Jak zaplanować urlop w 2024 roku
Pomijając klasyczny dwutygodniowy urlop, z którego muszą skorzystać osoby pracujące na umowę o pracę, wielu z nas planuje pomniejsze wolne. W ten sposób jesteśmy w stanie odpocząć od codziennych obowiązków - czy to podczas wyjazdu, czy w zaciszu własnego domu.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Marcin Sawicki sprawdził, jak w najkorzystniejszy sposób połączyć ustawowo wolne dni z tymi, które przysługują nam w ramach urlopu, by zyskać jak najdłuższe weekendy.
Jak planować urlop, by mieć go więcej?
Kolejne wolne dni przypadną dopiero na przełomie marca i kwietnia z powodu świąt wielkanocnych. Z kolei najatrakcyjniejszym okresem urlopowym zwykle jest majówka. W tym roku, przy odpowiednim rozplanowaniu, może potrwać nawet tydzień.
- W mijającym roku 2023 majówka też była bardzo korzystna, bo ona się zdarzyła i poniedziałek i środa. [...] Rok po roku majówka przesunęła się o dwa dni. Jak to możliwe? Rok przestępny - tłumaczył Marcin Sawicki.
W maju czeka nas jeszcze więcej wolnego - w czwartek 30 maja wypada Boże Ciało. Wystarczy dobrać 31 maja w piątek i cieszyć się czterodniowym długim weekendem aż do 2 czerwca. Podobna sytuacja ma miejsce w sierpniu. Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, które jest dniem ustawowo wolnym od pracy i wypada w czwartek 15 sierpnia, jest idealnym momentem na zrobienie sobie dłuższej przerwy. Dzięki wzięciu urlopu w piątek 16 sierpnia znów będzie można cieszyć się czterodniowym weekendem.
Kolejne długie weekendy będą w listopadzie. Wszystkich Świętych obchodzone 1 listopada wypada w 2024 roku w piątek, dzięki czemu od razu będzie dłuższa przerwa. Niedługo później jest Święto Niepodległości - 11 listopada w nadchodzącym roku przypada w poniedziałek. W efekcie będzie kolejny długi weekend od pracy bez konieczności dobierania urlopu.
Także święta Bożego Narodzenia wypadają w 2024 roku dosyć korzystnie. Pierwszy dzień świąt jest w środę, a drugi w czwartek - oba są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Oznacza to, że wystarczy dobrać urlop w piątek 28 grudnia i cieszyć się pięciodniowym weekendem świątecznym.
- Święta w 2024 będą bardzo korzystnie. [...] Jeśli zainwestujemy tydzień z własnej puli urlopowej, to cały drugi tydzień dostaniemy wolne. [...] Serdecznie nam tego wszystkim życzę - podsumował dziennikarz.
Kiedy są dni wolne od pracy w 2024 roku?
- Nowy Rok (1 stycznia) - poniedziałek,
- Święto Trzech Króli (6 stycznia) - sobota,
- Wielkanoc (31 marca) - niedziela,
- Lany Poniedziałek (1 Kwietnia) - poniedziałek,
- Święto Pracy (1 maja) - środa,
- Święto Konstytucji 3 Maja (3 maja) - piątek,
- Zesłanie Ducha Świętego, inaczej Zielone Świątki (19 maja) - niedziela,
- Boże Ciało (30 maja) - czwartek,
- Wniebowzięcie NMP (15 sierpnia) - czwartek,
- Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) - piątek,
- Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada) - poniedziałek,
- Boże Narodzenie, 1 dzień świąt (25 grudnia) - środa,
- Boże Narodzenie, 2 dzień świąt (26 grudnia) - czwartek.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jeszcze w tym roku pracownicy mogą dostać dodatkowy dzień wolny. Kiedy i dlaczego?
- Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?
- Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. Jak będzie wyglądać? Kiedy wolne? Poznaj harmonogram
- Czy za 6 stycznia przysługuje dodatkowy dzień wolny? Kto i jak może z niego skorzystać?
Autor: Teofila Siewko, Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: d3sign/GettyImages