Funkcjonariusze policji niespełna dwa tygodnie temu strzelali do ludzi w teherańskim metrze. Mieszkańcy znaleźli sposób, by wyrazić swój bunt i chronić kobiety przed inwigilacją.
W większości miejsc pracy znajdują się kamery, jednak które przepisy regulują ich obecność? Czy pracodawca może w każdym miejscu ustawić kamerę? Ile wolno mu kontrolować, monitorować i sprawdzać? Czy może monitorować skrzynkę e-mail? Sprawdź, co warto wiedzieć i jakie przepisy znać.
O zaletach i wadach systemów monitoringu umieszczanych w szkołach rozmawialiśmy z dr. hab. Krzysztofem Biedrzyckim z Instytutu Badań Edukacyjnych i Małgorzatą Szumańską z Fundacji Panoptykon. Czy system kamer rzeczywiście uczy młodych ludzi "kombinowania i unikania", a nie kształtowania w sobie postaw obywatelskich? Dlaczego szkoły często nie mają procedur postępowania z monitoringiem ani zasad udostępniania nagrań?
Coraz więcej kamer instalowanych jest w przedszkolach i żłobkach. Oprócz tego, bardzo popularnym rozwiązaniem jest tzw. system luster weneckich. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Alżbeta Lenska oraz psycholog Aleksandra Piotrowska. Czy monitorowanie dzieci, a przy okazji i ich wychowawców, to orwellowska rzeczywistość, czy po prostu sposób na bezpieczeństwo?
Już jutro w Dzień Dobry TVN: monitoring w żłobkach - czy dzięki niemu dzieci i rodzice naprawdę mogą czuć się bezpieczniej? Grzegorz Hyży - jak udaje mu się porwać tłumy fanów? Oraz Łukasz Żal o nominacji do Oscara - czy operator udaje się na wielką galę w Los Angeles? Bądźcie z nami jutro od 8.00. Program poprowadzą Anna Kalczyńska i Robert Kantereit.
Teraz prawie każde osiedle w większym mieście ma monitoring. Zakładany, by zwiększyć bezpieczeństwo, często bywa bezpłatnym kinem dla ochroniarzy. Regularnie dewastowane klatki nagle przestały być obiektem wandalizmu. Filip Chajzer udał się tropem monitorowanych osiedli i gwiazd mimo woli - ich mieszkańców.