Pracują godzinę krócej. Czy to zmieniło ich życie?

Krótszy wymiar czasu pracy. Jakie są zalety tego systemu?
Pracują godzinę krócej. Czy to zmieniło ich życie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
W Polsce tygodniowy czas pracy w pełnym wymiarze wynosi przeciętnie 40 godzin, tymczasem w Europie są kraje, w których wykonuje się obowiązki służbowe znacznie krócej. Jakie są zalety tego ostatniego rozwiązania? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z urzędniczkami Katarzyną Krzymińską i Anną Podgórską oraz ekspertką ds. rozwoju firm i efektywności ludzi Marleną Skibą.

Zmiana czasu pracy - planowana nowelizacja

Polski rząd pracuje nad skróceniem czasu pracy przy zachowaniu wynagrodzenia tej samej wysokości. Nowy wymiar miałby wynosić 35 godzin tygodniowo (zamiast 40) lub cztery dni w tygodniu (zamiast 5). Zwolenniczką tego pomysłu jest ekspertka ds. rozwoju firm i efektywności ludzi Marlena Skiba. Jej zdaniem jest możliwe, by w krótszym czasie w pełni wykonać swoją pracę bez uszczerbku dla jej jakości.

- Da się pracując mniej, osiągać więcej, jeśli będziemy koncentrowali się właśnie na tym, aby to, co robimy, za pierwszym razem od razu zrobić dobrze. Wszyscy znamy zdania, które niestety niefrasobliwie akceptujemy: "Nie o to ci chodziło? A, to poprawię. A, skoryguję. Dobrze, zmienię. To to miałeś na myśli?". Marnujemy dziesiątki godzin tygodniowo na poprawianie, korygowanie. Kogo na to stać? - stwierdziła specjalistka.

Jej zdaniem w szybkim i poprawnym wykonywaniu zadań przeszkadza nam m.in. zła komunikacja.

- Sztuka komunikacji jest niezbędna i to jest bardzo łatwe do załatwienia, żebyśmy zrozumieli, co mamy wykonać i dlaczego. Bo zobaczcie Państwo, to wszystko, co robi ktoś, inny na to czeka, aby kontynuować półprodukt, raport, jakieś zestawienie lub skorzystać z tego produktu, usługi. Zatem nie stać nas na to, żeby dublować - wyjaśniła, a następnie dodała: "Dobre wykonywanie wszystkiego od razu da wszystkim i satysfakcję, i radość".

Krótszy wymiar czasu pracy - zalety

Mimo że polskie przepisy dotyczące wymiaru czasu pracy nie zostały jeszcze znowelizowane, to są pracodawcy, którzy eksperymentalnie zdecydowali się na taką zmianę. Dotyczy to także urzędów.

- Zaczęliśmy tę zmianę od września, więc my się dopiero uczymy pracować w tym systemie. [...]. Część osób zaczyna pracę od 7:30 i kończy o 14:30, i potem jest kolejna grupa osób, która zaczyna pracę od 8:30 i pracuje do 15:30 - mówiła Anna Podgórska z Urzędu Miasta Włocławek.

Katarzyna Krzymińska, w której urzędzie także wprowadzono krótszy czas pracy, bardzo sobie to chwali.

- Odczułam znaczną różnicę jako młoda mama, która ma dziecko [...] w żłobku. [...] Pozwala mi to realizować się w swoich pasjach, rozwijać się w mediach społecznościowych, ponieważ prowadzę content parentingowy [...]. Myślę, że musiałabym z tego zrezygnować, jeżeli po prostu musiałabym dłużej pracować - przyznała nasza gościni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości