Kalkulator Kosztów Miesiączki
Krwawisz? To płacisz. Statystycznie kobieta miesiączkuje przez ok. 40 lat. W tym czasie na środki higieniczne wyda ok. 5935,19 zł. Koszty są jednak znacznie wyższe, bo niekiedy musimy do nich dodać tabletki przeciwbólowe, antykoncepcyjne czy zakup pościeli.
Teraz każda z Polek będzie mogła się przekonać, ile, co miesiąc, czy na przestrzeni całego życia wyda, bądź wydaje na środki higieniczne. Dziewczyny stojące za Różową Skrzyneczką, organizacją walczącą z ubóstwem menstruacyjnym, która udostępnia darmowe podpaski i tampony w przestrzeni publicznej oraz Dominika Miszewska, doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Julia Żuławińska, studentka biofizyki UJ stworzyły łatwe narzędzie, dzięki któremu to obliczysz.
- Stworzyliśmy kalkulator kosztów miesiączki, który pomaga oszacować ilość pieniędzy wydanych na produkty menstruacyjne w wybranym okresie. W ten sposób pragniemy przybliżyć problem dodatkowych kosztów ponoszonych przez kobiety, a także odczarować mity dotyczące miesiączki - wyjaśniają pomysłodawczynie.
Kalkulator Kosztów Miesiączki – jak działa?
Narzędzie jest łatwe w użyciu. Wybierasz czas, który cię interesuje, a następnie podajesz ilość dni cyklu miesiączkowego, jakich środków higienicznych używasz: tampony, podpaski, kubeczek menstruacyjny, podpaski wielorazowe czy bielizna menstruacyjna, ile kosztują i ile ich zużywasz. Po wypełnieniu wszystkich pól otrzymasz wynik. W ten sposób zobaczysz, ile w podanym czasie ucieka ci z portfela.
Ubóstwo menstruacyjne – na czym polega?
Inicjatorki za pomocą kalkulatora w dobitny sposób pokazują, jakie koszty ponosi kobieta ze względu na swoją fizjologię. To kolejne narzędzie, które zwraca uwagę na problem ubóstwa menstruacyjnego.
- Co piątej osoby w Polsce nie stać na kupienie podpasek lub tamponów podczas miesiączki. Każdego dnia na całym świecie menstruuje 800 milionów ludzi. Prawie 80 proc. z nich będzie postawionych przed wyborem - zakupić środki menstruacyjne czy artykuły pierwszej potrzeby, takie jak jedzenie – alarmują.
Publikacja kalkulatora ma także oswoić społeczeństwo z miesiączką. Z badań Kulczyk Foundation wynika, że w aż 41 proc. polskich domów w ogóle się o niej nie mówi. Co więcej, pomysłodawczynie kalkulatora zwracają również uwagę na środowisko naturalne, bo tampony i podpaski nie należą do produktów biodegradowalnych.
Zobacz także:
Zapisy na szczepienie dla kolejnych roczników. Czas na osoby w wieku 40 i 41 lat
Zobacz wideo: Jak rodzic sobie z obfitymi miesiączkami?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: omnicalculator.com/everyday-life/koszty-miesiaczki