Urlop z powodu siły wyższej w praktyce
Nowy urlop, czyli zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej został wprowadzony 26 kwietnia ubiegłego roku. Jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy, Sąd Najwyższy zdefiniował siłę wyższą jako "zdarzenie zewnętrzne, nadzwyczajne i nieuchronne oraz w danym układzie stosunków niemożliwe do przewidzenia".
- Urlop z powodu siły wyższej musi mieć uzasadnioną przyczynę. Nie musi to być jednak od razu pożar czy powódź, jednak w dalszym ciągu powodem zwolnienia musi być nieoczekiwane zdarzenie, które wystąpiło w życiu pracownika lub jego najbliższych członków rodziny - zaznaczyła Marta Handzlik-Rosuł w mediach społecznościowych.
W praktyce oznacza to, że aby pracownik mógł skorzystać z tego zwolnienia, muszą wystąpić jednocześnie trzy przesłanki:
- działanie siły wyższej,
- pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem,
- konieczność natychmiastowej obecności pracownika.
Wówczas pracownikowi przysługują 2 dni wolne albo 16 godzin w roku kalendarzowym i zachowuje on prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy pensji.
Pracownicy nadużywają urlopu z powodu siły wyższej
"Dziennik Gazeta Prawna" wskazuje, że pracownicy chętnie korzystają z tego rodzaju urlopu i pojawiły się już sygnały o nadużyciach.
- Zwolnienie to jest furtką do żądania dodatkowego dnia wolnego, nie zawsze wówczas, gdy faktycznie okoliczności tego wymagały. Miałem już sygnały od pracodawców, u których wniosek o skorzystanie ze zwolnienia od pracy z tytułu siły wyższej pojawiał się nagle, w trakcie dnia pracy, po trudnej rozmowie z przełożonym czy zaraz po wydaniu polecenia wykonania zadania służbowego, które nie spodobało się pracownikowi. Jako uzasadnienie pracownicy podawali w tych przypadkach, że dostali pilny telefon od bliskiej osoby - przyznał Marcin Frąckowiak, radca prawny z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy oraz ekspert Business Centre Club w rozmowie z "DGP".
Jak przypomina Państwowa Inspekcja Pracy, pracodawca jest obowiązany udzielić zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej na wniosek zgłoszony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zmiany w Kodeksie pracy. Kto będzie mógł wziąć wolne z powodu "siły wyższej"?
- Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy. "Mamy dni dodatkowego urlopu"
- "Święta będą bardzo korzystne". Jak zaplanować urlop, by mieć więcej wolnego?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/Państwowa Inspekcja Pracy
Źródło zdjęcia głównego: Maria Korneeva/Getty Images