Koniec z węglem i gazem z Rosji w Polsce
Rząd Polski przyjął plan odejścia od węgla z Rosji, choć nadal nie ma na to zgody UE. Projekt został skierowany do parlamentu z podpisem prezydenta. Jak zapewniał premier Mateusz Morawiecki, na Rosję ma zostać nałożone całkowite embargo, a najpóźniej w maju całkowite odejście od rosyjskiego węgla. Ponadto, jak zapowiedział, polski rząd będzie robił wszystko, aby do końca roku zrezygnować też z rosyjskiej ropy.
Wojna w Ukrainie
Jak podaje Kancelaria Premiera, od 2015 o 2021 roku udział rosyjskiej ropy spadł w imporcie o 25%. Dzięki gazoportowi w Świnoujściu, gazociągowi Baltic Pipe oraz pływającemu gazoportowi obok Gdańska, już w tym roku będzie możliwość uniezależnienia się od gazu z Rosji, jak podkreślał na konferencji we wtorek, 29 marca, szef rządu. Obecnie gaz z Rosji ma zostać wymieniony na gaz z Norwegii. Jednak ze słów Mateusza Morawieckiego wynika, że rząd chce odejść od kupowania gazu od innych krajów, nawet jeśli będzie on tani.
W przypadku węgla zapowiedziano, że ma wzrosnąć jego wydobycie w Polsce, a braki będą uzupełniane węglem importowanym z Australii, RPA lub Kolumbii. Mateusz Morawiecki zapewnił, że nie musi być on wcale droższy, a ta zmiana ma nie wpłynąć na finanse Polaków.
Powrót do odnawialnych źródeł energii
Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego: - powinniśmy mieć w energetycznej podstawie elektrownie gazowe, elektrownie węglowe, włączane po to, żeby prąd był w momencie, kiedy nie możemy używać innych źródeł energii - odnawialnych źródeł energii.
Będzie to oznaczało konieczność zmian w prawie, które "odblokują" stawianie wiatraków oraz ułatwią stawianie paneli fotowoltaicznych.
Jak powiedziała szefowa resortu klimatu Anna Moskwa: - patrząc na już podpisane umowy przełączeniowe i ilości deklarowane w najbliższych aukcjach, możemy powiedzieć, że mamy ponad 30 GW w planowanych aukcjach do 2030 roku.
Oznacza to, że zwiększone zostaną ilości OZE w morskiej i lądowej energetyce wiatrowej oraz we wsparciu tych inwestycji w dalszym rozwoju w usuwaniu barier legislacyjnych.
Ogłoszona została nowa edycja programu "Mój prąd", który umożliwia uzyskanie dofinansowania na mikroinstalacje fotowoltaiczne. Kolejny nabór wniosków do programu ruszy 15 kwietnia 2022 roku.
Jak derusyfikacja gazu wpłynie na posiadane zasoby?
Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa przypomina, że w Polsce jest obowiązek magazynowania gazu.
- Konsekwentnie napełniamy magazyny. Zawsze przed sezonem jesienno-zimowym nasze magazyny są pełne. Na dzisiaj to jest ponad 60 procent. W sytuacji jakiegokolwiek kryzysu jesteśmy gotowi je uruchomić i dostarczyć niezbędny gaz - mówi minister Moskwa.
Jak przekazała, średni poziom magazynowania w państwach europejskich wynosi 20%, a w ostatnim roku wzrósł on do 25%.
- Jesteśmy też gotowi do uniezależnienie się od ropy rosyjskiej. Jesteśmy gotowi również, jeżeli chodzi o magazynowanie. PERN w ostatnich latach, od 2015 do 2021, o 50 procent zwiększył zarówno zdolność przyjmowania, jak i zdolność magazynowania ropy. Te wielkie i konsekwentne inwestycje pozwalają nam również w tym obszarze czuć się bezpiecznie - podkreśliła minister Moskwa.
Więcej przeczytasz na tvn24.pl
Zobacz także:
- Czy grozi nam ubóstwo żywnościowe? Rząd planuje otwarcie spożywczego giganta
- Nowe dane z KRS. W jakich sektorach działają polskie przedsiębiorczynie?
- Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Ile pieniędzy można dostać?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: ewg3D/Getty Images