Wielkanoc 2023 rekordowo droga. Ile zapłacimy za święconkę?

GettyImages-1387233698
"Uwaga! TVN": W dobie szalejącej inflacji sami produkują jedzenie
Źródło: UWAGA! TVN/x-news
Rekordowa inflacja powoduje, że zbliżająca się Wielkanoc będzie wyjątkowo droga. Składniki na niektóre proste, tradycyjne potrawy podrożały aż o połowę w porównaniu z poprzednim rokiem. Ile będzie kosztowało skompletowanie święconki i innych produktów potrzebnych na Wielkanoc w 2023 roku?

Wielkanoc 2023 rekordowo droga

Tegoroczna Wielkanoc będzie znacznie się różnić od tych w poprzednich latach, przede wszystkim cenowo. Globalny kryzys i rozsnąca wiele miesięcy infacja doprowadziły do rekordowych cen wszystkiego, łącznie z podstawowymi produktami spożywczymi.

Znacznie podrożały niemal wszystkie produkty niezbędne do przygotowania tradycyjnych świątecznych potraw, m.in. majonez, jajka, warzywa i przyprawy. Według wyliczeń serwisu money.pl, składniki na tradycyjną sałatkę jarzynową są droższe o około 45 proc. więcej niż rok temu. Cena niektórych innych produktów, np. papryki, wzrosła aż o 100 proc.

Jak podaje tvn24.pl, obecnie krajowe warzywa są o 55,7 procent droższe niż rok temu. Wraz z przyjściem wiosny będą stopniowo taniały, ale, jak wynika z analiz największej polskiej giełdy warzyw w Broniszach, do Wielkanocny raczej ceny się nie zmienią.

Ile zapłacimy za święconkę w 2023 r.?

Według badania UCE Research i Grupy BLIX publikowanego przez "Rzeczpospolitą", około 30 proc. Polaków planuje wydać na świąteczne zakupy spożywcze średnio do 200 zł na osobę. Ponad 26 proc. Polaków planuje przeznaczyć 200 - 300 zł, a 16,5 proc. 300-400 zł na osobę. Blisko 68 proc. ankietowanych zamierza znacznie obniżyć wydatki przed Wielkanocą.

Z kolei z badania Barometru Providenta (za money.pl) wynika, że w w tym roku Polacy planują przeznaczyć średnio 599 zł na nadchodzące święta wielkanocne. W związku z kryzysem wiele osób deklaruje robić bardziej świadome i mniejsze zakupy niż w ubiegłych latach.

Ile średnio kosztują poszczególne produkty wchodzące w skład wielkanocnej święconki?

 • jajka: 1 - 2,5 zł za sztukę
  • majonez: 700 ml 15 - 20 zł
   • chleb: 6 - 20 zł za bochenek
    • baranek z masła: 5 - 11 zł
     • sól: 3 - 5 zł za kg
      • czarny pieprz - ok. 2 zł za opakowanie 20 g
       • szynka / kiełbasa: w popularnych sieciach handlowych średni koszt 600 g szynki to ok. 40 zł, 500 g kiełbasy ok. 20-25 zł
        • chrzan: 4 - 10 zł

         Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

         Więcej na tematy gospodarcze na tvn24.pl

         Zobacz także:

         Autor: Diana Ryściuk

         Źródło: TVN24/money.pl/Rzeczpospolita/interia.pl

         Źródło zdjęcia głównego: Anna Bizon/EyeEm/Getty Images

         podziel się:

         Pozostałe wiadomości

         Apokalipsa w galerii sztuki
         Materiał promocyjny

         Apokalipsa w galerii sztuki

         Naucz malucha samodzielnej zabawy
         Materiał promocyjny

         Naucz malucha samodzielnej zabawy