kręgosłup

  23-latka przez lata zmagała się z silnym bólem. Miała też problem z zakupem ubrań.

  Ponad 80 proc. Polaków narzeka na nawracający ból kręgosłupa. Przyczyną pojawiających się dolegliwości jest m.in. niewłaściwa postawa, brak aktywności, a także przekroczenie 60-65. roku życia, który potęguje ryzyko powstających schorzeń i dolegliwości w obrębie układu ruchu.  

  13-letnia Afsheen Gul dorastała w cierpieniu. Szyja wygięta pod kątem 90 stopni była dla niej utrapieniem, a dla lekarzy medyczną zagadką. W końcu nastolatka z Pakistanu poleciała do Indii, gdzie została poddana skomplikowanej operacji. Dzięki temu dostała szansę na normalne życie.

  Czym są zmiany typu Modic?

  "Dziadek jest prawdziwym Ironmanem, nie zatrzymuje się".

  Wdowi garb to schorzenie, na które ostatnio uskarża się coraz więcej osób. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy długo pracują za biurkiem, przy komputerze i mało się ruszają. Jakie są jego objawy? Jak sobie z nim poradzić? Jak sprawić, by plecy były zdrowe?

  Aleksandra Popławska sprzeciwia się popularnym już słowom siostry zakonnej Michaeli Pawlik. Nagranie, na którym dominikanka przestrzega przed jogą, obiegło sieć i stało się już viralem. Aktorka nie przeszła obojętnie obok jej przestróg. - Ostrzega przed jogą, twierdząc, że "na dole kręgosłupa znajduje się wąż". - A skąd siostra to wie? Sama praktykowała? - zastanawia się Popławska.

  Przez lata widział tylko swoje stopy. Nie mógł podnieść głowy. U Ryszarda Jaworskiego lekarze zdiagnozowali chorobę ZZSK, czyli zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Dzięki nowatorskiej operacji prof. Andrzeja Maciejczaka i zespołu wykwalifikowanych medyków 71-latek zyskał nowe życie.

  Rok spędzony przed ekranami komputerów z pewnością nie był korzystny dla kręgosłupów dzieci. Godziny spędzone przy biurku, lockdown i brak ruchu dały się we znaki. Jak zaktywizować nasze pociechy do aktywności fizycznej? O tym rozmawialiśmy z fizjoterapeutą Pawłem Zawitkowskim.

  Ból pleców to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie lekarskim. Skąd się bierze? Jak można sobie pomóc, gdy nagle nas dopadnie? Czy leki przeciwbólowe, które zazwyczaj mamy w domu, przyniosą ulgę? O metodach radzenia sobie z bólem pleców w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Adrianem Rymarczykiem, ortopedą.

  Drugi podróbek to problem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Skąd się bierze? Co można zrobić, aby się go pozbyć i wysmuklić szyję? Pomogą w tym ćwiczenia, które w Dzień Dobry TVN pokazała Justyna Bolek, trenerka fitness.

  Zła postawa, brak ruchu i oczywiście stres - to wszystko wpływa na powstanie napięć w całym naszym ciele. Miejscem szczególe wrażliwym jest kark, którego spięcie może przejawiać się także uporczywymi bólami głowy. Jak sobie z tym radzić? Rozluźniające ćwiczenia pokazała nam Basia Tworek - instruktorka jogi i psycholog.

  Pandemia koronawirusa i praca zdalna sprawiają, że siedzimy coraz więcej. Konsekwencje takiego trybu życia są przerażające. Co zrobić, żeby ich uniknąć? To prostsze niż myślisz.

  Znana fizjoterapeutka i osteopatka Godelieve Denys-Struyf wyodrębniła podstawowe typy bólu psychofizycznego. Okazało się, że napięcia w ciele, zwłaszcza w obrębie kręgosłupa wiążą się ze stanem psychicznym i wypartymi emocjami. Zapytaliśmy więc ortopedę Adriana Rymarczyka, jak rozpoznać, że ból pleców związany jest ze stresem.

  Rodzice, którzy szukają nosidełka dla swojego dziecka nie mają łatwego zadania. Rynek oferuje im różnego rodzaju akcesoria, które mają przede wszystkim pozwolić na bezpieczne przemieszczanie się z dzieckiem. Czy faktycznie tak jest? Na co zwrócić uwagę przy zakupie nosidełka, a może zamiast niego wybrać chustę? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Pawłem Zawitkowskim, fizjoterapeutą.

  Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiała, że pracę musieliśmy przenieść do domu. Niestety część z nas nie ma w mieszkaniu odpowiedniego krzesła ani biurka, a to skutkuje problemami z kręgosłupem. Jak sobie pomóc i jakich błędów nie popełniać? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Agatą Dąbrowską, trenerką i dietetyczką oraz Bartkiem Paluchem, trenerem personalnym i fizjoterapeutą.

  Lekarze wydłużyli jej kręgosłup o 10 cm. Przeszła operację, dzięki której może żyć normalnie. Maja Kapłon od lat zmagała się z poważną skoliozą. Teraz, po długiej przerwie, wraca z piosenką, którą chce się odwdzięczyć za dobro, które ją spotkało.

  Otylia Jędrzejczak, pomimo uprawiania sportu i zdrowego stylu życia, musiała ostatnio zmagać się z bólami kręgosłupa, które wymagały natychmiastowej operacji. Jak dzisiaj czuje się mistrzyni pływania?

  Henryk Talar trzy miesiące temu trafił do jednego z warszawskich szpitali. Aktor przeszedł skomplikowaną operację kręgosłupa i - jak powiedział w najnowszym wywiadzie - nie chodzi jeszcze o własnych siłach.

  Kiedyś bóle kręgosłupa dotyczyły głównie osób starszych. Dzisiaj wiek ma już mniejsze znaczenie, a problemy te bywają bardzo uciążliwe. Ratunkiem okazuje się być endoskopia. Zobaczcie, jak się ją stosuje w leczeniu schorzeń kręgosłupa.

  Przez pandemię większość z nas przeszła na pracę zdalną. Część do tej pory z niej nie wyszła. Siedzenie towarzyszy nam przez większość dnia, co nie zadowala naszego kręgosłupa. Jak go nie zepsuć do końca, a spróbować naprawić? O tym porozmawialiśmy z fizjoterapeutą Michałem Dachnowskim i pasjonatem technologii Konradem Koterbą.

  Jak podają zagraniczne media, do wypadku doszło, kiedy 60-letni Simon Cowell testował rower elektryczny. Po nieszczęśliwym zdarzeniu producent telewizyjny przeszedł kilkugodzinną operację. Jak czuje się teraz?

  "Zbiegałem po schodach... i potknąłem się. Urwał mi się film, ocknąłem się ... nic nie czułem". Przed wypadkiem, w wyniku którego złamał kręgosłup i uszkodził rdzeń kręgowy, Rafał Kosiec był świetnie zapowiadającym się piłkarzem. Po urazie przyszło załamanie "Myślałem, co ja mogę zrobić, jak to zrobić.... ewentualnie kto może mi w tym pomóc". Na szczęście Rafał nie poddał się. Dziś walczy o powrót do zdrowia. Poznajcie jego historię.

  Gdy twoje dziecko unika aktywności fizycznej i dużo czasu spędza siedząc przed telewizorem, komputerem lub przy biurku, może nabawić się wad postawy. Jak prawidłowo dbać o kręgosłup dziecka? Jak siedzieć przy biurku, by nie uszkodzić sobie kręgosłupa? Jak powinien być ustawiony monitor komputera? Czym jest skolioza, lordoza, a czym kifoza? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ortopedę Adriana Rymarczyka.

  Osoby z przepukliną krążka międzykręgowego (inaczej dyskopatią) odczuwają umiarkowany lub silny ból, miewają też poważne trudności z poruszaniem. Co jest przyczyną tego schorzenia? W których odcinkach kręgosłupa najczęściej występuje przepuklina? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN ortopedę Adriana Rymarczyka. Nasz gość powiedział również o małoinwazyjnej endoskopowej metodzie leczenia przepukliny, która jest alternatywą dla zabiegów klasycznych lub mikrochirurgicznych. Na czym dokładnie polega ten zabieg? Jakie ryzyko związane jest z tą operacją?

  Zbyt ciężkie plecaki szkolne narażają zdrowie naszych dzieci na szwank, w najbardziej newralgicznym momencie - kiedy kształtuje się prawidłowa postawa. Duże obciążenie, przekraczające 10% masy ciała, wpływa negatywnie na kręgosłup, kolana i stopy uczniów. O tym jak walczyć z tym problemem i dlaczego plecaki na kółkach nie są jego rozwiązaniem opowiedziały nam w studiu Dzień Dobry TVN: Agnieszka Łesiuk, kampania Lekki Tornister i Magdalena Różczka, mama 9 letniej Wandy i 4 letniej Heleny, aktorka oraz ambasadorka kampanii Lekki Tornister.

  "Sukienka i szpilki są dla mnie symbolem utraconej kobiecości" - powiedziała Beata Jałocha. 7 października weźmie udział w wyborach Miss Świata na Wózku. Dlaczego postanowiła wziąć udział w konkursie? Jakie są jej plany na przyszłość? Jak wypadek, w wyniku którego przerwał się jej rdzeń kręgowy, zmienił jej patrzenie na życie i świat?

  Przyjęło się mówić, że nasze kręgosłupy są zniszczone od długiego siedzenia. Innego zdania jest fizjoterapeuta Wacław Niedzielski, który uważa, że mamy problemy z kręgosłupem, ponieważ siedzimy w nieodpowiedniej pozycji. Jakie ma na to dowody? Jak należy siedzieć, aby nie obciążać kręgosłupa? Pan Wacław przyniósł do Dzień Dobry TVN ergonomiczne krzesło przyjazne dla kręgosłupa. Czym się różni od zwykłego krzesła? Czy siedzenie na piłce jest zdrowe?

  5 tysięcy dzieci w Polsce cierpi z powodu skoliozy. Na to skrzywienie kręgosłupa nie pomoże rehabilitacja - konieczna jest operacja. Do tej pory pacjentom groziły liczne powikłania. Derotator Pankowskiego to rewolucyjny przyrząd, który ma to zmienić. W Dzień Dobry TVN jego twórca, dr. hab. n. med. Rafał Pankowski, powiedział o leczeniu niebezpiecznego schorzenia.

  Coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, pochylając się nad dokumentami lub klawiaturą komputera. Dzieci, odrabiając pracę domową, przyjmują na krzesłach niestworzone pozy. W przyszłości może to skutkować problemami z kręgosłupem. Jak pracować na siedząco i nie zrobić sobie krzywdy? Rozwiązaniem może być, nie tylko odpowiednia postawa na krześle, ale również biurko z regulowaną wysokością blatu, przy którym możemy pracować również na stojąco. W Dzień Dobry TVN przyjrzeliśmy się działaniu regulowanego stelaża Flyingdesk firmy Sulmet.