Państwowa Grupa Spożywcza - czym ma być?
Jak zapowiadają minister aktywów państwowych Jacek Sasin i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, zostanie ogłoszona lista spółek Skarbu Państwa, które mają zostać skonsolidowane w tzw. Krajową Grupę Spożywczą. Ich zdaniem wkrótce proces ten zostanie zaakceptowany przez Radę Ministrów. Na grupę ma składać się 15 spółek spożywczych.
Podatki
Mają one zostać podzielone na 6 segmentów:
- produkcja nasienna,
- produkcja cukru,
- produkcja skrobi,
- sektor zbożowo-młynarski,
- sektor rolny,
- przetwórstwo spożywcze.
Dzięki temu ma powstać silna spółka w segmencie rolno-spożywczym z kapitałem Skarbu Państwa.
Czy czeka nas ubóstwo żywnościowe?
Z powodu wybuchu wojny w Ukrainie ceny podstawowych produktów oraz koszty produkcji i transportu wzrosły. Ograniczona została dostępność zbóż i przerwane niektóre łańcuchy dostaw. Jak powiedział Jacek Sasin, konflikt militarny wywołany przez Rosję może spowodować wzrost ubóstwa żywnościowego na świecie.
- Polsce nie grozi taki kataklizm. Jesteśmy w pełni bezpieczni. Polska jest całkowicie samowystarczalna, jeżeli chodzi o produkcję podstawowych produktów żywnościowych. Bezpieczeństwo żywnościowe Polski w żaden sposób nie jest zagrożone. Musimy jednak podejmować kolejne działania, które to bezpieczeństwo wzmocnią, dlatego finalizacja procesu budowy Krajowej Grupy Spożywczej jest jednym z priorytetów Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - wyjaśnił Jacek Sasin w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".
Więcej przeczytasz na tvn24.pl
Zobacz także:
- Regulowane ceny żywności - czy rząd zamierza je wprowadzić?
- Czy żywność w Polsce jest bezpieczna? Zatrważający raport NIK
- Ceny znowu pójdą w górę. Czy w Polsce zabraknie żywności?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: baona/Getty Images