stany zjednoczone

  stany zjednoczone

  Wiele osób z Europy czy Azji marzy o odwiedzeniu Stanów Zjednoczonych. Planując podróż, warto dokładnie zapoznać się z atrakcjami, jakie oferują nam poszczególne stany. Atlanta, będąca stolicą stanu Georgia, uważana jest za jedno z najbardziej zaludnionych miast USA, jednak tak duże zróżnicowanie ludności pozytywnie wpływa na rozwój gospodarki, kultury oraz nauki w tym regionie.

  Stany Zjednoczone widnieją na liście miejsc do odwiedzenia turystów z całego świata. Ci najchętniej zwiedzają kultowe miejsca, które funkcjonują w filmach, muzyce i kulturze masowej. Jednym z takich miejsc jest słynące z kosmonautyki Houston w stanie Teksas.

  Nowy Orlean to jedno z najbardziej muzykalnych miast na świecie. Nic dziwnego – w końcu wychował się tu sam Louis Armstrong, jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych. Nowy Orlean jest pełen wspaniałych zabytków, parków przyrody, muzeów, nastrojowych kawiarni i klubów muzycznych. Warto poświęcić co najmniej kilka dni, żeby móc poznać wszystkie atrakcje tego niezwykłego miasta.

  San Jose jest jednym z czterech największych miast Kalifornii. Nazwa miasta w języku hiszpańskim oznacza świętego Józefa. San Jose zostało założone przez Hiszpanów, którzy byli pierwszymi kolonizatorami Kalifornii. Jak wygląda historia i jakie są atrakcje w San Jose?

  Chicago jest jednym z najbardziej zaludnionych miast Stanów Zjednoczonych, zaraz po Los Angeles i Nowym Jorku. Mieszka tu bardzo wielu Polaków. Miasto słynie ze specjalnej odmiany pizzy – deep dish, a jednym z 28 siostrzanych miast Chicago jest Warszawa. Będąc w USA, nie sposób zrezygnować z odwiedzenia tego miasta – zwłaszcza, że naprawdę jest tu co zwiedzać!

  Coney Island (w dosłownym tłumaczeniu "Królicza Wyspa") to należący do okręgu Brooklyn półwysep, słynący z piaszczystych plaż i lunaparków. W lecie jest to wakacyjne centrum Nowego Jorku, gdzie odpoczywają setki turystów. Poznaj atrakcje Coney Island i sprawdź, dlaczego warto je zobaczyć.

  Boston został założony w 1630 roku. Zaliczany jest do grupy najbogatszych i najbardziej wpływowych miast w Stanach Zjednoczonych. Wyróżnia się jednak nie tylko pod względem gospodarczym. Turyści z różnych krajów świata przyjeżdżają tu o każdej porze roku, żeby poznać historię Bostonu, pozwiedzać i udać się na najciekawsze atrakcje w okolicy. Co warto zobaczyć w stolicy jednego z pięćdziesięciu amerykańskich stanów?

  Podczas zaprzysiężenia Joe Bidena na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych uwagę światowych mediów przykuła postać Berniego Sandersa, który na uroczystość włożył jednopalczaste, grubo tkane rękawice. Kongresmen od razu stał się bohaterem memów i virali. Natomiast dla górali z regionu Beskidu Sądeckiego był to pretekst, by utkać dla niego rękawice furmańskie, które są tradycyjnym rękodziełem regionu.

  Dwie maski nałożone na twarz - taka moda zapanowała wśród amerykańskich polityków i znanych osobistości. Część naukowców z aprobatą podchodzi do tej metody. Ale czy podwójna osłona rzeczywiście lepiej chroni przed koronawirusem? Na ten temat wypowiedziała się prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

  20 stycznia 2021 roku Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Było to wielkie wydarzenie. Tego dnia śledzono każdy ruch, każdy detal, a szczególnie szeroko komentowane były kreacje polityczek i polityków. Do naszego studia zaprosiliśmy więc Joannę Klimas, projektantkę mody i ekspertkę w dziedzinie ubioru, by przeanalizowała garderobę. Natomiast Filip Chajzer sprawdził, jakiej muzyki lubią słuchać politycy.

  O godzinie 18.00 polskiego czasu rozpocznie się zaprzysiężenie 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Niestety ostatnie wydarzenia na Capitolu sprawiły, że od kilku dni służby znajdują się w najwyższej gotowości. Jak będzie wyglądała uroczystość i jakie środki bezpieczeństwa zastosowano? Na ten temat w Dzień Dzień TVN rozmawialiśmy z dr. Krzysztofem Liedelem, ekspertem ds. terroryzmu i Tomaszem Płudowskim, amerykanistą z UKSW.

  Burning Man to muzyczno-artystyczny festiwal, założycielem i pomysłodawcą, którego jest Larry Harvey. Choć bilety na wydarzenie są drogie, to co roku ludzie z całego świata spotykają się na pustyni w Nevadzie po to, aby cieszyć się występami na żywo i wspólnie spalić ogromną drewnianą kukłę.

  Cztery osoby zginęły podczas zamieszek w Stanach Zjednoczonych, kiedy do siedziby Kongresu wtargnęli zwolennicy Donalda Trumpa. Tłum doprowadził do przerwania posiedzenia, na którym zatwierdzano wyniki wyborów prezydenckich. Bezprecedensowe wydarzenia, które miały miejsce w Waszyngtonie, komentował w naszym programie Piotr Kraśko, dziennikarz Faktów TVN24.

  W sobotę, 7 listopada agencja Associated Press ogłosiła, że Joe Biden będzie nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jak na wyniki zareagowali Amerykanie? Co myślą o nowej pierwszej damie oraz, jak do przegranej ustosunkował się Donald Trump? O tym rozmawialiśmy z dziennikarzem Bartoszem Węglarczykiem, a Sandra Hajduk przekazała, jak na wyniki wyborów zareagował świat show-biznesu.

  Na kontach społecznościowych Donalda Trumpa pojawiło się wideo z występu prezydenta USA w porannym programie "Fox and Friends". W klipie gospodarz Białego Domu oznajmił, że może "prawie definitywnie stwierdzić", że dzieci są odporne na chorobę wywoływaną przez koronawirusa. Facebook, YouTube i Twitter usunęły filmik, tłumacząc, że łamie on zasady dotyczące szerzenia fałszywych informacji na temat Covid-19.