Monitoring w pracy. Kiedy pracodawca może go ustawić?
Obecność monitoringu w pracy i zakres możliwości sprawdzania tego, co pracownik robi, regulowany jest w kodeksie pracy. W art. 222 paragrafu 1 K.P. jest zapisane, że: "Jeżeli jest to niezbędne do: zapewnienia bezpieczeństwa pracowników lub ochrony mienia lub kontroli produkcji lub zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, pracodawca może wprowadzić szczególny nadzór nad terenem zakładu pracy lub terenem wokół zakładu pracy w postaci środków technicznych umożliwiających rejestrację obrazu (monitoring)”. Co więcej, pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników o rejestracji obrazu w miejscu pracy, nie później niż 2 tygodnie przed uruchomieniem kamer.
Podatki
Ponadto, cel, zakres i sposób zastosowania monitoringu regulowany jest w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy. Możliwe jest też zastosowanie obwieszczenia, jeżeli powyższe nie zostały ustalone. W przepisach dookreślone zostały również miejsca, w których nie można montować kamer lub jest to dozwolone tylko w ograniczonym i ustalonym zakresie. Zwłaszcza pomieszczeń udostępnianych zakładowej organizacji związkowej nie wolno obejmować monitoringiem.
Dodatkowo, w ograniczonym stopniu można instalować kamery w: pomieszczeniach sanitarnych, stołówkach, szatniach i palarniach. Możliwe jest montowanie monitoringu tylko, jeśli jest to niezbędne i nie naruszy godności i innych dóbr pracowników. W tych pomieszczeniach kamery powinny uniemożliwiać rozpoznanie przebywających tam osób. Dodatkowo, zainstalowanie urządzenia w pomieszczeniach sanitarnych wymaga dodatkowej zgody zakładowej organizacji związkowej bądź przedstawicieli pracowników.
Jak długo można przechowywać dane z monitoringu w pracy?
Kodeks pracy jasno określa, jak długo można przechowywać nagrania z monitoringu w miejscu pracy. Zgodnie z art. 222, paragrafem 3 K.P. można przechowywać je przez okres "nieprzekraczający 3 miesięcy od dnia nagrania". Jak od większości zasad, tak i od tej prawo zakłada możliwość wyjątku. Jest nim sytuacja, w której nagranie stanowi dowód w postępowaniu bądź pracodawca wie, że mogą one stanowić w przyszłości dowód w postępowaniu. W takiej sytuacji można je przechowywać tak długo, aż postępowanie zostanie zakończone prawomocnie.
Monitoring poczty elektronicznej pracowników
Jednak czy pracodawca ma prawo kontrolować coś więcej, niż tylko gdzie w danej chwili znajduje się pracownik? Kodeks pracy, a dokładnie art. 233, zezwala pracodawcy monitoring poczty elektronicznej, jednak nie może to naruszać tajemnicy korespondencji i innych dóbr osobistych pracownika.
Jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia organizacji pracy umożliwiającej pełne wykorzystanie czasu pracy oraz właściwego użytkowania udostępnionych pracownikowi narzędzi pracy, pracodawca może wprowadzić kontrolę służbowej poczty elektronicznej pracownika (monitoring poczty elektronicznej). Monitoring poczty elektronicznej nie może naruszać tajemnicy korespondencji oraz innych dóbr osobistych pracownikaart. 223, paragraf 1, Kodeks Pracy
Zobacz także:
- Sprzedaż mieszkania krok po kroku – o jakich formalnościach należy pamiętać?
- Rozliczenia PIT. Do kiedy można składać deklaracje?
- Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Ile pieniędzy można dostać?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: infor.pl
Źródło zdjęcia głównego: antpkr/Getty Images