Joga kręgosłupa to seria ćwiczeń o terapeutycznym działaniu rozluźniającym, redukującym ból, a dodatkowo wzmacniającym mięśnie pleców. Praktykowanie jogi to doskonała forma relaksu i redukcji stresu. Osoby początkujące powinny ćwiczyć tylko pod okiem instruktora.
Ból pleców towarzyszy wielu osobom, niezależnie od wykonywanych obowiązków zawodowych. Siedzący tryb życia, brak ruchu oraz silne obciążenia negatywnie wpływają na kondycję naszego kręgosłupa. Dodatkowym wyzwaniem może być również opieka nad małym dzieckiem. O tym, co zrobić, gdy łupie nas w plecach powiedział w Dzień Dobry TVN doktor Andrzej Kroszczyński, specjalista w dziedzinie schorzeń kręgosłupa.
13-letnia Afsheen Gul dorastała w cierpieniu. Szyja wygięta pod kątem 90 stopni była dla niej utrapieniem, a dla lekarzy medyczną zagadką. W końcu nastolatka z Pakistanu poleciała do Indii, gdzie została poddana skomplikowanej operacji. Dzięki temu dostała szansę na normalne życie.
Wdowi garb to schorzenie, na które ostatnio uskarża się coraz więcej osób. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy długo pracują za biurkiem, przy komputerze i mało się ruszają. Jakie są jego objawy? Jak sobie z nim poradzić? Jak sprawić, by plecy były zdrowe?
Aleksandra Popławska sprzeciwia się popularnym już słowom siostry zakonnej Michaeli Pawlik. Nagranie, na którym dominikanka przestrzega przed jogą, obiegło sieć i stało się już viralem. Aktorka nie przeszła obojętnie obok jej przestróg. - Ostrzega przed jogą, twierdząc, że "na dole kręgosłupa znajduje się wąż". - A skąd siostra to wie? Sama praktykowała? - zastanawia się Popławska.
Przez lata widział tylko swoje stopy. Nie mógł podnieść głowy. U Ryszarda Jaworskiego lekarze zdiagnozowali chorobę ZZSK, czyli zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Dzięki nowatorskiej operacji prof. Andrzeja Maciejczaka i zespołu wykwalifikowanych medyków 71-latek zyskał nowe życie.
Rok spędzony przed ekranami komputerów z pewnością nie był korzystny dla kręgosłupów dzieci. Godziny spędzone przy biurku, lockdown i brak ruchu dały się we znaki. Jak zaktywizować nasze pociechy do aktywności fizycznej? O tym rozmawialiśmy z fizjoterapeutą Pawłem Zawitkowskim.
Ból pleców to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie lekarskim. Skąd się bierze? Jak można sobie pomóc, gdy nagle nas dopadnie? Czy leki przeciwbólowe, które zazwyczaj mamy w domu, przyniosą ulgę? O metodach radzenia sobie z bólem pleców w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Adrianem Rymarczykiem, ortopedą.
Drugi podróbek to problem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Skąd się bierze? Co można zrobić, aby się go pozbyć i wysmuklić szyję? Pomogą w tym ćwiczenia, które w Dzień Dobry TVN pokazała Justyna Bolek, trenerka fitness.
Zła postawa, brak ruchu i oczywiście stres - to wszystko wpływa na powstanie napięć w całym naszym ciele. Miejscem szczególe wrażliwym jest kark, którego spięcie może przejawiać się także uporczywymi bólami głowy. Jak sobie z tym radzić? Rozluźniające ćwiczenia pokazała nam Basia Tworek - instruktorka jogi i psycholog.
Pandemia koronawirusa i praca zdalna sprawiają, że siedzimy coraz więcej. Konsekwencje takiego trybu życia są przerażające. Co zrobić, żeby ich uniknąć? To prostsze niż myślisz.
Znana fizjoterapeutka i osteopatka Godelieve Denys-Struyf wyodrębniła podstawowe typy bólu psychofizycznego. Okazało się, że napięcia w ciele, zwłaszcza w obrębie kręgosłupa wiążą się ze stanem psychicznym i wypartymi emocjami. Zapytaliśmy więc ortopedę Adriana Rymarczyka, jak rozpoznać, że ból pleców związany jest ze stresem.
Rodzice, którzy szukają nosidełka dla swojego dziecka nie mają łatwego zadania. Rynek oferuje im różnego rodzaju akcesoria, które mają przede wszystkim pozwolić na bezpieczne przemieszczanie się z dzieckiem. Czy faktycznie tak jest? Na co zwrócić uwagę przy zakupie nosidełka, a może zamiast niego wybrać chustę? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Pawłem Zawitkowskim, fizjoterapeutą.
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiała, że pracę musieliśmy przenieść do domu. Niestety część z nas nie ma w mieszkaniu odpowiedniego krzesła ani biurka, a to skutkuje problemami z kręgosłupem. Jak sobie pomóc i jakich błędów nie popełniać? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Agatą Dąbrowską, trenerką i dietetyczką oraz Bartkiem Paluchem, trenerem personalnym i fizjoterapeutą.
Lekarze wydłużyli jej kręgosłup o 10 cm. Przeszła operację, dzięki której może żyć normalnie. Maja Kapłon od lat zmagała się z poważną skoliozą. Teraz, po długiej przerwie, wraca z piosenką, którą chce się odwdzięczyć za dobro, które ją spotkało.
Otylia Jędrzejczak, pomimo uprawiania sportu i zdrowego stylu życia, musiała ostatnio zmagać się z bólami kręgosłupa, które wymagały natychmiastowej operacji. Jak dzisiaj czuje się mistrzyni pływania?
Henryk Talar trzy miesiące temu trafił do jednego z warszawskich szpitali. Aktor przeszedł skomplikowaną operację kręgosłupa i - jak powiedział w najnowszym wywiadzie - nie chodzi jeszcze o własnych siłach.
Kiedyś bóle kręgosłupa dotyczyły głównie osób starszych. Dzisiaj wiek ma już mniejsze znaczenie, a problemy te bywają bardzo uciążliwe. Ratunkiem okazuje się być endoskopia. Zobaczcie, jak się ją stosuje w leczeniu schorzeń kręgosłupa.
Przez pandemię większość z nas przeszła na pracę zdalną. Część do tej pory z niej nie wyszła. Siedzenie towarzyszy nam przez większość dnia, co nie zadowala naszego kręgosłupa. Jak go nie zepsuć do końca, a spróbować naprawić? O tym porozmawialiśmy z fizjoterapeutą Michałem Dachnowskim i pasjonatem technologii Konradem Koterbą.
Jak podają zagraniczne media, do wypadku doszło, kiedy 60-letni Simon Cowell testował rower elektryczny. Po nieszczęśliwym zdarzeniu producent telewizyjny przeszedł kilkugodzinną operację. Jak czuje się teraz?
"Zbiegałem po schodach... i potknąłem się. Urwał mi się film, ocknąłem się ... nic nie czułem". Przed wypadkiem, w wyniku którego złamał kręgosłup i uszkodził rdzeń kręgowy, Rafał Kosiec był świetnie zapowiadającym się piłkarzem. Po urazie przyszło załamanie "Myślałem, co ja mogę zrobić, jak to zrobić.... ewentualnie kto może mi w tym pomóc". Na szczęście Rafał nie poddał się. Dziś walczy o powrót do zdrowia. Poznajcie jego historię.