Jeszcze w tym roku pracownicy mogą dostać dodatkowy dzień wolny. Kiedy i dlaczego?

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
wiadomosci.dziennik.pl
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie Dzień Dobry TVN
wideo 2/23

Pracownicy dostaną w tym roku dodatkowy wolny dzień w listopadzie. Wszystko ze względu na jedno ze świąt, za które pracodawcy będą musieli oddać właśnie dzień wolny. Zbliżający się 11 listopada wypada w sobotę, a to oznacza dodatkowe przywileje.

11 listopada 2023 - czy to dzień wolny od pracy?

11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości, które jest (rok do roku) dniem ustawowo wolnym od pracy. Sklepy są nieczynne, a sprzedaż można prowadzić jedynie wtedy, kiedy właściciel stoi za ladą. Nie dotyczy to jednak stacji paliwowych, kwiaciarni czy restauracji. W tym roku święto to wypada w sobotę.

Dodatkowy dzień wolny za 11 listopada - dla kogo?

Zgodnie z Kodeksem pracy (art. 130. § 2. "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin") w każde święto ustawowo wolne od pracy, które wypada w sobotę, pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny. Pracodawca ma więc obowiązek udzielić innego dnia wolnego w ramach okresu rozliczeniowego. Prawo to obejmuje wszystkie osoby zatrudnione na umowie o pracę.

- W przeciwnym razie pracodawca naraża się na karę grzywny, ponieważ nieudzielenie wolnego może spowodować przekroczenie normy czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym - podaje portal wiadomosci.dziennik.pl.

Kiedy dodatkowy dzień wolny od pracy w listopadzie 2023?

Prawo nie wyznacza konkretnego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Oznacza to, że szefostwo samo może taki dzień wyznaczyć. Jednak w wielu przypadkach pracodawcy i pracownicy dogadują się co do dnia, który będzie dodatkowo wolny. Sytuacja jest więc różna w zależności od miejsca zatrudnienia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: wiadomosci.dziennik.pl

Źródło zdjęcia głównego: Thomas Barwick/Getty Images

Pozostałe wiadomości