Rozwój sztucznej inteligencji
Sztuczna inteligencja zaczyna być obecna w coraz większej liczbie dziedzin naszego życia. Przenika stopniowo do naszej codzienności, a to wszystko za sprawą chatu GPT i innych podobnych narzędzi. W studiu Dzień Dobry TVN prof. Aleksandra Przegalińska opowiedziała widzom, jak może wpłynąć to naszą przyszłość.
- Mamy do czynienia z niesamowitą rewolucją, bo nie tylko jest tak, że sama sztuczna inteligencja stała się przez ostatnie lata trochę mądrzejsza, w rozumieniu, o co my ją pytamy, czego my od niej oczekujemy, ale też stała się całkowicie dostępna. Czat można zapytać w języku polskim lub angielskim, nie trzeba w ogóle programować. Jest dostępna dla każdego - tłumaczyła.
Sztuczna inteligencja a codzienność
Jak działa ten system? - On się nie uczy niczego od nas, teraz kiedy my z nim rozmawiamy. Przez sześć lat był karmiony systematycznie wiedzą, przez firmę, która go postawiła, dawała mu dane z sieci. Na tej podstawie od 2021 ma swój taki silnik, do tego roku wie, co się działo na świecie - zaznaczyła ekspertka.
Dodała też, że aktualizacja wydarzeń po 2021 jest bardzo ostrożna. Prof. Aleksandra Przegalińska podkreśla, że jest otwarta na korzystanie z tego systemu, jednak należy pamiętać, że nie jest on doskonały i także popełnia błędy.
- Możemy znaleźć dla niego twórcze sposoby wykorzystania, nawet nauczyciele mogliby na podstawie takiego systemu zadawać ciekawe zadania dzieciakom [...] - opowiadała. - Rozumiem argument, że to nie jest odpowiednia zabawka dla dzieci, ponieważ pozbawia ich możliwości nauczenia się np. napisania czegoś takiego jak esej czy głos w debacie - dodała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jaki jest prawdziwy wiek mózgu? Określić to pomoże sztuczna inteligencja.
- Jak dziś wyglądałaby księżna Diana? Ta wizualizacja oburzyła internatów.
- Które zawody zastąpi sztuczna inteligencja? "Bardziej nas uczłowieczy"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News