Pracują godzinę krócej. Czy to zmieniło ich życie?

Krótszy wymiar czasu pracy. Jakie są zalety tego systemu?
Pracują godzinę krócej. Czy to zmieniło ich życie?
Źródło: Dzień Dobry TVN

W Polsce tygodniowy czas pracy w pełnym wymiarze wynosi przeciętnie 40 godzin, tymczasem w Europie są kraje, w których wykonuje się obowiązki służbowe znacznie krócej. Jakie są zalety tego ostatniego rozwiązania? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z urzędniczkami Katarzyną Krzymińską i Anną Podgórską oraz ekspertką ds. rozwoju firm i efektywności ludzi Marleną Skibą.

Zmiana czasu pracy - planowana nowelizacja

Polski rząd pracuje nad skróceniem czasu pracy przy zachowaniu wynagrodzenia tej samej wysokości. Nowy wymiar miałby wynosić 35 godzin tygodniowo (zamiast 40) lub cztery dni w tygodniu (zamiast 5). Zwolenniczką tego pomysłu jest ekspertka ds. rozwoju firm i efektywności ludzi Marlena Skiba. Jej zdaniem jest możliwe, by w krótszym czasie w pełni wykonać swoją pracę bez uszczerbku dla jej jakości.

- Da się pracując mniej, osiągać więcej, jeśli będziemy koncentrowali się właśnie na tym, aby to, co robimy, za pierwszym razem od razu zrobić dobrze. Wszyscy znamy zdania, które niestety niefrasobliwie akceptujemy: "Nie o to ci chodziło? A, to poprawię. A, skoryguję. Dobrze, zmienię. To to miałeś na myśli?". Marnujemy dziesiątki godzin tygodniowo na poprawianie, korygowanie. Kogo na to stać? - stwierdziła specjalistka.

Jej zdaniem w szybkim i poprawnym wykonywaniu zadań przeszkadza nam m.in. zła komunikacja.

- Sztuka komunikacji jest niezbędna i to jest bardzo łatwe do załatwienia, żebyśmy zrozumieli, co mamy wykonać i dlaczego. Bo zobaczcie Państwo, to wszystko, co robi ktoś, inny na to czeka, aby kontynuować półprodukt, raport, jakieś zestawienie lub skorzystać z tego produktu, usługi. Zatem nie stać nas na to, żeby dublować - wyjaśniła, a następnie dodała: "Dobre wykonywanie wszystkiego od razu da wszystkim i satysfakcję, i radość".

Krótszy wymiar czasu pracy - zalety

Mimo że polskie przepisy dotyczące wymiaru czasu pracy nie zostały jeszcze znowelizowane, to są pracodawcy, którzy eksperymentalnie zdecydowali się na taką zmianę. Dotyczy to także urzędów.

- Zaczęliśmy tę zmianę od września, więc my się dopiero uczymy pracować w tym systemie. [...]. Część osób zaczyna pracę od 7:30 i kończy o 14:30, i potem jest kolejna grupa osób, która zaczyna pracę od 8:30 i pracuje do 15:30 - mówiła Anna Podgórska z Urzędu Miasta Włocławek.

Katarzyna Krzymińska, w której urzędzie także wprowadzono krótszy czas pracy, bardzo sobie to chwali.

- Odczułam znaczną różnicę jako młoda mama, która ma dziecko [...] w żłobku. [...] Pozwala mi to realizować się w swoich pasjach, rozwijać się w mediach społecznościowych, ponieważ prowadzę content parentingowy [...]. Myślę, że musiałabym z tego zrezygnować, jeżeli po prostu musiałabym dłużej pracować - przyznała nasza gościni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
podziel się:

Pozostałe wiadomości