Jaki jest prawdziwy wiek mózgu? Określić to pomoże sztuczna inteligencja. "Pozwala nam wykryć subtelne zmiany związane z demencją"

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
rynekzdrowia.pl
Tomografia komputerowa mózgu

Dzięki algorytmom głębokiego uczenia maszynowego możliwe jest ustalenie biologicznego wieku mózgu. Już niedługo będzie mogła to robić sztuczna inteligencja. Jak poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, w efekcie będzie możliwość określenia ryzyka chorób.

Procesy starzenia się mózgu a sztuczna inteligencja

Naukowcy wykonali rezonans magnetyczny mózgu u ponad 4,5 tysiąca osób bez tzw. zaburzeń poznawczych. Część z nich w późniejszym wieku zachorowała na demencję. Dzięki temu program mógł nauczyć się tworzyć szczegółowe mapy anatomiczne mózgu, które wskazują na wzorce starzenia się. Na skutek przeprowadzonych badań możliwe było stworzenie modelu, który pozwala określić wiek uczestników w oparciu o obraz ich mózgu. Wyniki tych badań opublikowano w "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Zdrowie

Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby? Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

- Proces starzenia się mózgu jest wiarygodnym biomarkerem ryzyka chorób neurodegeneracyjnych. To ryzyko wzrasta, gdy cechy mózgu wskazują, że jest on starszy niż wskazuje wiek chronologiczny. Każdy z nas starzeje się w innym tempie, podobnie jak poszczególne tkanki naszego organizmu. Mózg czterdziestolatka może zatem "wyglądać" na trzydzieści lub sześćdziesiąt lat - mówi autor badań Andrei Irimia.

Sztuczna inteligencja pomoże rozpoznawać ryzyko demencji

W pierwszym etapie program uczył się tworzyć szczegółowe mapy anatomiczne mózgu, które wskazywały wzorce starzenia się. Następnie rzeba było porównać biologiczny wiek mózgu z tzw. wiekiem chronologicznym. Im większa była zaobserwowana różnica, tym większe było ryzyko demencji. Potwierdziły to także testy zdolności poznawczych.

Ponadto zaobserwowano, że proces starzenia się różnych obszarów mózgu przebiegał w różnym tempie u mężczyzn i kobiet. U pierwszych, którzy byli narażeni na chorobę Parkinsona, szybciej starzała się kora ruchowa. Z kolei u drugich prawa półkula mózgu starzała się wolniej.

- Zastosowanie sztucznej inteligencji pozwala nam wykryć subtelne zmiany związane z demencją, których nie bylibyśmy w stanie zauważyć w inny sposób. Im wcześniej zidentyfikujemy osoby bardziej narażane na rozwój choroby, tym szybciej można podjąć kroki zapobiegawcze - podkreślają badacze.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: rynekzdrowia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości