Inflacja za kwiecień 2023 r. O ile wzrosły ceny?

Wstępne odczyty inflacji za kwiecień 2023. O ile wzrosły ceny?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rosnąca inflacja a podwyżki
Rosnąca inflacja a podwyżki
OszczędzaMY – nowy cykle ekonomiczny w „Dzień Dobry TVN”
OszczędzaMY – nowy cykle ekonomiczny w „Dzień Dobry TVN”
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
GUS podał dane na temat inflacji za miniony miesiąc. W porównaniu do minionego roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2023 roku wzrosły o 14,7 proc. Za co płacimy najwięcej?

Wstępny odczyt inflacji za kwiecień 2023 r.

Ze najnowszych danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w kwietniu inflacja wyniosła 14,7 proc. w skali rok do roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wrosły 0,7 proc.

GUS podał również, że od kwietnia 2021 roku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znajduje się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej. Wynosi on 2,5 proc. +/- 1 pkt proc.

Inflacja w kwietniu 2023 r.

GUS podaje, że w minionym miesiącu najwięcej płaciliśmy za cukier. Jego cena w ciągu roku wzrosła o 67,1 proc. Następne są koszty energii. Rok do roku wzrosły o 40,3 proc. rok do roku. Podrożały również usługi transportowe. Tu ceny poszły w górę o 39 proc.

Wśród artykułów spożywczych najwięcej płacimy za mleko, jaja oraz jogurt, śmietana, napoje i desery mleczne. Więcej płacimy także za sery i twarogi (24 proc.), ryż (23 proc.), makarony i produkty makaronowe (22 proc.). O ok. 21 proc. droższe są warzywa, a o 23 proc. wzrosły ceny kakao i czekolady w proszku.

Rachunki za energię elektryczną podskoczyły o 22,4 proc. rok do roku, w przypadku opału o 19,6 proc., a gazu o 15,3 proc. Więcej płacimy również za usługi stomatologiczne. GUS odnotował tu ok. 15 proc. wzrost rok do roku. Pozostałe usługi lekarskie podskoczyły średnio o 14,3 proc. Dane GUS-u pokazują również, że więcej trzeba zapłacić za wyjazdy z biurami podróży. Za tego rodzaju usługi trzeba zapłacić o o 15,9 proc.

Na szczęcie są produkty, które mniej. Ceny oleju napędowego w kwietniu br. w porównaniu do minionego roku są o 6 proc. niże. Mniej płacimy także za gaz ciekły i pozostałe paliwa do prywatnych środków transportu potaniały. Tu spadek wynosi o 16,6 proc. rok do roku.

GUS podaje w ujęciu w miesięcznym najmocniej spadły ceny oleju napędowego - o 5 proc., opału - 2,6 proc. i mąki - o 2,4 proc.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie TVN24 Biznes.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości