Dokuczają ci bóle kręgosłupa lub migreny? Winowajcą może być wdowi garb. Co to takiego?

Co to jest wdowi garb?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ćwiczenia na prosty i zdrowy kręgosłup u dzieci i dorosłych
Ćwiczenia na prosty i zdrowy kręgosłup u dzieci i dorosłych
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Wdowi garb to zmiana, która tworzy się w górnej części kręgosłupa. Choć może mieć związek z poważną chorobą, to bardzo często zdarza się, że jej powstanie fundujemy sobie sami. W jaki sposób? Jak i czy można się jej pozbyć? O tym opowiedział dr Konrad Słynarski, ortopeda.

Wdowi garb - co to jest?

Co to jest wdowi garb?

Dr Konrad Słynarski, ortopeda: Wdowi garb to potoczne określenie wypukłego wygięcia górnego odcinka kręgosłupa ku tyłowi. Najczęściej jest związany z osłabieniem kręgosłupa osteoporozą, chorobą zwyrodnieniową, starzeniem się lub nieprawidłową postawą ciała.

U kogo może się pojawić?

Choć pojawia się niezależnie od płci, to przydomek "wdowi garb" zyskał od lekko zaokrąglonej wypukłości, którą często można zobaczyć u podstawy szyi starszych kobiet. Stan ten, nazywany w medycynie kifozą, wynika z przewlekłej, pochylonej do przodu postawy, która jest dzisiaj bardzo powszechna w świecie ekranów komputerowych i innych urządzeń, jak telefony czy tablety. Z biegiem czasu nawyk złej postawy wynikający z częstego pochylania głowy może spowodować rozwój nieprawidłowej krzywizny górnych kręgów.

Zdarza się, że schorzenie bywa mylone z garbem bawoła, który ma podobny wygląd. Natomiast garb bawoli to jeden z objawów choroby Cushinga. Charakteryzuje się ona nadmiernym wydzielaniem kortyzolu, co może prowadzić do zwiększonej produkcji tłuszczu. Nadmiar tłuszczu często odkłada się za szyją, tworząc coś, co przypomina garb.

A czy wdowi garb może rozwinąć się u dzieci?

Co do zasady pojawia się głównie u osób w średnim wieku lub starszych, ale są sytuacje, gdy taką zmianę diagnozuje się u dzieci i młodzieży. W przypadku najmłodszych pacjentów wdowi garb to skutek wady lub nieprawidłowej postawy ciała. Te spowodowane są utrzymywaniem złej postawy, zwłaszcza przy korzystaniu z urządzeń elektronicznych, siedzącym trybem życia czy niewłaściwym noszeniem plecaka. Bardzo rzadko wdowi garb ma związek z wrodzoną deformacją kręgosłupa lub tzw. kifozą Scheuermanna, która pojawia się u nastolatków.

Wdowi garb - jak można go leczyć?

Jak wygląda leczenie tego rodzaju zmian?

Wszystko zależy od przyczyny i stopnia zaawansowania choroby. Jeśli problem dotyczy dziecka, to przede wszystkim należy skupić się na korekcji postawy poprzez ćwiczenia fizyczne, poprawę nawyków posturalnych i kontrolę rozwoju kręgosłupa.

U dorosłych konieczna będzie fizjoterapia oraz wykonywanie ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie pleców, dodatkowo włącza się farmakoterapię, jeśli zmiana ma związek z chorobą, np. osteoporozą. Gdy kifoza sprawia trudności w codziennym funkcjonowaniu, może być rozważana interwencja chirurgiczna. Zabiegi, jak endermologia mogą być stosowane w leczeniu zmian związanych z gromadzeniem nadmiaru tłuszczu w tej okolicy, jak dzieje się w przypadku garbu bawolego.

Do czego może doprowadzić zignorowanie zmiany i brak leczenia?

Nieprawidłowa postawa ciała oprócz wystąpienia "garbu" może wiązać się z bólami głowy, bólami i sztywnością pleców, migrenami, prowadzić do silnego uczucia zmęczenia, mogą też pojawić się zaokrąglone ramiona oraz wzmożone napięcie ścięgien mięśni zginaczy kończyn dolnych. Taka wada postawy może też wpłynąć na zmniejszenie pojemności płuc i wpłynąć na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia.

Co możemy zrobić, aby uniknąć takich problemów?

Utrzymanie prawidłowej postawy, uprawianie sportów i regularne ćwiczenia kręgosłupa są to najlepsza profilaktyka. Osoby w starszym wieku powinny zapobiegać postępowi osteoporozy, aby zapobiec złamaniom kompresyjnym kręgosłupa, które zwiększają krzywiznę górnej części pleców do przodu.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób korzystamy z telefonu komórkowego. Zaleca się trzymanie urządzenia na wysokości oczu, aby nie trzeba było zginać szyi, żeby zobaczyć ekran. Ta sama zasada obowiązuje podczas pracy na komputerze. Należy ustawić monitor tak, aby pole widzenia znajdowało się na środku ekranu. Ważne jest także robienie przerw.

Wdowi garb - czy zmiana może się odnowić?

Czy raz wyleczony wdowi garb może pojawić się ponownie?

Jeśli pacjent nie pilnuje tego, aby trzymać prawidłową postawę i nie przestrzega zaleceń, to problem może wrócić. Dlatego tak ważne są ćwiczenia oraz trzymanie prawidłowej pozycji ciała nie tylko w czasie siedzenia i pracy przy komputerze, czy korzystania z telefonu komórkowego, ale także podczas chodzenia i stania.

Ważna jest także kontrola wagi. Prawidłowa waga odgrywa istotną rolę w utrzymaniu równowagi między mięśniami a kręgosłupem. Warto również regularne odwiedzać lekarza i fizjoterapeutę.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości