Nastolatka przez trend z TikToka prawie straciła wzrok
TikTok to niezwykle popularny portal społecznościowy. Można tak znaleźć mniej lub bardziej zabawne filmiki, ludzkie historie, a także bardzo dużo porad, jak poprawić swój wygląd. Na jeden z takich filmów trafiła 13-letnia Amelia Gregory. Nastolatka z jego pomocą chciała się pozbyć "zmarszczek", których, w tak młodym wieku, nie mogła jeszcze mieć.
Dziewczynka - zgodnie z instrukcją, którą podano w nagraniu - nałożyła sobie na twarz maseczkę na bazie retinolu, kwasów oraz kosmetyku przeznaczonego do peelingu. Niestety, maseczka sprawiała, że jej skóra i lewe oko zrobiły się całe czerwone i spuchły. Mama dziewczynki - w pierwszej kolejności - zabrała córkę do lekarza rodzinnego. Ten stwierdził, że nie ma powodów do obaw i wszystko samo minie. Kiedy stan dziewczynki się nie poprawiał, pomocy postanowiły poszukać u farmaceuty. Gdy ten zobaczył dziewczynkę polecił, aby udały się na szpitalny odział ratunkowy. Amelia od razu trafiła na oddział. Okazało się, że w ciągu tych kilku dni rozwinęła się infekcja bakteryjna. Co gorsza, zaatakowała oko dziewczyny. - Lekarze powiedzieli mi, że infekcja może spowodować utratę wzroku. Byłam przerażona i nie mogłam w to uwierzyć – to wszystko przez pielęgnację skóry - powiedziała cytowana przez dailymail.co.uk Claire, matka dziewczynki. Na szczęście dzięki staraniom lekarzy nastolatka nie straciła wzroku.
Przez maseczkę z TikToka prawie straciła wzrok
Lekarze uratowali także jej skórę. Jednak lekarz dermatolog, który badał nastolatkę już po wyjściu ze szpitala stwierdził, że uszkodzone zostały także głębsze partie skóry. Ich regeneracja potrwa znacznie dłużej. Amelia bez względu na porę roku będzie musiała używać kremu z wysokim filtrem. Co więcej, je skóra już zawsze będzie bardziej wrażliwa i bardziej podatna na podrażnienia. Niektóre kosmetyki mogą być dla niebezpieczne i aktywować stan zapalny.
Dr Derrick Phillips, konsultant dermatolog i rzecznik British Skin Foundation w rozmowie z dailymail.co.uk podkreślił, że nie możemy bezrefleksyjnie ufać temu, co znajdziemy w mediach społecznościowych. Influencerzy rzadko posiadają odpowiednią wiedzę i nie mają świadomości, że pewnych kosmetyków nie można ze sobą łączyć. Dodał, że połączenie retinolu, kwasów i kosmetyków do peelingu może doprowadzić do chemicznego poparzenia skóry.
- Stosowanie silnych składników bez zrozumienia ich interakcji i stężeń może również zaostrzyć istniejące problemy skórne lub stworzyć nowe problemy, takie jak zapalenie skóry wokół ust [czerwona wysypka wokół ust], którego częstość występowania może wynikać z osłabienia bariery skórnej w wyniku używanie nieodpowiednich produktów - dodał.
Claire, mama nastolatki, wyznała, że nie widziała nic złego w tym, że jej córka ogląda tego rodzaju filmy. Dodała, że wszystkie jej koleżanki to robią. Nie miała pojęcia, że dziecko bez większych problemów może kupić kosmetyki przeznaczone dla dorosłych kobiet.
- Jako jej matka biorę pełną odpowiedzialność za to, co oglądała. Uważam jednak, że niewłaściwą rzeczą jest sprzedawanie dzieciom kremów zawierających retinol. W jej wieku nie może kupić Red Bulla, ale może kupić krem, który uszkodzi jej skórę. Lekarzom udało się uratować skórę i wzrok Amelii. Równie łatwo mogło się to potoczyć w drugą stronę - stwierdziła.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy Twoje dziecko otworzy drzwi nieznajomemu? "Sami się do tego często nie stosujemy"
- Farmaceuci chcą wprowadzić specjalną usługę. Jaką?
- Czy soki owocowe powodują tycie? Badacze nie mają wątpliwości
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: dailymail.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: MelkiNimages/Getty Images