Finanse i Praca

Odszkodowanie za brak urlopu? Nadchodzi gigantyczna zmiana w przepisach

Finanse i Praca

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
Puls Biznesu
Mężczyzna opiera się o biurko pełne dokumentów.

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają ostatnie prace nad nowelizacją Kodeksu pracy. Celem resortu jest wdrożenie unijnej dyrektywy gwarantującej większą ochronę pracowników. Co ważne, zapowiadane zmiany będą dotyczyły również osób zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych. Kiedy wejdą w życie?

Zmiany w Kodeksie pracy 2022

Zmiany w Kodeksie pracy procedowane w resorcie rodziny i polityki społecznej mają na celu zwiększenie ochrony praw pracowników. Prawnicy alarmują jednak, że może to prowadzić do nadużyć, szantażowania pracodawców i finansowych wymuszeń.

- Problem stanowi niewystarczająca ochrona pracowników, także pracowników objętych nowymi i niestandardowymi formami zatrudnienia, w kontekście koniecznych zdolności adaptacji rynku pracy - pisze cytowane przez "Puls Biznesu" ministerstwo.

Nowe regulacje przewidują, że będzie można domagać się odszkodowania za łamanie praw pracownika. Ustawa ma nie przewidywać górnej granicy wspomnianej rekompensaty. To z kolei budzi nie tylko niepokój przedsiębiorców, ale również pracowników Ministerstwa Finansów. Jak donosi "Puls Biznesu", wiceminister Piotr Patkowski skierował do Marleny Maląg, szefowej resortu zajmującego się wprowadzeniem zmian, pismo, w którym wyłożył swoje wątpliwości.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

- Przepis ten z uwagi na konsekwencje odszkodowawcze grożące pracodawcy powinien zawierać precyzyjne, a nie jedynie ogólne określenie zakresu jego zastosowania. Pozostawiając obecną redakcję tego przepisu, można wyobrazić sobie np. sytuację uznania przez pracownika, że zostały naruszone jego kodeksowe prawa do urlopu w związku z faktem, iż pracodawca nie udzielił mu kilkudniowego urlopu wypoczynkowego na wniosek, który został złożony w przeddzień jego rozpoczęcia - wyjaśnił w dokumencie.

Odszkodowanie za brak urlopu

To właśnie możliwość uzyskania odszkodowania budzi najwięcej emocji. Zgodnie z nowym prawem pracownik będzie miał możliwość dochodzenia swoich racji w sądzie. Osoby wchodzące w spór z pracodawcą miałyby być zwolnione z opłat.

Przepisy są obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych i społecznych. Ich wprowadzenie w życie jest planowane na 1 sierpnia 2022 roku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło: Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: Motortion / Getty Images

Pozostałe wiadomości