychmiast ruszyły poszukiwania adresatki. Udało się ją znaleźć po kilkunastu godzinach. Jakie wspomnienia i emocje niesie ze sobą kawałek wyblakłej kartki? O tym adresatka listu, Magdalena Nowosielska opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Możliwość zwiedzania grupowego w muzeach i prowadzenia zajęć stacjonarnych na uczelniach, szczególne zasady dla bibliotek oraz organizatorów imprez w zagrożonych koronawirusem strefach. To tylko niektóre aktualizacje wytycznych, które przygotowało ministerstwo kultury. Co jeszcze się zmienia?
"Stacja Kultury" to biblioteka w Rumi, która wygrała międzynarodowy konkurs "Library Interior Design Awards". Została oficjalne uznana za najpiękniejszą bibliotekę na świecie! Jej niebanalny wygląd spowodował, że podwoiła się liczba osób korzystających z jej usług! O tym jak architektura może zmieniać miasta i życie jego mieszkańców rozmawialiśmy z architektem - Robertem Koniecznym.
"Nowa twarz męskiego zdrowia" to hasło akcji, która ma na celu przypomnieć mężczyznom o badaniach profilaktycznych. Od 10 lat angażują się w nią znane osoby z całego świata, w tym roku zawitała także do Polski. Na czym polega? Jak przyłączyć się do akcji?
Dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska spotkała się z Elżbietą Penderecką oraz z prof. Krzysztofem Pendereckim. Spotkali się z powodu sagi rodzinnej Państwa Pendereckich. Czy zamierzają zbudować bibliotekę? Dlaczego Krzysztof Penderecki nazywa siebie borsukiem?
W studiu Dzień Dobry TVN Ania Dziewit - Meller omówiła trzy książki: „Jak pokonać duchy?” - Roland Garrigue i Catherine LeBlanc, „To ja, Malala” - Malala Yousafzai i Christiny Lamb i "Córkę samuraja" - Lesley Downer. Skorzystacie z jej rekomendacji?
Już niebawem ukaże się nowa książka Helen Fielding, a trzecia cześć przygód Bridget Jones. Jak potoczyły się losy bohaterów książki? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, Karolina Korwin-Piotrowska. Czy będzie kolejny ślub w rodzinie królewskiej? Pojawiły się pogłoski o małżeństwie Hary'ego - kim jest Cressida Bonas? Karolina zrecenzowała także film "Piątka władza" o Julianie Assange'u.
Książki można kupić i wypożyczyć, ale można też zostawić, a nawet wziąć na zawsze. Projekt sąsiedzkie biblioteki to gratka dla miłośników czytania, bo któż nie chciałby mieć na własność Joycea, Poego czy Prousta?
Na naszej scenie, na żywo, piękna Hania Stach z piosenką "Będę czekać". Posłuchajcie i oceńcie!
Czy politycy dużo czytają? Na pewno dużo czyta Michał Kamiński. Zobaczcie jego bibliotekę. W roli przewodnika - Anna Dziewit!
Ponad połowa Polaków nie czyta nawet jednej książki rocznie. Na szczęście są tacy, którzy nadrabiają te zaległości. Bibliotekarka, instruktorka, kierowniczka oddziału Doboru i Selekcji Księgozbiorów biblioteki na Koszykowej w Warszawie Pani Wanda Monastyrska jest jedną z nich. Gościliśmy ją w studiu Dzień Dobry TVN w towarzystwie Sylwii Stano, która tworzy biblioteki na zamówienie.