Technologia

Które zawody zastąpi sztuczna inteligencja? "Bardziej nas uczłowieczy"

Technologia

Autor:
Nastazja
Bloch
Czy za 10 lat będą nas leczyć lekarze czy roboty?
Czy za 10 lat będą nas leczyć lekarze czy roboty?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Rozwój nowych technologii i medycyny wskazuje na to, że już w perspektywie 10 lat sposób leczenia może się diametralnie zmienić. Prawdopodobne jest, że lekarze będą wspierani przez sztuczną inteligencję. Jak funkcjonować będą inne zawody? O tym opowiedziała nam Jowita Michalska, założyciela Digital University oraz organizatorka wrześniowej konferencji Masters&Robots w Warszawie.

Za 10 lat będą nas leczyć lekarze czy roboty?

Technologia z roku na rok rozwija się coraz bardziej, a ludzi powoli zaczyna zastępować sztuczna inteligencja. Czy istnieje możliwość, że za 10 lat zamiast lekarzy będą leczyć nas roboty? Jak przyznała rozmówczyni Dzień Dobry TVN, sztuczna inteligencja z pewnością będzie specjalistów wpierać, jednak nie zastąpi ich całkowicie. Roboty nie mają rozwiniętej empatii, nie potrafią krytycznie myśleć i wyciągać wniosków. Mają za to zdolność szybkiej nauki oraz analiz wielkich zbiorów informacji. To sprawia, że razem mogą tworzyć świetny duet. Już dziś sztuczna inteligencja dużo lepiej analizuje np. zdjęcia rentgenowskie w poszukiwaniu oznak raka niż człowiek. Ma ponad 90% skuteczność.

- Ja lubię mówić, że sztuczna inteligencja bardziej nas uczłowieczy. Bo my przyzwyczailiśmy się być zrobotyzowani, mamy powtarzalne zadania i codziennie robimy to samo - powiedziała Jowita Michalska.

Zawody za kilka lat – które mogą zniknąć z rynku pracy?

Sztuczna inteligencja powoli zaczyna zastępować ludzi. Jakie więc zawody znikną w najbliższych latach?

- Na pewno zawody powtarzalne i rutynowe jak telesprzedaż, obsługa klienta, kierowca tira, ale też np. zawód radiologa czy niektóre zawody nauczycielskie, część prawników, część osób odpowiedzialnych za księgowość czy HR – zdradziła nam specjalistka.

Czy rozwijająca się technologia jest dla nas dobra? Być może wyrządzi ona więcej szkód niż pożytku? Na to pytanie nikt nie zna odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jak sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana.

- Kai-Fu Lee, który będzie gościem na konferencji, największy chiński ekspert od sztucznej inteligencji on uważa, że wpływ sztucznej inteligencji uzdrowi to, jak żyjemy. Będziemy mieć więcej czasu, będziemy mniej pracować - dodała Jowita Michalska.

Konferencja Masters&Robots – dlaczego warto się wybrać?

Masters&Robots to jedna z najistotniejszych konferencji poświęconych transformacji cyfrowej i trendom związanym z nowymi technologiami w Europie Środkowo-Wschodniej, odbywająca się regularnie od 2017 roku. Bogaty program i ekspertyza zaproszonych mówców są bezcennym źródłem inspiracji i budowania cyfrowej kompetencji. W poprzednich edycjach wystąpili m.in. Peter Diamandis, Juwal Noach Harari i Maye Musk.

Tegoroczna edycja Masters&Robots odbędzie się w dniach 21-22 września i przebiegać będzie pod hasłem "What if…". Eksperci będą stawiać pytania o przyszłość technologii, pracy, przywództwa, medycyny czy klimatu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości