Diabeł ubiera się na Pradze, czyli szefowie z piekła rodem. "Dobrze wiesz, że nikt cię nie zatrudni"

mobbing w pracy
Diabeł ubiera się na Pradze, czyli szefowie z piekła rodem. "Dobrze wiesz, że nikt cię nie zatrudni"
Źródło: fizkes/GettyImages
1 marca 2024 roku obchodzony jest Dzień Doceniania Pracownika. Któż może zrobić to lepiej niż wnikliwy szef? Granica pomiędzy zaangażowaniem przełożonego a jego obsesją leży dokładnie na styku czyśćca i piekła, którym często stają się miejsca pracy. Choć dziś nasi bohaterowie opowiadają swoje historie jako anegdoty, to wcześniej nie było im do śmiechu. Niektórzy z nich wciąż są w terapii.

Praca i finanse

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy praca może dawać szczęście
Czy praca może dawać szczęście
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
4-dniowy tydzień pracy
4-dniowy tydzień pracy
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
Trendy na rynku pracy 2022
Trendy na rynku pracy 2022
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Szkoła życia pod żaglami
Szkoła życia pod żaglami
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?

Szef, czyli zło konieczne

Istnieje spore ryzyko, że z uwagi na dalece niefortunny splot zdarzeń niewielu z nas jest zamożnym, XIX-wiecznym obywatelem ziemskim czy nowojorskim rentierem. Tragizm całej sytuacji pogłębia fakt, że - aby utrzymać się przy życiu, na które od poniedziałku do piątku najczęściej nie mamy czasu ani ochoty - musimy pracować. Wśród wielu średnio obmyślonych zależności tego świata takich jak starość, zęby mądrości czy pestki w mandarynkach, szczególne miejsce zajmuje zawodowa hierarchia. Z osób, które nie mają szefa na tym świecie, do głowy przychodzi mi wyłącznie papież, ale to dość oblegane stanowisko i ciężko o parytet, więc nie zasługuje na głębszą refleksję.

I choć trudno znaleźć osobę, której nie rozbawił (i przy okazji nie wzruszył) kultowy już film "Diabeł ubiera się u Prady", to demony nie kryją się tylko w redakcjach modowych pism z najwyższej półki. Wcielone zło często siedzi przy biurku obok. Wystarczy otworzyć oczy i uwierzyć, że wszystko to dzieje się naprawdę.

- O pracy dziennikarza marzyłem od dziecka - wspomina Michał. - Po kilku latach działania jako wolny strzelec w końcu dostałem etat. Myślałem, że oszaleję z radości. Duży, znany tytuł w nieistniejącym już wydawnictwie. Stwierdziłem, że wiele jeszcze muszę się nauczyć, więc do wszystkich uwag podchodziłem z pokorą i tak uplasowałem się na pozycji redakcyjnego popychadła. Wynikające z niczego nadgodziny, wiadomości wysłane na prywatne profile w mediach społecznościowych i wieczna, publiczna krytyka. Nigdy nie było dość dobrze. Po pewnym czasie do zespołu dołączył doświadczony kolega i przy ekspresie z kawą zapytał mnie wprost: "stary, dlaczego dajesz się tak traktować?". Któregoś dnia po rozmowie z naszym szefem Marcin wstał, powiedział mu w twarz: "w*********j", wyszedł i nigdy więcej nie wrócił. Mój przełożony odwrócił się i powiedział: "Ty wiesz, że nikt cię nie zatrudni, więc nigdy stąd nie odejdziesz". Dwa tygodnie później złożyłem zawiadomienie o mobbingu. Oczywiście nie stwierdzono nieprawidłowości - dodaje.

Choć każdy chce wierzyć w sprawiedliwy świat, gdzie racja ostatecznie dochodzi do głosu, to - jak pisała Szymborska - "dobry i silny to ciągle jeszcze dwóch ludzi". Często jedynym paszportem umożliwiającym wyjazd ze strefy rażenia jest wypowiedzenie. A i z tym nie zawsze bywa łatwo.

- W naszym biurze co miesiąc zwalniała się przynajmniej jedna osoba i wszyscy wiedzieli, że stoi za tym szefowa - zaznacza Agnieszka. - Przyszła więc kolej na mnie, bo wystarczająco długo byłam "ograniczoną umysłowo idiotką, która do niczego się nie nadaje". Kiedy przyniosłam wypowiedzenie, moja szefowa oświadczyła, że wie, co jest dla mnie najlepsze, bo jest 25 lat starsza i dokumentu nie przyjmuje. W tym przypadku jej nieomylność zawiodła, bo to, że odeszłam, było doskonałą decyzją - podkreśla.

Pomiędzy mobbingiem a terrorem

Wszystkowiedzący i utwierdzeni w swojej racji szefowie potrafią zatruć życie całemu otoczeniu. Ich oderwanie od świata sprawia bywa naprawdę imponujące.

- Pracowałem w trzyosobowym zespole dla jednego z biur podróży. W wakacyjnym kurorcie mieliśmy obsługiwać polskich turystów - wyjaśnia Adrian. - Życie mojej szefowej polegało na nieustannym szpiegowaniu i podejrzewaniu wszystkich o kradzież. Nawet samolot, którym podróżowaliśmy na egzotyczną wyspę będącą miejscem naszej pracy, jej zdaniem został potajemnie podmieniony i wcale nie był obiecanym przez PLL LOT Dreamlinerem. To, że flota narodowego przewoźnika nie miała innych maszyn mogących obsłużyć tak długą trasę, nie było dla niej żadnym argumentem. Na miejscu było już tylko weselej. Któregoś dnia spotkaliśmy się przypadkiem w restauracji, gdzie poszedłem z nowo poznanymi ludźmi. Po kolacji podszedłem się przywitać. "Długo mam jeszcze na ciebie czekać?" - zapytała wyraźnie rozdrażniona. Opowiedziałem, że nie wiedziałem, że byliśmy umówieni. Jej reakcja była bezcenna: "Jestem twoją szefową i nie muszę się z tobą umawiać". Nie pracujemy razem od 6 lat i wciąż zastanawiam się, czy nie oczekuje mnie w jakimś odległym zakątku świata - ironizuje mężczyzna.

Z opowieści Adriana wynika, że to było jedynie preludium do jej managerskich umiejętności.

- Nocne telefony, niekorzystny grafik, brak wolnych dni to była norma, do której przywykliśmy - snuje opowieść. - Któregoś dnia rozchorowałem się. Chwyciłem za telefon i powiedziałem, że nie dam rady poprowadzić wycieczki, która miała odbyć się kolejnego dnia. Usłyszałem, że sam jestem sobie winien i nikt tego za mnie nie zrobi. I tak z 40-stopniową gorączką oprowadzałem po lesie deszczowym 20-osobową grupę turystów, modląc się o szybką śmierć. Kiedy po powrocie spotkałem szefową w hotelowym lobby, wyżaliła mi się, że coś jej zaszkodziło i bardzo źle się czuje. Innym razem w trakcie wycieczki do mojej grupy dołączyła swoją, ponieważ udała się do szpitala. Wypadek? Nic z tych rzeczy. Miała za sobą bezsenną noc, którą uznała za objaw nowotworu. To był wystarczający powód, by zostawić mnie samego z 80 turystami - dodaje ze śmiechem.

Co to jest mobbing?

Z danych pochodzących z 2019 roku wynika, że 46 proc. Polaków doświadczyło w pracy mobbingu. Prawo definiuje to zjawisko jako działania bądź zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Wiele spraw pozostaje niezgłoszonych, a mobberzy cieszą się opinią wymagających szefów. Gros osób nie zdaje sobie sprawy, że zachowania ich przełożonych są po prostu przestępstwem. Nikt nie uczy, jaka komunikacja szef-podwładny jest właściwa. Nie zawsze naganne relacje da się sklasyfikować jako mobbing. Czasami są wypadkową braku wyczucia kiełkującego na szczątkach przyzwoitości.

- Moja firma była na skraju bankructwa, tuż przed świętami wielkanocnymi bez słowa wyjaśnienia otrzymaliśmy połowę pensji - zdradza Agata. - Trudno było opisać moje zdziwienie, gdy w mediach społecznościowych mojej szefowej zobaczyłam fotorelację z wyprawy na Karaiby. Kiedy ja zastanawiałam się, za co zorganizuję święta, ona nie potrafiła wybrać ściany, pod która zrobi sobie selfie. Nie mówię, że pojechała tam za moje pieniądze, ale to po prostu było niesmaczne. Kiedy po jej powrocie przyniosłam pismo od prawnika, domagając się swoich pieniędzy, usłyszałam, że mam niską kulturę pracy - podsumowuje, nie ukrywając zażenowania.

Każdy w pracy powinien czuć się doceniony, nie tylko od święta. Tu jednak trzeba rozpocząć pracę u podstaw. Kluczowe jest poznanie własnej wartości i ocenienie wkładu, który wnosi się w firmę. Świat nie jest sprawiedliwy i podobnie jak nikt z nas nie jest XIX-wiecznym właścicielem ziemskim, tak szacunek zaczyna się w nas samych. Zaprawdę smutne to i prawdziwe.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Na prośbę bohaterów ich imiona zostały zmienione.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: fizkes/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Wielu rodziców leworęcznych dzieci popełnia ten błąd. Ekspert: "To może być szkodliwe"

Wielu rodziców leworęcznych dzieci popełnia ten błąd. Ekspert: "To może być szkodliwe"

Joanna Krupa wspomina dzieciństwo w USA. "Dzieci się ze mnie śmiały"

Joanna Krupa wspomina dzieciństwo w USA. "Dzieci się ze mnie śmiały"

"Wymarzony Szkolny Obiad". Poznaj przepisy na dania, które pokocha każdy uczeń
Materiał promocyjny

"Wymarzony Szkolny Obiad". Poznaj przepisy na dania, które pokocha każdy uczeń

Mieszka w slumsach i marzy, by odmienić los rodziny. "Wiem, że mogę to zrobić, tańcząc w balecie"

Mieszka w slumsach i marzy, by odmienić los rodziny. "Wiem, że mogę to zrobić, tańcząc w balecie"

Kultowa gra powraca w nowej odsłonie. Mistrz Scrabble zdradza "najdroższe słowo"
Materiał promocyjny

Kultowa gra powraca w nowej odsłonie. Mistrz Scrabble zdradza "najdroższe słowo"

Małgorzata Rozenek-Majdan wskoczyła do wanny pełnej lodu: "Nie wypada tego nie zrobić"

Małgorzata Rozenek-Majdan wskoczyła do wanny pełnej lodu: "Nie wypada tego nie zrobić"

Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?
Materiał promocyjny

Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?

Dorota Szelągowska odważnie o rozstępach na brzuchu: "Obiektywnie okropne, ale są moje"

Dorota Szelągowska odważnie o rozstępach na brzuchu: "Obiektywnie okropne, ale są moje"

Jak postawić na nogi monsterę? Ekspert zdradza sprawdzone sposoby

Jak postawić na nogi monsterę? Ekspert zdradza sprawdzone sposoby

Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

13-osobowa rodzina Clarke jest już w Tajlandii. To nie koniec ich dalekich podróży

13-osobowa rodzina Clarke jest już w Tajlandii. To nie koniec ich dalekich podróży

Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy

"Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień
Materiał promocyjny

"Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień

Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

"Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

"Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego

Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego