Relaksująca muzyka do jogi – jak działa i jak ją wybrać?

GettyImages-1277174262
Źródło: Dzień Dobry TVN
Joga na dzień dobry dla każdego
Joga na dzień dobry dla każdego
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting
Podczas uprawiania jogi niezbędny jest spokój, wewnętrzne wyciszenie i relaks. W uzyskaniu tych trzech elementów może pomóc odpowiednio dobrana muzyka do jogi. Relaksujące melodie uspokajają i pozwalają na skupienie podczas treningu oraz medytacji. Jaka muzyka do jogi będzie najodpowiedniejsza? 

Joga i muzyka to rzeczy, które nie dla wszystkich idą w parze. Wiele osób uprawiających ten sport połączony z medytacją uważa bowiem, że muzyka rozprasza i nie pozwala na całkowite "wyciszenie" umysłu. Muzyka do jogi ma jednak także wielu zwolenników. Ich zdaniem spokojne melodie pomagają w skupieniu się i wyrównaniu oddechu, a tym samym zrelaksowaniu i bardziej wartościowej medytacji.

Jaka powinna być muzyka do jogi?

Każdy znajdzie dla siebie odpowiedni rodzaj muzyki do jogi. Można więc stwierdzić, że ilu trenujących, tyle rytmów, melodii i wykonawców do wyboru. Zawsze jednak powinna to być muzyka relaksacyjna. W końcu joga to nie tylko sport, lecz praktyka łącząca w sobie trening ciała i umysłu. Najlepiej sprawdzą się spokojne, rytmiczne melodie, bogate w dźwięki kojące zmysły. Odpowiednia będzie zarówno muzyka instrumentalna, jak i piosenki śpiewane spokojnym głosem. Wybrane utwory nie powinny być agresywne, gwałtowne ani zbyt głośne, gdyż takie odgłosy rozproszą osobę medytującą.

Jak dobrać muzykę na trening jogi?

Muzyka na jogę powinna być dobierana odpowiednio do rodzaju treningu. Jeżeli jest to grupowa praktyka w sali ćwiczeń na siłowni, która służy przede wszystkim ćwiczeniu mięśni poprzez rozciąganie, prawdopodobnie sprawdzi się każdy rodzaj – od popu po muzykę klasyczną. Wystarczy, by była ona spokojna i rytmiczna. Jeżeli jednak dany trening ma być połączeniem ćwiczeń fizycznych z długą i głęboką medytacją, warto bardzo starannie dobrać muzykę. Nie tylko pomoże ona w medytowaniu, lecz także stworzy odpowiedni do tego klimat. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się relaksujące dźwięki instrumentów takich jak flet, antara, handpan, gitara czy mridanga. W medytacji pomogą również spokojne utwory, śpiewane przez chór lub głębokie i niskie głosy solo.

Muzyka relaksacyjna do jogi (przykłady)

Muzykę do jogi mogą stanowić zarówno popularne piosenki znane z radia oraz ścieżki dźwiękowe słynnych filmów, jak i utwory stworzone z myślą o medytowaniu i wewnętrznym wyciszeniu, przeznaczone dla osób uprawiających jogę. Jacy wykonawcy i utwory sprawdzą się podczas praktyki jogi?

  • Muzyka tybetańska, zwana "muzyką zen". Listę utworów idealnych do uprawiania jogi otwiera szeroko rozumiana muzyka tybetańska. Stanowi ona połączenie wielu bardzo spokojnych melodii, które odprężają umysł i ciało. Najczęściej usłyszeć w niej można dźwięki takich instrumentów jak: misy tybetańskie, gongi oraz kamertony. Muzykę tybetańską bardzo często wykorzystuje się w terapiach dźwiękowych. Jej zwolennicy uważają bowiem, że wytwarzane przez nią częstotliwości wywołują drgania komórek ludzkiego ciała, co ma dawać efekt uzdrawiający.
  • Ravi Shankar. Jeden z najsłynniejszych indyjskich kompozytorów, słynący przede wszystkim ze swojej mistrzowskiej gry na sitarze, czyli tradycyjnym indyjskim instrumencie. Tworzył muzykę inspirowaną kulturą Indii, która idealnie nadaje się do medytacji i treningu jogi.
  • Ben Leinbach to kompozytor i producent muzyczny, tworzący muzykę dedykowaną uprawianiu jogi. W jego dorobku artystycznym znalazły się dwie płyty: "Spirit of Yoga" oraz "Music of Yoga and other joys".
  • Mirabai Ceiba. Duet Mirabai Ceiba składa się z wokalistki i harfistki Angeliki oraz wokalisty i gitarzysty Markusa. Ich utwory to subtelne połączenie szkockich i hiszpańskich pieśni oraz łatwo zauważalnych wpływów kultury indiańskiej i hinduskiej.
  • Elephant Revival to amerykańska grupa tworząca muzykę w stylu indie folk. Ich utwory są zazwyczaj dosyć szybkie i skoczne, ale można znaleźć również te o spokojnej linii melodycznej. Przykładami są piosenki "Ring around the Moon" oraz "Down to the sea".
  • Muzyka filmowa - muzyką do jogi mogą stać się ścieżki dźwiękowe do filmów. Przykładami są utwory takich znanych kompozytorów jak: Hans Zimmer (m.in.: "Gladiator", "Kod da Vinci", "Incepcja", "Mroczny Rycerz Powstaje"), Ennio Morricone (m.in. "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie", "Dawno temu w Ameryce", "Nietykalni") czy Ludovico Einaudi ("Nie z tego świata", "To właśnie Anglia").
  • Odgłosy natury. Ciekawym pomysłem na muzykę relaksacyjną do jogi są melodie stworzone przez odgłosy natury. Szum wiatru, potoku lub fal połączony z dźwiękami wydawanymi przez zwierzęta może stworzyć niezwykle odprężające i kojące nerwy utwory muzyczne.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości