Jedna na dziesięć kobiet choruje na endometriozę. To często bolesna choroba, o której jeszcze wiele nie wiemy.
Praktyka polegająca na nieskrępowanym przeżywaniu miesiączki może nieść ze sobą wiele korzyści, o czym przekonują tiktokerki generacji Z. Czym jest swobodne krwawienie?
Fiona Williams swego czasu narzekała na bolesne miesiączki, które okazały się serią poronień. Ich powodem była poważna choroba. Lekarze uznali, że kobieta nigdy nie zostanie mamą. Mimo tej diagnozy urodziła troje dzieci.
Dolegliwości miesiączkowe można złagodzić za pomocą odpowiedniego żywienia.
- Często poruszamy ten temat w szatniach - wyznaje Heather Watson.
"Ogromne pole do nadużyć".
Jakie asany sprawdzą się podczas menstruacji?
Naukowcy z China Medical University Hospital odkryli, że na ból podczas okresu wpływa miejsce, w którym mieszkasz. Dlaczego kobiety z miast częściej skarżą się na bolesne miesiączki?
Bolesne miesiączki to udręka dla wielu kobiet. Na szczęście są sposoby, które pozwalają załagodzić dolegliwości. O tym, jak ćwiczenia mogą pomóc zniwelować skurcze menstruacyjne oraz ukoić ból w czasie miesiączkowania porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z fizjoterapeutką uroginekologiczną Małgorzatą Włodarczyk.
"Nie muszę kłamać, nie muszę się wstydzić".
Nie wiadomo, ile tak naprawdę kobiet w Polsce cierpi z powodu endometriozy, gdyż nie prowadzi się statystyk na ten temat, a średni czas od wystąpienia objawów do diagnozy trwa ok. 8-12 lat. - Lekarze często nie wiedzą jak pomóc, a przecież miesiączka nie musi boleć - powiedziała PAP prezes Fundacji Pokonać Endometriozę, Lucyna Jaworska Wojtas.
Endometrioza to choroba, która dotyka wielu kobiet, najczęściej w wieku 28-35 lat. Jest trudna do zdiagnozowania, powoduje duże dolegliwości, ból i często utrudnia zajście w ciążę. O przyczynach, objawach i najnowocześniejszych metodach leczenia w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z ginekolog, dr Anną Golką-Leszczyńską.
Czy zdajesz sobie sprawę, ile co miesiąc, przez pół roku czy w ciągu całego życia przeznaczasz na środki higieniczne? Teraz za pomocą kalkulatora możesz wyliczyć, ile kosztuje cię bycie kobietą. Akcja ma na celu zobrazowanie problemu ubóstwa menstruacyjnego.
Nowa Zelandia to jedno z najbardziej postępowych państw na świecie. Teraz kraj ten ogłosił, że wprowadzi do szkół darmowe produkty higieniczne dla uczennic w trakcie okresu. Premier Jacinda Ardern zapowiedziała, że rząd chce w ten sposób walczyć z ubóstwem menstruacyjnym.
Bóle menstruacyjne dotyczą prawie połowy kobiet. Często występują wraz z innymi objawami, przez co są jeszcze trudniejsze do zniesienia. Z tego powodu kilka krajów wprowadziło urlopy przysługujące kobietom, które źle znoszą miesiączki. Na takie rozwiązanie zdecydowała się także jedna z polskich firm.
Bóle menstruacyjne mogą zaburzyć stan pycho-fizyczny kobiety uniemożliwiając jej jednocześnie wykonywanie pracy. Z tego też powodu jedna z brytyjskich firm wprowadziła urlopy przysługujące kobietom, które źle znoszą miesiączki. Z urlopu korzystają też między innymi kobiety w Indonezji, Japonii, Korei Południowej. Czy rozwiązanie przyjęłoby się również w Polsce? Z gośćmi Dzień Dobry TVN: prof. Romualdem Dębskim, ginekologiem, położnikiem i Moniką Zakrzewska, socjologiem, trenerem biznesu zastanowiliśmy się nad tym, czy polityka menstruacyjna może negatywnie wpłynąć na wizerunek kobiety na rynku pracy. Czy może to być kolejny argument, dla którego pracodawcy nie będą chcieli zatrudniać kobiet?