Ból kręgosłupa występujący rano, zaraz po wstaniu z łóżka to objaw, który dotyczy wielu osób. Ponadto duża część zablokowań kręgosłupa i nasileń objawów dyskopatii pojawia się najczęściej właśnie o poranku. Czy ma na to wpływ materac? Co robić, aby uniknąć porannego bólu pleców?
Joanna i Karolina mieszkają na dwóch końcach Polski. Nigdy się nie spotkały, ale obie każdego dnia stawiają czoła chorobie. Zdiagnozowano u nich zespół Klippla-Feila. Co wiadomo o tym schorzeniu?
Czasem zdarza się, że budzimy się z bólem pleców lub szyi. Co sprzyja powstawaniu tego rodzaju dolegliwości? Jak sobie z nimi poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała fizjoterapeutka Dominika Rosińska.
Bóle pleców i karku dokuczają wielu osobom. Mało kto zdaje sobie sprawę, że może być on spowodowany tym, jak nosimy torbę czy plecak. Co dokładanie nam szkodzi i jak sobie pomóc, gdy ból już się pojawi? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Dominika Rosińska, fizjoterapeutka.
Joga kręgosłupa to seria ćwiczeń o terapeutycznym działaniu rozluźniającym, redukującym ból, a dodatkowo wzmacniającym mięśnie pleców. Praktykowanie jogi to doskonała forma relaksu i redukcji stresu. Osoby początkujące powinny ćwiczyć tylko pod okiem instruktora.
Ból pleców towarzyszy wielu osobom, niezależnie od wykonywanych obowiązków zawodowych. Siedzący tryb życia, brak ruchu oraz silne obciążenia negatywnie wpływają na kondycję naszego kręgosłupa. Dodatkowym wyzwaniem może być również opieka nad małym dzieckiem. O tym, co zrobić, gdy łupie nas w plecach powiedział w Dzień Dobry TVN doktor Andrzej Kroszczyński, specjalista w dziedzinie schorzeń kręgosłupa.
13-letnia Afsheen Gul dorastała w cierpieniu. Szyja wygięta pod kątem 90 stopni była dla niej utrapieniem, a dla lekarzy medyczną zagadką. W końcu nastolatka z Pakistanu poleciała do Indii, gdzie została poddana skomplikowanej operacji. Dzięki temu dostała szansę na normalne życie.
Wdowi garb to schorzenie, na które ostatnio uskarża się coraz więcej osób. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy długo pracują za biurkiem, przy komputerze i mało się ruszają. Jakie są jego objawy? Jak sobie z nim poradzić? Jak sprawić, by plecy były zdrowe?
Aleksandra Popławska sprzeciwia się popularnym już słowom siostry zakonnej Michaeli Pawlik. Nagranie, na którym dominikanka przestrzega przed jogą, obiegło sieć i stało się już viralem. Aktorka nie przeszła obojętnie obok jej przestróg. - Ostrzega przed jogą, twierdząc, że "na dole kręgosłupa znajduje się wąż". - A skąd siostra to wie? Sama praktykowała? - zastanawia się Popławska.
Przez lata widział tylko swoje stopy. Nie mógł podnieść głowy. U Ryszarda Jaworskiego lekarze zdiagnozowali chorobę ZZSK, czyli zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Dzięki nowatorskiej operacji prof. Andrzeja Maciejczaka i zespołu wykwalifikowanych medyków 71-latek zyskał nowe życie.
Rok spędzony przed ekranami komputerów z pewnością nie był korzystny dla kręgosłupów dzieci. Godziny spędzone przy biurku, lockdown i brak ruchu dały się we znaki. Jak zaktywizować nasze pociechy do aktywności fizycznej? O tym rozmawialiśmy z fizjoterapeutą Pawłem Zawitkowskim.
Ból pleców to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie lekarskim. Skąd się bierze? Jak można sobie pomóc, gdy nagle nas dopadnie? Czy leki przeciwbólowe, które zazwyczaj mamy w domu, przyniosą ulgę? O metodach radzenia sobie z bólem pleców w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Adrianem Rymarczykiem, ortopedą.
Drugi podróbek to problem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Skąd się bierze? Co można zrobić, aby się go pozbyć i wysmuklić szyję? Pomogą w tym ćwiczenia, które w Dzień Dobry TVN pokazała Justyna Bolek, trenerka fitness.
Zła postawa, brak ruchu i oczywiście stres - to wszystko wpływa na powstanie napięć w całym naszym ciele. Miejscem szczególe wrażliwym jest kark, którego spięcie może przejawiać się także uporczywymi bólami głowy. Jak sobie z tym radzić? Rozluźniające ćwiczenia pokazała nam Basia Tworek - instruktorka jogi i psycholog.
Pandemia koronawirusa i praca zdalna sprawiają, że siedzimy coraz więcej. Konsekwencje takiego trybu życia są przerażające. Co zrobić, żeby ich uniknąć? To prostsze niż myślisz.
Znana fizjoterapeutka i osteopatka Godelieve Denys-Struyf wyodrębniła podstawowe typy bólu psychofizycznego. Okazało się, że napięcia w ciele, zwłaszcza w obrębie kręgosłupa wiążą się ze stanem psychicznym i wypartymi emocjami. Zapytaliśmy więc ortopedę Adriana Rymarczyka, jak rozpoznać, że ból pleców związany jest ze stresem.