Według Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) w marcu 2023 r. obniżył się w stosunku do notowań sprzed miesiąca o 0,6 punktu. Tempo obniżek pozwala wyciągnąć wniosek, że inflacja w najbliższych miesiącach może spadać. Do jakiego poziomu? Co będzie tańsze, a co podrożeje?
Spadek inflacji - kiedy i o ile?
Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych informuje, że marcowy spadek wartości Wskaźnika Przyszłej Inflacji był ósmym z rzędu, ale też najmniejszym spośród nich. Jak podkreśla BIEC, wpływa na to stopniowe wyczerpywanie się czynników, które mogą sprzyjać dezinflacji, zwłaszcza tych leżących po stronie inflacyjnych oczekiwań. Skumulowana wartość dotychczasowych spadków WPI wynosi niecałe 25 proc. jego uprzedniego wzrostu. Oznacza to, że inflacja w ciągu kilku najbliższych miesięcy może zacząć spadać, ale tylko do poziomu około 13,6 proc. BIEC podkreśla, że dla konsumentów i przedsiębiorców jest to nadal bardzo wysoki poziom.
Co będzie tańsze, a co droższe?
Tendencje do podnoszenia cen wśród przedsiębiorstw produkcyjnych nieco słabną. Nadal jednak w grupie 22 branż, którym przyjrzał się GUS, w 20 dominuje podnoszenie cen. Największego wzrostu można spodziewać się w przemyśle farmaceutycznym, skórzanym, u producentów urządzeń elektrycznych i producentów żywności. Z kolei na spadki cen możemy liczyć w branży papierniczej i sektorze energetycznym, a zwłaszcza w przetwórstwie ropy naftowej.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Inflacja za luty 2023
- Jak oszczędzać pieniądze? Ekspertka o sposobach na zbudowanie funduszu awaryjnego
- Oszczędzanie i zero waste w jednym. Zadbaj o swój portfel i planetę
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: money.pl
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto