Siedzisz 8 godzin przy biurku? Zobacz, co dzieje się z twoim ciałem. "Brzuch jest wywalony do przodu"

Siedzisz 8 godzin przy biurku? Zobacz, co dzieje się z twoim ciałem.
Siedzieć czy nie siedzieć? Oto jest pytanie
Źródło: Dzień dobry TVN
Dzisiejszy styl życia przechodzi w bardziej statyczny. Coraz więcej czasu spędzamy, przesiadując przy biurku i na kanapie, a spacery zamieniamy na samochody i przejazdy komunikacją miejsca. To wszystko powoduje, że ruchu mamy mniej, a co za tym idzie, cierpi nasz organizm. Jak długie siedzenie wpływa na mięśnie, a tym samym na postawę naszego ciała? W Dzień Dobry TVN wyjaśniała to Justyna Szarawarska, trenerka od zdrowego kręgosłupa.

Jak długie siedzenie wpływa na nasze ciało?

Siedzenie w jednej pozycji sprawia, że nie wykorzystujemy bioder w ich pełnym zakresie, a więc ich zdolności do pełnej ruchomości systematycznie się zmniejszają. Jak tłumaczyła nasza gościni, mięśnie, które są z przodu naszego biodra, bardzo mocno się przykurczają. To sprawia, że gdy musimy zrobić wyprost zestawu biodrowego, wykonujemy to z kręgosłupa lędźwiowego. Wówczas cała miednica przechodzi do pochylenia i zwiększa się wygięcie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, tworząc tzw. hiperlordozę.

- Nasze biodra mają tendencję do tego, żeby się bardzo zamykać w ciągu dnia ze względu na wiele godzin spędzonych za biurkiem. Stres też wpływa na to zamknięcie. Kiedy siadamy, mięśnie są w pozycji skróconej, kiedy wstajemy, nie do końca możemy to zrobić, bo te mięśnie zaczynają nas ciągnąć. Później podczas uniesienia nogi będzie pracować kręgosłupem. Oprócz tego, że nasze mięśnie nie mają siły, żeby unieść nogę, to też blokują nas przed wyprostem. Przednia ściana brzucha zaczyna się osłabiać, brzuch jest wywalony do przodu – mówiła Justyna Szarawarska.

Zdrowe plecy – najlepsze ćwiczenia na biodra i kręgosłup

Powodów bólu kręgosłupa może być wiele, warto więc zająć się nim kompleksowo. Pomocne mogą okazać się ćwiczenia. Wystarczy poświęcić codziennie 3 minuty, by znacząco poprawić komfort życia i zmniejszyć dyskomfort w kręgosłupie lędźwiowym. Jak ćwiczyć? Trenerka zdradziła nam kilka trików. Oto one.

Ćwiczenie 1 ma na celu rozluźnienie i zwiększenie elastyczności, aby zmniejszyć nadmierne napięcie zginaczy bioder. Zatrzymujemy ok. 60 sekund. Pozycja wyjściowa: klęk jednonóż, kolano pod biodrem, miednica w neutralnym ustawieniu. Przesuwamy biodro do przodu, chcemy poczuć rozciąganie z przodu uda, miednica ma pozostać stabilna.

Ćwiczenie 2 wzmacniamy osłabione zginacze, 8-10 powtórzeń. Pozycja wyjściowa: klęk jednonóż, ręce na wysokości klatki piersiowej oparte o ścianę. Ruch: pchając na ścianę, unosimy przednią nogę, do tego momentu, aby kręgosłup pozostał nieruchomy.

Ćwiczenie 3 wchodzimy w duży zakres biodra, by dotlenić i ukrwić tkanki znajdujące się wokół bioder. Na co dzień nie wykorzystujemy stawów w pełnych zakresach ruchu, a nieużywane zakresy się zmniejszają. Zatrzymujemy pozycję ok. 60 sekund. Pozycja wyjściowa: stopy trochę szerzej od bioder, palce stóp na zewnątrz. Obniżamy biodro w tył i w dół, aby wejść w głębszy zakres biodra. Jeśli to za trudne, można usiąść na niskim stołeczku/stercie poduszek, aby przyjąć dość głęboką pozycję (każdy dopasowuje głębokość siadu do swoich możliwości, ma być komfortowo).

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości