Joga na ból kręgosłupa. Skuteczna terapia rozluźniająca

Joga na ból kręgosłupa. Skuteczna terapia rozluźniająca
Źródło: Dzień Dobry TVN
Joga na wyciszenie i uspokojenie myśli
Joga na wyciszenie i uspokojenie myśli
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting
Joga kręgosłupa to seria ćwiczeń o terapeutycznym działaniu rozluźniającym, redukującym ból, a dodatkowo wzmacniającym mięśnie pleców. Praktykowanie jogi to doskonała forma relaksu i redukcji stresu. Osoby początkujące powinny ćwiczyć tylko pod okiem instruktora.

Na ból kręgosłupa skarży się coraz więcej osób w różnym wieku. Wynika on z wielu czynników: wad postawy, pozycji, w której spędzamy większość dnia w pracy, brak aktywności fizycznej. Perspektywa ćwiczeń korekcyjnych u fizjoterapeuty nie spotyka się jednak z zainteresowaniem, szczególnie u osób młodych. Tymczasem ból kręgosłupa jest przypadłością przybierającą na sile. Z czasem staje się nie do zniesienia, znacznie utrudniając życie i pogarszając samopoczucie. Jednym ze skutecznych sposobów na poradzenie sobie z chronicznym bólem, a jednocześnie poprawę kondycji fizycznej jest joga kręgosłupa.

Czy joga jest dobra na kręgosłup?

Joga to dziedzina aktywności fizycznej, która przez medycynę została uznana jako jedna z najbardziej efektywnych form terapii. Wspomaga leczenie, a nawet sama leczy. Wszystkich korzyści płynących z jej praktykowania nawet nie sposób wymienić. Przede wszystkim redukuje dolegliwości bólowe, poprawia samopoczucie, a ponadto pozytywnie wpływa na ogólną kondycję fizyczną. Regularnie praktykowana joga kręgosłupa niesie za sobą szereg pozytywnych rezultatów:

  • wzmacnia osłabione mięśnie,
  • rozciąga przykurcze i powięź,
  • eliminuje uczucie sztywności i napięcia,
  • poprawia elastyczność ścięgien,
  • dotlenia mięśnie,
  • poprawia ukrwienie mięśni,
  • uczy poprawnej postawy,
  • kształtuje sylwetkę,
  • uelastycznia i wzmacnia stawy,
  • dotlenia organizm i poprawia odporność.

Oprócz bezcennych korzyści fizycznych, joga zmniejsza również napięcie i stres, działa wyciszająco, relaksująco.

Kto może praktykować jogę kręgosłupa?

Joga kręgosłupa to doskonała dziedzina aktywności fizycznej, którą mogą, a nawet powinni uprawiać wszyscy, bez względu na wiek i kondycję. Ten rodzaj ćwiczeń szczególnie polecany jest w przypadku:

  • przewlekłego bólu kręgosłupa,
  • stanów zapalnych krążka międzykręgowego,
  • wad postawy,
  • bólu pleców,
  • chorób zwyrodnieniowych.

Co ważne, personalizacja ćwiczeń pozwala na dostosowanie ich stopnia trudności do pacjenta. Joga kręgosłupa jest doskonałym sposobem na pozbycie się bólu, ale też profilaktyczne wzmocnienie pleców. Na jej praktykowanie powinny się zdecydować osoby pracujące w pozycji stojącej lub też spędzające długie godziny przy biurku.

Joga kręgosłupa przyniesie ulgę sportowcom, którzy szukają sposobu na relaks, a jednocześnie wzmocnienie partii mięśniowych pleców. Zdrowotne właściwości jogi docenią również osoby borykające się ze stanami zapalnymi, np. obręczy barkowej. Ponadto przez fizjoterapeutów joga kręgosłupa polecana jest osobom z ograniczoną zdolnością ruchową lub wymagających regularnej rehabilitacji ruchowej, np. po wypadku.

Ćwiczenia jogi na kręgosłup

W celu wzmocnienia kręgosłupa i eliminacji bólu najbardziej polecane są ćwiczenia wykonywane w pozycji stojącej. Są najprostsze, a jednocześnie bardzo efektywne. Regularnie praktykowane odciążają poszczególne partie kręgosłupa i likwidują ból. Ponadto uczą przyjmowania poprawnej postawy, dlatego szczególnie polecane są dla osób spędzających długie godziny przed komputerem.

Joga, chociaż jest dziedziną bezpieczną, to szczególnie w początkowym etapie powinna być trenowana pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Terapia przyniesie efekty tylko wtedy, kiedy poszczególne asany będą wykonywane w sposób prawidłowy technicznie. W przeciwnym wypadku możemy jedynie nieświadomie utrwalać błędne i szkodliwe nawyki. Osoby średnio zaawansowane i zaawansowane jogę kręgosłupa mogą praktykować we własnym zakresie.

W trakcie wykonywania ćwiczeń z fizjoterapeutą mogą zostać użyte wszelkie elementy dodatkowe, jak wałki, paski, rolki, które jeszcze bardziej mają wzmocnić pozytywne działanie ćwiczeń, a osobom początkującym pomóc w prawidłowym wykonywaniu trudniejszych technik. Ćwiczenia jogi na zdrowy kręgosłup mogą skupiać się zarówno na całych plecach, jak i poszczególnych odcinkach.

Fizjoterapeuci polecają:

  • jogę na lędźwiowy odcinek kręgosłupa - przeznaczoną dla biegaczy, sztangistów, ale też osób chcących wzmocnić obręcz miednicy,
  • jogę na odcinek szyjny kręgosłupa, która będzie miała zbawienny wpływ na osoby spędzające długie godziny przed komputerem,
  • jogę na odcinek piersiowy kręgosłupa dla osób borykających się z przykurczami tej partii mięśniowej powstałych np. w wyniku wypadku lub przeciążenia.

Przeciwwskazania do ćwiczenia jogi kręgosłupa

Ćwiczenie jogi jest jedną z najbezpieczniejszych aktywności fizycznych. Dzięki wszechstronności i możliwości pełnej personalizacji ćwiczeń jogę mogą uprawiać zarówno osoby o zaawansowanej sprawności, jak i początkujące. To dziedzina, która nie naraża osoby ćwiczącej na żadne kontuzje.

Czy zatem wszyscy mogą ją ćwiczyć? Wszelkie schorzenia kręgosłupa wymagają stałej konsultacji lekarskiej. Dlatego przed rozpoczęciem praktykowania jogi należy zasięgnąć opinii fizjoterapeuty, który wskaże, na co warto położyć szczególny nacisk, a których ćwiczeń powinniśmy unikać. Joga kręgosłupa niewskazana jest w przypadku pacjentów z zaawansowaną osteoporozą z lub z zaburzeniami błędnika.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości