Jak szukać przodków? To nie takie trudne!

przodkowie, korzenie
gettyimages.com/ Andrew Bret Wallis

Wielu ludzi chciałoby poznać losy swoich przodków i dowiedzieć się czegoś o sobie i swojej rodzinie. To, kim byli dziadkowie czy pradziadkowie, może być podstawą do wyciągnięcia ciekawych wniosków na swój temat.

Zainteresowanie genealogią stale rośnie. Na rynku pojawiają się specjalistyczne firmy oferujące tworzenie drzew genealogicznych. Większa część społeczeństwa decyduje się na próbę odkrycia więzi genealogicznych. Jak to zrobić?

Wywiad z rodziną

Cierpliwość jest bardzo ważną cechą podczas wyszukiwania informacji na temat swoich przodków. Rozmowy, przeszukanie internetu, rozmaitych akt i dokumentacji z pewnością będą wymagać poświęcenia i czasu. Pierwszym krokiem na drodze do sukcesu jest rozmowa z najbliższymi. To od nich można dowiedzieć się, kim byli, jak żyli i gdzie mieszkali nasi krewni. Być może pamiętają daty urodzeń lub ciekawe historie rodzinne, o których nikt nie mówił podczas świąt czy spotkań.

Drzewo genealogiczne – jak szukać przodków?

Drzewo genealogiczne to podstawowy etap poszukiwań przodków. Dobrym rozwiązaniem jest podzielenie go na fragmenty, np. pokoleniowo. W internecie istnieje wiele programów, które mogą okazać się pomocne przy tworzeniu takiego drzewa. Warto każdą nową informację wydrukować, aby w razie awarii cała praca nie została utracona.

Odwiedzenie cmentarza

Czasami zdarzy się, że informacje zdobyte od rodziny nie są satysfakcjonujące. W takim przypadku dobrym pomysłem jest odwiedzenie cmentarza. Daty umieszczone na grobach mogą okazać się bardzo pomocne w tworzeniu drzewa genealogicznego. Kiedy nie mamy możliwości odwiedzić grobu krewnych, warto skorzystać ze specjalnych serwisów internetowych, które pozwalają odnaleźć groby przodków.

Jak szukać przodków w internecie?

Jak szukać przodków w internecie? Pierwszym krokiem jest przeszukanie stron zawierających zdigitalizowane i zindeksowane dane genealogiczne. Skuteczne może być zagłębienie się w fora genealogiczne o zasięgu krajowym i lokalnym. W internecie znaleźć można specjalne witryny pozwalające na sprawdzenie, ile osób w kraju nosi dane nazwisko. Kolejnymi portalami, które mogą przydać się podczas wyszukiwania informacji o przodkach, są serwisy internetowe archiwów diecezjalnych. Jak szukać przodków w księgach parafialnych? Najlepiej udać się na konkretną plebanię i poprosić o informacje w danym archiwum. Niestety podróż nie zawsze jest możliwa, lecz coraz częściej parafie decydują się udostępnienia skanów zbiorów, co ułatwia zainteresowanym poszukiwania. Księgi parafialne mogą znacznie rozszerzyć zakres wiedzy, lecz również w nich mogą znajdować się błędne informacje. Jak szukać swoich przodków w Polsce? W archiwach Urzędów Stanu Cywilnego znajdują się akta, które mają do około 100 lat. Warto złożyć wniosek o przeprowadzenie przeszukania dokumentów, a za odpowiednią opłatą można postarać się o ich odpis.

Gromadzenie informacji

Cenne informacje można gromadzić w folderach na komputerze, lecz warto stworzyć teczkę-skoroszyt na dane przodków. Takie teczki nie ulegną zniszczeniu, a do każdej z nich można włożyć także zdjęcie lub pamiątkę po krewnym. W osobnych koszulkach warto zamieścić kartki dla każdej osoby. Mogą być to wspomnienia, dokumenty, listy czy zdjęcia. Ważne jest podpisywanie informacji, aby później się nie pomieszały.

Zasięgi – jak szukać przodków?

Istotną rzeczą jest postanowienie zasięgu badań drzewa genealogicznego. Szukać przodków można na kilka sposobów. Jeden z nich to poszukiwanie wzdłuż pnia, czyli wedle pokoleń – od rodziców do prapradziadków. Badać rodowód można również wzdłuż gałęzi – są to ciocie, wujkowie, kuzynowie. Ta grupa osób zazwyczaj liczy o wiele więcej krewnych niż w przypadku pozostałych rodzajów. Kolejna możliwość szukania przodków to sposób po mieczu lub po kądzieli, które należą do podstawowych badań drzewa genealogicznego. W pierwszym z nich będą to ojciec, dziadek, pradziadek, a w drugim matka, babka, prababka itd. Niestety z żeńską częścią rodziny może być nieco trudniej, ponieważ kobiety z reguły przyjmują nazwiska mężów, odnalezienie nazwiska panieńskiego może więc sprawić spore trudności. Ostatni rodzaj polega na zbadaniu wszystkich członków rodziny, lecz w przypadku dużej liczby osób, może stać się to niewykonalne. Aby zbadać każdego krewnego, należy poświęcić mu sporo czasu.

Dochodzenie do korzeni drzewa genealogicznego nie jest łatwym zadaniem, lecz wiąże się z niesamowitą radością odkrywania rodzinnych tajemnic. Poprzednie pokolenia żyły w niezwykle ciekawych czasach – dwie wojny światowe czy częsta zmiana władzy to wydarzenia, które warto poznawać nie tylko z podręczników, ale też ze wspomnień bliskich. Czasem wystarczy porozmawiać z babcią, która pamięta dwa poprzednie pokolenia. W dobie internetu tworzenie drzewa genealogicznego jest znacznie ułatwione, dlatego warto poświęcić nieco czasu i energii, aby dowiedzieć się więcej na temat swoich przodków.

Zobacz też:

"Wspieramy się w każdej możliwej sytuacji". Czyli siła kobiet w rodzinie Kazadi

Rodzice - najwierniejsi kibice. Jak wspierać dziecko?

Im mniej tym lepiej? Ile zabawek powinno mieć dziecko?

Autor: Adrianna Kowalczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości